ADSL'in değişen hızları
Volkan Tolga
 

Bilgisayar ve cep telefonu olmadığı zamanları bilmeyen genç insanlar var etrafta. Şu sıralar ise ADSL süper hızlı internetten öncesini bilmeyenler var, en son bilgisayar nesli bu…

Fakat hatırlayın bir, internet hızının 28.800 Kbps (saniyedeki kilobyte hızı), hatta 14.400 Kbps olduğu zamanları düşünürsek, o zamanları yaşamış olanlar ne kadar yol kat edildiğini bilir. Şimdiki internet hızları 1024 Mbps (saniyedeki megabyte hızı). Bu değer halk arasında bilinen ismiyle 1 Gigabyte’tır. 1000 Kilobyte 1 Megabyte, 1000 Megabyte 1 Gigabyte yapar. Ve bu hızlar giderek yükseliyor. Reklâmları yapılan VDSL teknolojisiyle hızlar çok daha ileri düzeye ulaşacak.

Türk Telekom'un yurtdışı internet çıkışı bugün 157 Gbps'a yükseldi. Hedef yılsonunda hızın 350 Gbps'a ulaştırılması. 2005 yılı sonunda Türkiye'nin yurtdışı internet çıkışı sadece 33 Gbps'dı.

Türk Telekom, Türkiye’de internet bağlantısının hızlanması ve yurtdışı merkezli internet sitelerine erişimin kolaylaşması için internet yurtdışı çıkış hızını artırdı.  2005 yılında 33.6 Gbps olan internet yurtdışı çıkış hızı bugün itibariyle 157 Gbps’ye yükseldi. Bu sayede Türkiye'den yurtdışında en çok erişilen MSN, Google, Facebook, Youtube gibi sitelere, internetin en yoğun kullanıldığı dönemlerde bile kullanıcıların sorunsuz erişmesi hedefleniyor. 2005 yılından bu yana yurtdışı bağlantı hızını 5 kat artıran Türk Telekom'un 2008 yılsonu hedefi ise 350 Gbps hıza ulaşmak.

Yaklaşık 4,5 milyon ADSL geniş bant kullanıcısının ortalama hat başına 1 Mbit/s bağlantı hızı kullandığı Türkiye'de tüm aboneler aynı anda yurtdışı sitelere erişmeye çalıştığında ve kapasitelerinin tamamını kullandığında Türkiye'den yurtdışına yaklaşık 4.500 Gbps çıkış kapasitesine ihtiyaç duyuluyor. (1 Gbps = 1024 Mbps)

Ancak, tüm kullanıcıların aynı anda internete bağlı olmaları ve hepsinin yurtdışında barındırılan sitelere erişmesi teorik olarak mümkünse de böyle bir durumla şimdiye kadar karşılaşılmış değil. Internet Servis Sağlayıcıların genel yatırım ön görülerinde 6 ile 10 aboneden birisinin internete bağlı olması öngörülüyor. 

Türk Telekom yurtdışına yerleşiyor…

Türk Telekom, internet yurtdışı çıkış hızını artırmanın yanı sıra, yine aynı amaçla 2007 yılında Londra, Amsterdam ve Frankfurt’ta ses ve veri iletimini kapasitesini arttırarak uluslararası ara bağlantılarını hızlandırıp daha kaliteli hale getiren POP (Point of Presence) noktaları açtı. New York ve Uzakdoğu’da da POP noktaları kurmak amacıyla görüşmeleri devam ediyor. Kurduğu bu network sayesinde Türk Telekom dünyada internet trafiğinin buluştuğu ve değiştiği noktalarda faaliyet gösteren şirketlerle anlaşmalar yaparak, müşterilerinin yurt dışı merkezli internet sitelerine daha hızlı, kolay ve güvenli şekilde erişmesini sağlıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Telekom Yönetimi, “Türk Telekom olarak hıza ve teknolojiye yatırım yapmaya devam ediyoruz. İnternet çıkış hızındaki artış 5 kat ile sınırlı kalmayacak, yılsonunda hızı 350 Gbps’ye yükseltmeyi planlıyoruz. Böylece 2005 yılı sonunda 33 Gbps olan internet yurtdışı çıkış hızını 10 kat artırmış olacağız.” dedi.

 

 
 
İstanbul -04.03.2008
volkantolga@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com