Hem Bilgisayara Hem Beyne Format
Volkan Tolga
 

Biliyorsunuz, insanın bir iç, bir dış dünyası ve bu dünyalar arası bir yaşamı vardır. Bütün yaşantımız, bu iki kutbun birbirine galebe çalması savaşıyla geçer. Bazen biri diğerine galip gelir, bazen öbürü… Biri, uzun süre bizi taşırken bir de bakmışsınız diğeri onun yerini alıvermiş.

Demek istediğim, insanlık var oluşundan beri iç dünyasını arındırmaya çalışmıştır. Dinsel olgular da bu tür arınmayla başlar. Dışarı doğru yansır. Hareket, çoğu zaman içten dışadır. Dış dünyada algılananlar da iç kesimlerde değerlendirilir ve tepki gelir. Tepki dışarı çıkarken kimyamızla-bedenimizle birleştiğinde ise tepki değişebilir.

Bahsi geçtiği gibi bu gibi davranışları, etki-tepki kavramlarını, kişilik oturmasını, değişimi, devrimi, yenilenmeyi kendimize yani bu iç ve dış dünyamızda yaptığımız arınmayla, attığımız formatlarla ilerleme kaydederiz. Geldiği gibi gitmemek, üzerine bir şeyler koymak gibi deyimler belki de bunları işaret ediyor.

Eskiler “arınma” demişler, şimdi biz buna yenilenme biçimiyle, “format atmak” diyebiliriz. Önce format atmak ahvalini tam olarak bir öğrenelim.

Bizler kullandığımız bilgisayarlarımıza format atarız veya attırırız. Bu işi genelde bilgisayar yavaşladığında, arızalandığında, virüs kaptığında ve çeşitli küçük sorunlarda yaparız. Format yani biçimlendirme, bilgisayarın tüm hafızası olan Hard Disk’ i yani uzun zaman hafızasını, içinde ne var ne yok hepsini silerek yeni bir sistem kurmak için hazırlanır. Ve nihayetinde üzerine şimdilerde çokça kullanılan Windows, unix, Linux, pardus gibi yazılımlar ve benzerleri yüklenir. Bu arada, eski bilgilerden eser kalmaz. Tamamen yeni bir çalışma sistemiyle, taze, genç, hızlı bir biçime dönüşür.

Ve sabit diske format atmanın, bilgisayara zarar vermesinden çok, faydasının olduğu, fazla bilinmeyen bir gerçektir. Bilgisayarınıza sıklıkla format atmanın hiçbir zararı olmadığını bilmeyenler, birazdan fikirlerini değiştirebilirler.

Bilinenin aksine, sabit disklerinize format atmanızın hiçbir sakıncası olmadığı gibi, sabit diskler, format attıktan sonra fiziksel bir darbeye uğramazlar. Sabit diskler, içinde bulunan oynar çubuğun, format sonucunda verilerin silinip yüklenmesi işlemiyle birlikte daha fazla çalışarak çaba gösterdiği için, format atmanın disk ömrünü uzattığını söyleyebiliriz. Yani bir bakıma spor yapan insan gibidir.

Format sırasında, sabit diskte bulunan verilerin tamamen silinmesi, disk kafası içindeki çubuğun sürekli sağa sola hareket etmesini engeller, daha az enerji kullanıldığı ve sabit disk daha az yorulduğu için, sabit diskin de ömrü uzamış olur.

Sabit diske format atarken dikkat etmeniz gereken konu, yapacağınız format işini oldukça kapsamlı bir şekilde gerçekleştirmeniz olacaktır. Verilerin kodları bulunan indekslerin silinmesi ve bu yüzden hızlı format seçeneğinin kullanılmaması gerekmektedir. Ancak, hızlı format, bu verilerin silindiğini sanmanızı sağlar ve bu veriler aslında tamamen silinmemiş olur.

Hızlı format seçeneği ile işleminizi gerçekleştirdiğinizde ve sabit diskinizi artık elden çıkarmak istediğinizde, silindiğini sandığınız veriler başkalarının eline geçebilir. Silindiğini sandığınız veriler aynen sabit diskte bulunacak, sadece indeksler silinecektir. Bir kitap indeksini düşünecek olursanız eğer, bu indeks sayfasının yırtıp atılması, kitaptaki diğer sayfalara zarar vermeyecektir.

Bunu tekrar kendimizle birleştirirsek; beynimize yaptığımız kitap okuma, dolu bir film izleme, düşünme gibi her hareket, kendimizi ve çevremizi sorgulama gibi her devrim, değişme, yeniden düşünme gibi her yenilik, kendimize format atmamızda ne kadar iyi bir şey yaptığımızı bu açıdan da görelim istedim. İnsanın çevresinde-dışarıda yaptığı her değişiklik içe de yansıyıp oradaki taşları yerinden oynatacak ve yenileyecektir.

Kendimizi, gelişmemiz, değişmemiş, yenilenmemiz ile ilgili yeniden formatlamamız, bence insanlığın beyinle birlikte sahip olduğu en büyük olayıdır. Umarım, bu özelliğimizi beynimizi tam anlamıyla kaybetmeden ortaya çıkarırız.

 

 

 
 
Volkan Tolga
İstanbul - 01.12.2010
volkantolga@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com