Beyin Gücüyle Oynanan Bilgisayar Oyunu

Volkan Tolga
 

Çok söylenir, Rusların beyin gücüyle çalışan çeşitli silahlar ve savaş sistemleri yaptığı... Yıllar önceden söyleniyordu tabi ki. Ve eğer aşağıda okuyacaklarınız gerçek ise (ki gerçektir) hem bu teori doğrulanıyor, hem de bildiğimizden belki de bu düzeyden daha ileride olduklarını düşündürüyor.

Beyin dalgalarını resmettikten beri insanoğlu hemen bunu kullanmaya geçmiştir. Beyin dalgalarıyla hasta iyileştirme, hastalığın hangi bölgede olduğunu tespit etme, çeşitli tekniklerle beyin dalgalarını düzenleyerek daha rahat bir hayat yaşamayı elde etme gibi çeşitli olaylar gerçekleştirilebilmektedir.

Dokunmatik ekranlarla bilgisayarı artık ellerimizle kullanmaya başladık. En azından piyasaya düşünce hepimiz kullanacağız. Biraz sabrediniz. Fakat değinmek istediğim nokta klavyeleri Mouseları sallamakla bir dönem geçti gitti. Artık parmaklar devrede. Yani yakında da sadece düşünerek veya bakarak bilgisayar kullanılabiliecek. Bunun örneği çoktan yapıldı bile. Beyin gücüyle çalışan bilgisayar oyunu yapıldı.

BBC'nin haberine göre, ABD-Avustralya ortak şirketi Emotiv'in ürünü olan özel bir başlık, beyindeki elektriksel faaliyetleri yakalayıp kablosuz bağlantı yoluyla bilgisayara gönderiyor. Böylece oyunu oynayan kişi, sanal ortamda kontrol ya da kumanda çubuğu olmaksızın doğal ve sezgisel olarak hareket edebiliyor.

İnsan beyni yaklaşık 100 milyar sinir hücresi ya da nörondan oluşuyor. Bunlar sinirsel uyarıları elektrik yoluyla ya da kimyasal olarak iletiyor. Başlık, sinirsel faaliyetleri okumak için elektroensefalografi ya da EEG adı verilen bir yöntem kullanıyor.

Biliyorsunuz elekrtoensefalografi yöntemi beyin dalgalarını ölçüyor. Adeta resmini çekiyor.

Halk arasında beyin elektrosu çekme diye de adlandırılan ve yaklaşık 100 yıldır kullanılan bu yöntemle beynin birçok çalışma bozukluğu tespit edilebiliyor.

Başlık temel olarak beyin dalgalarını okuyup bunları bilgisayar oyununu yönetecek komutlara çeviriyor.

Emotiv şirketi, bu başlığın oyunlardaki sanal karakterlerin duygusal tepkilerini daha gerçekçi yapacağı görüşünde. Şirket bu yöntemin yeni olmadığını, herkesin kullanabileceği şekilde ve oyun oynamak için ilk defa piyasaya sürüldüğünü ifade ediyor.

Epoc adı verilen teknoloji sayesinde birçok yüz mimiğini yapmak mümkün. Örneğin oyuncu gülümsediğinde, göz kırptığında ya da yüzünü ekşittiğinde başlık bu mimikleri algılayıp oyundaki karakterin yüzüne aktarabiliyor. Ya da oyunda bir başka karakteri öldürdüğünüzde güler ya da mutlu olursanız, sanal karakteriniz sizi duyarsızlıkla suçlayabiliyor.

Bu mimikler ya da eylemlerin sayısının 30'u aştığı belirtiliyor. Oyunculara sadece düşünce gücüyle sanal ortamda eşyaları hareket ettirebilmek düşüyor.

299 dolara satın alınabilecek bu aygıt, hareketleri algılamak için bir jiroskoba ve bilgisayara takılı USB ile bağlantı kurmasını sağlayacak kablosuz iletişim teknolojisine sahip.

Özel başlık, heyecan, meditasyon, gerginlik ve öfke gibi duyguları; gülümseme, gülme, göz kırpma, şaşkınlık gibi yüz ifadelerini; itme, çekme, kaldırma, bırakma, çevirme gibi komutları algılayabiliyor.

Bu henüz yapay zekânın ufak bir örneğidir. Zaten iş buraya kadar geldiyse ve aslı anlatılan kadar iyiyse çok iyi bir ilerleme var demektir. Robot teknolojisi de gelişiyor. Beraber yürüyen bu iki teknoloji ilerde kucaklaşarak, geçmişte düşünülüp tasarlanan geleceğin robotlarını yavaş yavaş yanımıza çağırıyor.

 

KAYNAK: http://www.haber7.com/

 

 

 
 
Volkan Tolga
İstanbul - 01.07.2009
volkantolga@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com