Alışveriş Dünyası İnternette
Volkan Tolga
 

Aslında artık her şey internettedir. Bir nevi Matrix durumundayız artık. Kendimiz içinde olmasak da düşüncelerimizle, işlerimizle, özel hayatımızla içersindeyiz internetin. Bunlardan biri de tabi ki alış-verişlerdir.

Basit ve kolay alışveriş yapabilmek, sanal dünyayı tercih edenlerin gösterdikleri en önemli nedenlerdendir. Fakat gene de sanal âlemin güvenlik sorunları işi biraz bozuyor ve kullanıcıları korkutuyor.

Ofislerinde veya evlerinde bir tıklamayla ziyaret ettikleri sanal mağazalara duyulan ilgi, internet kullanımının geniş kitlelere ulaşmasıyla paralel bir biçimde artıyor.

İnternet kullanan 2329 kişiyle yapılan bir araştırma, internet üzerinden yapılan alış-verişin en önemli sebeplerinin başında kolay sipariş verilebilmesi olduğunu ortaya çıkardı. Basit, yalın ve iyi bir web tasarımının en az ürünler ve fiyat kadar önemli olduğunu gösteren bu araştırmaya göre internet kullanıcıları aynı siteye yaptıkları yirmi ziyaretten sadece birinde alışveriş yapıyor. Satın alınmasız yapılan on dokuz ziyaret ürünler hakkında bilgi almak ve yeni ürünlere bakmak amacıyla yapılıyor.

Alışveriş sitelerinde yapılan indirimlerin önemli olmasına karşın, araştırmaya katılanların büyük bir bölümü, basit ve kolay bir biçimde alışveriş yapılabilmesinin internetten alışverişi tercih etmelerini sağladığını belirttiler. Bununla birlikte, sanal mağazaların geniş ürün yelpazesi sunması, hızlı teslimat yapabilmesi ve ürünlerle ilgili ayrıntılı bilgi içermesi de internetten alışverişin tercih edilmesini sağlayan diğer nedenlerden biri.

İnternetten alışveriş yapanların en önemli tercih nedenleri…

Siparişin kolay olması:          %83
Geniş ürün yelpazesi:           %63
Ucuz fiyatlar:                       %63
Hızlı servis ve teslimat:         %52
Ürünlerle ilgili net ve açık bilgi:    %40
Satış baskısı olmaması:         %39
Ödeme kolaylığı:                  %36

İnternetten bir ürün alırken nelere bakarsınız?

Ürün hakkında ayrıntılı bilgi:  %82
Fiyat karşılaştırmaları:          %62
Üretici hakkında bilgi:           %21

İnternette istemezsen kapıda öde…

İnternetten kredi kartıyla alışveriş yapmasının riski ne kadar düşük olsa da bu konuda bazı firmalar yeni yöntemler geliştiriyor. Bu konuda en çok kullanılan sistemlerin başında kapıdan ödeme sistemleri geliyor.

2001 yılından bu yana internet üzerinden satış yapan Weblebi.com kullanıcılarına 700.000’ den fazla ürünü, kredi kartı kullanmadan, kargo ücreti ödemeden ulaştırıyor. Üstelik, bu ürünler piyasa satış fiyatlarının ortalama yüzde yirmi altında ve çoğu zaman da ürün piyasaya çıkmadan daha evvel satışa sunuluyor.

Tüm Türkiye’ den kapıda nakit ve kredi kartı ile ödenebilen siparişlerde hem kredi kartı bilgileri internet ortamında kullanılmamış, hem de ürün kullanıcıya ulaşmadan herhangi bir ödeme yapılmamış oluyor. Zaten sanal âlemde yapılan işlerde en korkulan olay kişisel bilgilerin güvenliğidir. O da tamamlanırsa önü açıktır.

 

 
 
İstanbul - 12.12.2006
volkantolga@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com