Yeni Nesil 3g
Volkan Tolga
 

Yeni teknolojilerle ve tabi ki onu bulanların kendi dilleriyle kelama döktükleri isimlere alışmak biraz zaman alabiliyor. Bunlardan bazıları da hem rakam hem de harf bileşkesinden oluşanlardır. Bir tanesi de var ki. Anlayana aşk olsun. 3G tam olarak 3. nesil GSM hizmetleri olarak adlandırılabilir. Genel olarak 3G kısaltmasıyla tüm dünyada kullanılmakta olan bu teknoloji üçüncü nesil kablosuz cep telefonları teknolojilerine verilen genel bir isimdir.

3G altyapısında kullanıcılar arasında haberleşmede her bir arama küçük veri paketlerine bölünür ve hangi aramaya ait olduğu işaretlenip karşı tarafa taşınır. Bu sayede büyük ebatlı müzik, resim ve video dosyaları hızlı şekilde aktarılabilir.

Biz yeni yeni ismini duysak da Uzakdoğu’da 1998, İtalya ve İngiltere’de ise 2003 yılından bu yana kullanılmakta olan bu teknolojiye örnek olarak UMTS, FOMA CDMA2000 gibi standartları gösterebiliriz.

3G teknolojilerinden en yaygın olarak kullanılan UMTS (Universal Mobile Telecommunications System / Evrensel Mobil İletişim Sistemi), tüm dünyada en çok kullanılan standart. Bunun yanı sıra Kuzey Amerika’da kullanılan CDMA2000 ve Japonya’da kullanılan FOMA (Mobil Çoklu Ortam Erişimine Özgürlük) diğer 3G teknoloji standartlarıdır.

Kod çoklu iletişim teknolojisini kullanan UMTS, bir çeşit dağınık frekans tekniğidir. Bu teknoloji sayesinde kullanıcıların 5 MHz genişliğinde ortak banttan birbirleriyle iletişim kurmaları sağlanır. 3G’de hız limiti, sabit bir yerde olduğunuzda 2 Mbps, araba içinde ise 144 kbps sınırını destekler.

 

3. Nesil Cep Telefonları ile Neler Yapabilir?

 

Öncelikle 3G’nin gelişi ile birlikte cep telefonlarında kullandığımız internet hızı 20 kat artacak. 3G teknolojisi ile birlikte cep telefonlarımızda megabitlerle ifade edilen bağlantılara ulaşabileceğiz. Bu sayede dilediğimiz gibi internette dolaşabileceğiz ve Youtube gibi internet video servislerinden rahatlıkla cep telefonumuzda yüksek hızda video izleyebileceğiz.

Ayrıca cep telefonunuzla çektiğiniz videoları direkt olarak video paylaşım sitelerine yollayabilecek, fotoğraflarınızı doğrudan blog’unuza aktarabileceksiniz. Bunun yanı sıra e-devlet işlemlerini de cep telefonumuzdan haledebileceğiz. Tüm faturalarımızı, banka hesap ve havale işlemlerimizi daha hızlı şekilde, şubeye gitmeden hatta bilgisayara ihtiyaç duymadan birkaç tuşa basarak yapabileceğiz.

İnternet hızının artması ile birlikte her daim dünyadan haberiniz olacak; tüm medya servislerinin çevrimiçi içeriğine ulaşabileceksiniz. Sevdiğiniz çevrimiçi oyunları dilediğiniz zaman interaktif bir şekilde oynayabilecek, dostlarınızla popüler sohbet programları ile görüşebileceksiniz. Özellikle habercilikle uğraşanlar için çok büyük bir avantaj yaratan 3G, hızlı bağlantı ağı sayesinde çekilen video ve resimleri en hızlı şekilde haber merkezlerine ulaştırmayı kolaylaştıracak. Birçok internet kullanıcısının benimsediği internetten alışveriş yapabilmeyi artık cep telefonunuzdan gerçekleştirebileceğiniz gibi arama motorlarını kullanarak aradığınız bilgilere hemen ulaşacaksınız. Sanal kütüphanelerden yararlanabilirken ülkemizde birkaç üniversitede bulunan uzaktan online eğitim derslerine cep telefonunuzdan iştirak edebileceksiniz.

Bunu dışında rezervasyon, check-in gibi işlemlerinizi de cep telefonunuzdan haledebileceksiniz. 3. nesil teknolojinin en büyük avantajı ise şu anda kullandığımız, daha doğrusu maliyetinden dolayı kullanamadığımız GPRS tarifelerine göre indirme hızlarının daha yüksek ve az maliyeti olacağıdır. 3G teknolojisi, cep telefonumuzda kullandığımız çoklu ortam uygulamalarını arttıracak ve daha da zenginleşecek.

3G teknolojisinin en güzel özelliklerinden biri de bizim gibi televizyon tutkunu bir ülke için çok değerli bir özellik olan cep telefonunuzdan canlı TV yayınlarını izleyebilmek olacak. Bu sayede İstanbul trafiğinde olsanız da merakla takip ettiğiniz dizileri ya da heyecanla beklediğiniz maçları kaçırmadan cep telefonunuzdan nerde olursanız olun kontrol edebilme fırsatını da bulacaksınız.

 

Cep Telefonunda Görüntülü Konuşma

 

3G teknolojisinin en çok merak edilen özelliklerinden başında görüntülü telefon görüşmesi yapabilmek geliyor. Yüksek veri aktarım hızı sayesinde en uzaktaki yakınlarınızla dahi 3G standardına uygun cep telefonları ile birbirinizi görerek konuşabileceksiniz. Bu sayede yalnızca sesle yetinmeyip görüntülü olarak da sohbet edebileceksiniz. Gezdiğimiz yerleri telefon görüşmesi yaptığımız yakınlarımıza 3G cep telefonları aracılığı ile gösterebileceğiz. Özellikle iş gezilerine sıkça çıkan iş adamları işlerini daha rahat yaptırabilecek, acil toplantı durumlarında görüntülü konferans yaparak bile işlerini uzaktan yürütebilecekler.

 

3G ile Neler Yapabileceğiz?

Bugün bir mobil cihazla 700 MB büyüklüğünde ve DivX formatındaki sinema filmi, yaklaşık altı saatte indirilirken, 3G ile yaklaşık 13 dakikada indirilecek. 3G teknolojisi görüntülü görüşme, görüntülü haber, cep telefonunda televizyon gibi uygulamalara izin verecek. Bunun dışında mobil ofis hizmetleri, hastalıkların uzaktan teşhis edilmesi, hastayı uzaktan izleme gibi uygulamalar da hayatımızdaki yerini alacak. Önümüzdeki yıllarda sağlık servisleri, mobil eğitim hizmetleri, daha gelişmiş mobil devlet hizmetleri, akıllı ev gibi uygulamaların dünyada 3G abonelerinin sayısını yüzde 64 oranında artırması öngörülüyor.

 

Kaynak:

http://www.teknoportal.gen.tr

http://www.ntvmsnbc.com/news/419319.asp

 

 

 
 
Volkan Tolga
İstanbul - 04.02.2009
volkantolga@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com