Diet içecekler aşırı  yemeye yol açıyor


Bir araştırmaya göre düşük kalorili alkolsüz içecekler fazla kilolarını atma çabasındaki insanlara fayda yerine zarar veriyor.

Araştırmacıların belirttiğine göre suni tatlandırıcılar beynin vücut ağırlığını ayarlama yeteneğinde karışıklığa sebep oluyor ve kişileri aşırı yemeye teşvik ediyor.

Fareler üzerinde yapılan bu araştırmayı ve deneyleri alkolsüz meşrubat endüstrisi red etti. İnsanlar üzerinde yapılan daha geniş kapsamlı araştırmalar ise  tatlandırıcıların insanların kilo vermesine yardımcı olabileceğini gösterdi. İngiltere de yılda 5 milyar sterlin düşük kalorili meşrubatlara harcanıyor.

Araştırmaların sonuçları Indıana da bulunan Purdue Üniversitesi tarafından Uluslarası Obezite Dergisinde yayınlandı. Bu araştırmalardan çıkan sonuçlara göre düşük kalorili ve yüksek kalorili tatlı içecekler verilen farelerin sadece şekerli içecekler verilen farelere göre daha fazla iştahlı olduğu saptandı.

Behavioural  Neuroscience  uzmanı Pof. Terry Davidson’a göre ‘’Bedenin doğal yeteneği olan gıda alımını ve ağırlığı ayarlayıp düzenleme mekanizması  suni tatlandırıcılar bu doğal ilişkiyi zayıflattığı için  bozuluyor.’’

Copyright © 2004 The Daily Telegraph. Source: Financial Times Information Limited - Europe Intelligence Wire.
netdoctor.co.uk

İstanbul - 01.08.2004
http://sufizmveinsan.com


Top Home e-mail