Cep Telefonu ve Kronometre
Volkan Tolga
 

GSM operatörleri dakika ücretlerini düşürürken kontör atış süresiyle oynayarak artık sürelerden kazanıyor ve gelirlerini artırıyorlar. Bedava konuşma süreleri de daha çok konuşma alışkanlığı kazanmamıza neden oluyor. Zaten bir kampanya varsa altında bir bit yeniği vardır gibi bir düşünceyi aklından geçirmeyenler, artık “saf” olarak adlandırılıyorlar.

Abonelerin faturalarının artmaması için operatörlerin sunduğu dakika bazlı tarife yerine saniye temelli tarifeye geçmesi gerekiyor. Operatörler müşterilerinin ortalama konuşma süresine göre dakika ücretlerini aşağı çekiyor gibi görünse de kontöre atış sürelerinden belki de verdiklerinden daha fazlasını tahsil ediyorlar. Üstelik bedava konuşma süreleri ve kısa mesajlar için getirilen şartlar da tarifeleri salında yukarı çekiyor.

Sonuçta daha çok konuşup, daha fazla mesaj gönderip daha fazla ödüyoruz. Tıpkı kumarcıların dediği gibi “her zaman kasa kazanır.”

Ülkemizde ekonomik kriz ve deprem sonrası vergiler, konuşma sürelerinin düşmesine neden olmuştu. 3 GSM operatörünün rekabeti ve son dönemde reklam kampanyalarıyla ortaya çıkan Türk Telekom’ un da eklenmesi konuşma sürelerini arttırmaya başladı. Turkcell’ de aylık konuşma süreleri 68 dakikadan 89 dakikaya çıktı.

Vodafone’ da 2007’nin ilk üç ayında 103 dakika kişi başı konuşma süresine sahipken 30 Haziran’da 109 dakikaya ulaştı. Avea ise yine konuşma sürelerinin son üç ayda arttığını açıkladı.

Ancak, artan konuşma süreleri bütün operatörlerin kesilen konuşma miktarında artışa neden olacak. Şebeke kapasitesi yetersiz olursa konuşmalar kesilebiliyor. Operatörler bedava konuşma sürelerinin yoğunluğunun az olduğu hafta sonlarında veya gün içine dağıtarak şebekeyi rahatlatıyor. Turkcell’ in sahip olduğu abone miktarı da diğer operatörlerin toplamından fazla. Turkcell, artan frekansı üçüncü nesil altyapıyla karşılamayı düşünürken diğer operatörler de baz istasyonu konusunda yatırımlarını artırarak devam etmek zorunda. Baz istasyonu eklemek hiç kolay değil. Büyük şehirlerde risk daha yüksektir.

GSM operatörlerinin tarifelerin altında yazan minik yazılara mercek tutunca, eğer görebilirseniz, daha az harcamak mümkün! Tabi ki okuma hızınızın da yazıyı yakalayabilecek kapasitede olması lazım!

“Operatör değil, ben kazanayım” diyorsanız saniyeli tarifeye geçmek daha çok kazandırıyor. Eğer her seferinde “10 dakikadan az konuşmuyoruz zaten” diyorsanız kontör artışı dakikada 1 kontör olan tarife işinize yarayabilir. Ancak genelde telefonda konuşurken kısa sürede telefonu kapatmaya meyilli iseniz artan süreler operatörün cebine gidiyor haberiniz olsun.

GSM operatörleri özel tarifeler için bazen sabit ücret alıyor. Tercihinizi yaparken önce sabit ücret ödemek gerekip gerekmediğini karşılaştırın. Operatörler arası görüşmeleriniz çok oluyorsa bunu size olacak maliyetini düşünün. Genelde operatörler arası aramalar çok yüksektir.

Türkiye’de 57,7 Milyon SIM kart kullanılıyor.

Turkcell      33,8
Vodafone   14,9
Avea         9,0

 

 
 
İstanbul -16.10.2007
volkantolga@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com