Bill Gates'e Sorulan Sorular
Volkan Tolga
 

Biliyorsunuz, geçen aylarda Microsoft’un sahibi, Windows işletim sistemlerinin yaratıcısı, dünyanın en zengin insanlarından olan Bill Gates Türkiye’ye geldi. Konu Bill Gates olunca alt başlıklar da otomatik olarak Windows, işletim sistemlerinin ve bilgisayar kullanıcılarının geleceği oldu. Çünkü Windows’u ne şekilde önümüze sererlerse biz ancak o şekilde kullanabiliriz. Yani kullanıcı olarak bilgisayar camiasındaki çapımızı o belirliyor. Ve onu yakalamışken sorulan birkaç önemli soruyu sizler için buraya aktardım. Umarım yararlı olacaktır.

“ Windows Vista’da ne gibi yenilikler, ne gibi güvenlik önlemleri olacak?

Bill Gates: Aslına bakarsanız, bu bizim açımızdan çok büyük bir ödüldü diyebiliriz. Windows, bugüne kadar en popüler olan yazılım oldu. Ve insanlar sürekli olarak Windows’a nelerin eklenmesini, nelerin değişmesini ve nelerin daha basit hale gelmesini istediklerini anlatıyorlar. Windows’un son versiyonu beş yıl önce çıktı. Bu sürede donanım kapasiteleri çok ilerledi.

Yeni işletim sisteminde artık belirli oranda bilgilerin kullanılması kolaylaştırıldı, bilgiyi çok daha kolay arayabiliyorsunuz, dosyalara, e-maillere, fotoğraflara çok daha kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz, bunu daha zengin bir şekilde yapmaya çalışıyorsunuz. Tabi ki bu güvenlik konusuna da çok fazla önem verdik yani kullanıcıların bu güvenlik konusunu çok fazla düşünmesini istemedik. Her şeyin sonunda kullanıcı için güvenlik son derece önemli olan nokta olmamalı. Yani kullanıcı, güvenlik meselesini çok fazla düşünmemeli diye düşündük.

Spam e-mailleri konusunda çok büyük bir ilerleme kaydettik. Bunları filtreleme açısından çok önemli başarılar elde ettiğimizi düşünüyoruz. Hangi e-mailleri istediğimizi ve istemediğimiz e-mailleri belirlemeniz açısından çok önemli bir başarı elde edildi. Yani bu çok büyük konfigürasyonlar yapıldı ve kullanıcılardan gelen bilgileri de çok fazla kullandık. Çok fazla talep gelen noktalardan bir tanesi de ailelerin çocuklarını hangi sitelere erişimini kontrol edebilmesiydi. Yani aileler çocukların hangi web sitelerine girmesinin uygun olabileceğine karar verebiliyorlar. Çok küçük yaşlardaki çocuklar bile artık rahatça bilgisayar karşısına oturabiliyor ve bilgisayarı kullanabiliyorlar. Geçmişte, aslına bakarsanız, bazı sorunlar söz konusuydu, artık bu ara yüzler geliştirildi. Bizim açımızdan son derece önemli, öğretmenlerin çok fazla kullandığını biliyoruz. Beta sürümü üç ay içerisinde piyasaya sürülecek ve sizin ne düşündüğünüzü de anlayabileceğiz böylelikle bu ürün konusunda.

Google’ın yaptığı açıklamalara baktığımız zaman, gelecek yıllar içerisinde Google’un Microsoft’un yerini alacağı söylendi. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Bill Gates: Google gerçekten son derece başarılı olan şirketlerden bir tanesi, çok popüler. Özellikle de arama motorları konusunda çok büyük yenilikler getirdiler. Microsoft’un aslında vermeye çalıştığı mesaj şu; bizler çok daha iyi bir arama motoru geliştirebiliriz, bunu iddia ediyoruz ve bunu savunuyoruz.

Google bu işin ne kadar rekabet dolu olduğunu göstermek açısından çok önemli bir iş başardı. Onların yaptığı en önemli şeylerden bir tanesi bu reklâm modeliydi. Reklâm modeli kullanmaya başladılar ve bir şekilde yeni fırsatlar sunmaya başladılar. Google’un bugün yaptıklarından bir tanesi arama motorlarını kullanıyorlar ve arama motorlarını kullanırlarken de reklâmlarından para kazanmaya devam ediyorlar. Özellikle de kullanıcı bu reklâmlardan faydalanıyorsa bu arama giderek artmaya başlıyor. Yani burada bir teknolojinin kullanımının yanı sıra reklâmlardan da bir gelir elde ediliyor ve kullanıcıların reklâmla bağlantısı da ortaya çıkıyor.

Bugünkü arama motorlarını düşündüğümüz zaman, bugün sahip olduğumuz arama motorlarının geçmişinden çok daha başarılı olduğunu düşünüyorum. Ancak hâlâ istediğimiz noktaya tam olarak ulaşmış durumda değiliz. Yani özellikle de bir hazine arar gibi internet üzerinde sürekli bir şeyler arıyorsunuz ve istediğiniz şeye ulaşmadan önce çok fazla miktardaki dosyaya, bilgiye bakmak zorunda kalıyorsunuz.

