Bilgisayarımızı tanıyalım artık!
Volkan Tolga
 

Kısmet bu ya, benden yıllar evvel bilgisayar kullanmaya başlamış olanlarla karşılaştım. Onlara ders verdim, sorunlarını çözdüm, bilgisayarları hakkında sorularını cevapladım. Belki de yıllardır bilgisayar kullanıyorsunuz.

Bazen de benden çok daha küçük yaşta olanlardan bilgisayar kullanımına dair bazı detaylar, incelikler öğrendim. Yan öğrenmenin yaşı yok prensibini bilfiil yaşamış bulundum bu açıdan. Ve öğrendim ki öğretmenin de yaşı yok. Bugün herkes biliyor, Hacker denilen bilgisayar korsanlarının yaşı 13–14’ ten başlıyor.

Lakin öğrenmenin ilk koşulu anladım ki meraktır. Başa ne gelirse fazla meraktandır derler ama bazen bir şeyi delicesine merak edip ilgilenirseniz anlarsınız ki o iş, sizin için yaratılmıştır. Ben bilgisayar öğrenmeye başladığımda bu hevesi hissetmiştim.

Bazen de heves edip de harekete geçemeyenler olabilir, ortam şartları itibariyle bir şekilde bilgisayarla o kadar da haşır neşir olamamışlara selam ve güzel haberler getirdim.

Bilgisayarın bağlantıları…

Bilgisayarı aldığınızda bütün bilgisayar yan ürünleriyle beraber kutu içersinde gelir. Ve her birinin de kutularından çıkarıp kasaya monte edilmesi gerekiyor. Bunları bir yapalım.

—Güç bağlantısı: Kablonun bir ucu üçlü elektrik prizine takılır diğer ucu ise kasanın en üst kısmındaki güç bölümüne takılır ki. Burası 230 voltluk şehir cereyanını 12.5 voltluk güce çevirerek bilgisayarınıza gerekli gücü sağlar.

—Klavye bağlantısı: Klavye kablosunun ucu kasanın arkasındaki mor olan bölgeye takılır.

—Fare bağlantısı: Farenin kablosunun ucu da klavyenin kablo ucunun aynısıdır. Tek fark aradaki renk farkıdır. Yeşil olan bölgeye farenin kablosu takılmalıdır.

—USB bağlantı noktası: USB (universal serial bus) ismi evrensel bağlantı noktası olan bu bölgeye kamera, yazıcı, cep telefonu bağlantısı ve benzeri bilgisayar çevre ürünleri buraya takılır.

—Seri bağlantı noktası (port): Eskiden çok kullanılan bu girişin pabucu dama atıldı bile.

—Yazıcı bağlantı noktası (serial port): Eski yazıcılar ve nokta buruşlu yazıcılar da halen olmak üzere bu portu kullanıyorlar. Fakat genel kullanılan yazıcılar artık USB’ye endeksleniyor.

—Modem bağlantı noktası: İnternete girmek için line kısmına telefon hattının bağlanması gerekiyor. Bu kısım da eskimiş olan teknolojilerden. ADSL hizmeti ile beraber modemlerin şekli şemali de değişince bu modemlere artık ihtiyaç kalmıyor.

—Monitör bağlantı noktası: Yazıcı bağlantı noktasının benzeri ve küçük bir örneği gibi görünen bu kısma monitörden gelen data kablosu takılacaktır.

-Höparlör ses çıkışı: Yan yana duran üç adet stereo girişi ses kartına bağlıdır. Bir tanesi ses çıkışı, bir tanesi ses girişi, bir tanesi de mikrofon çıkışıdır.

—Açma kapama düğmesi: Bilgisayarı açmak için kullanılan düğmedir. Önceleri kapamak için de kullanılırdı ama artık buna gerek kalmadı. Windows XP ile beraber kasalar artık düğmeye basmadan otomatik olarak kapanıyor. Ayrıca bilgisayarınızda sorun olduğunda bu düğmeye bir kere basarak kapayamayabiliyorsunuz ama 4-5 saniye basılı tutarsanız bilgisayar elektriği kesecektir.

—Reset düğmesi: Açma- kapama düğmesinin yakınlarında bulunur ve bazen oldukça küçüktür. Sürekli kullanılmaz. Yalnızca bilgisayarınız kilitlenirse, klavye de çalışmazsa kullanırsınız. Kimisi bilgisayarı yeniden başlatmak için hep bu düğmeyi kullanıyor. Fakat bu çok yanlıştır. Kilitlenme olmayan durumlarda bilgisayar normal şekilde yeniden başlatılmalıdır. Umarım hiç kullanmak zorunda kalmazsınız.

—Güç ışığı ve Hard Disk ışığı: Sürekli yeşil yanan bir ışık göreceksiniz o güç düğmesidir bilgisayar açıkken hep yanmaktadır. Kırmızısı ise Hard disk çalışırken yanar ve söner.

Evet, çok basitmiş gibi görünebilir bazılarınıza, kimine ise hiçbirini bilmiyordum ve deneme fırsatı bulamamıştım diyebilir. Ama burada çok açık ve basit bir dille bilgisayarın görünen kısımlarını, yani hiç istenmeyen kabloları ve kasayı tanıtmaya çalıştım. Umarım ilginizi çekmiştir.

 

 
 
Bingöl - 30.01.2007
volkantolga@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com