Artık kullanıcı konusunda çok daha fazla şey öğrenirsek, yüzde 80 oranında daha başarılı bir arama motoruna ulaşabiliriz. Tabi ki Google faaliyetlerini giderek artırıyor, Google mail de aynı şekilde faaliyete geçti, ama çok da başarılı olamadı. Bizim Hotmail ve messenger servisimiz var ve çok popüler Türkiye’de, bunun da çok popüler olduğunu biliyoruz ve gelecek yıl çok önemli düzenlemeler yapılacak messenger üzerinde ve messenger çok daha başarılı bir hale gelecek.

Bir taraftan arkadaşınızla konuşurken müzik dinlerseniz arkadaşınızın da aynı müziği dinlemesini sağlayabileceksiniz, grup halinde aynı müziği dinleyebileceksiniz, çok büyük bir rekabet geliyor, evet bu alanda. Bu da zaten, artık yazılım sektörünün ne kadar rekabet dolu olduğunu göstermesi açısından son derece önemlidir. İşin içine reklâm girince her şey değişiyor, özellikle de reklâmların çok büyük bir etkisi olduğunu görebiliyorsunuz bu alanda.

Türkiye’nin Microsoft için önemi nedir ve Türkiye’ye yatırım planlarınız var mı?

Bill Gates: Microsoft Türkiye’deki piyasayla çok yakından ilgileniyor. Burada kazandığımız başarı bizi çok fazla heyecanlandırıyor ve özellikle de buradaki ortaklarımızla yaptığımız görüşmelerde piyasanın büyümeye ve çok büyük oranda büyümeye devam ettiğini görüyoruz ve bu bizi gerçekten çok şaşırtıyor. Türkiye’nin Türk Telekom’un özellikle bu alanda faaliyetlere girmesi ve bütün ülkeyi ADSL bağlantısıyla birbirine bağlama çalışması son derece etkileyici. Dün akşam Sayın Başbakanla bir akşam yemeği yedik ve kendisi yapmayı planladıkları yatırımlardan bahsetti ve hükümetin bu yatırım düzeylerine ulaşmak için neler planladığını ve diğer ülkelerde kıyasla bu yatırım oranlarının ne kadar yüksek olduğunu anlattı. Bütün bunlar gerçekten çok heyecan verici.

Kobilerin teknolojiyi kullanmaya başlaması son derece önemli. Bunu çok daha kolay hale getirmemiz lazım kobilerin kullanımı açısından ve böylelikle iş dünyasında da daha büyük bir rekabet yaratılacaktır ve küresel anlamda da değerlendirdiğimiz zamanda eğer biz bu desteği verirsek onlar küresel anlamda çok güçlü olacaktır.

Türkiye çok genç bir ülke ve nüfusunun yarısından fazlası 25 yaşın altında. Bu açıdan değerlendirdiğimiz zaman evet bu bir anlamda bir risk yani istihdam yaratmak açısından, eğitim kapasitesi açısından bu bir zorluk yaratabilir ama diğer taraftan da çok büyük bir nesil var elinizde ve bu nesle baktığınız zaman bu kâğıt üzerinde yapılan işlemleri öğrenmek zorunda değiller. Artık onlar teknolojiyi öğrenebilirler, etkin yaklaşımları öğrenebilirler, farklı iş alanlarında çalışabilirler ve o zaman sizde teknoloji herkesten çok daha iyi anlayacaksınız genç olduğunuz için.

Onların uzmanlığını kullanacaksınız, kendi deneyimlerinizi bir araya getireceksiniz, çok büyük bir fırsat oluşacaktır. Burada tabi ki bazı şirketlerin dünya genelinde de aynı şekilde hizmet veren şirketlerin burada faaliyet gösterdiğini biliyoruz. Aynı şekilde küresel piyasaya hizmet veren şirketlerin buraya gelmesi bizim piyasa gücümüzün buraya da ulaştırılması son derece önemli. Böylelikle bütün küresel anlamda etkili olabilen şirketler ortaya çıkabilir, yeni başarı öyküleri ortaya çıkabilir. Teknolojinin giderek güçlenmesiyle birlikte Türkiye’deki istihdam da giderek güçlenebilir.”

Evet, oran açısından bakılırsa, Türkiye cep telefonu ve bilgisayar kullanımı açısından oldukça iyi durumdadır. Buna yukarıda da değinildiği gibi genç nüfusun etkisi oldukça büyük. Ve umarım, ilerde bu potansiyeli kullanabilecek bir nesil yetiştirebiliriz. Zira gelecekte güçlü olmak ancak bilgisayar sistemlerini çok iyi bilmek ve kullanmak anlamında olacaktır.

Kaynak:
NTVMSNBC.com
http://www.mmistanbul.com/news_detail.cfm?news_id=117

 

 
 
Bingöl - 13.02.2007
volkantolga@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com