En sık yapılan dolandırıcılıklar
Volkan Tolga
 

İnternetteki-belki de en büyük- fobimiz şüphesiz, kredi kartı dolandırıcılığıdır. Sitelerde gezinirken birden canımız aniden karşımıza çıkan bir cep telefonu, pantolon veya hediyelik eşyayı almak istedi. Nasıl almak istediğimize bakınırken aniden kredi kartı bilgilerimizin istendiğini görünce moralimiz bozuldu.

Evet, bu durum belki de hepimizin başına gelmiştir. Ben de bu fobi üzerine bir araştırma yaptım ve sonuçlarını karşınıza seriyorum.

Polis kayıtlarına geçen ve en sık rastlanan kredi kartı dolandırıcılıkları:

Kayıp ve çalıntı kartlar: Dolandırıcılar, kimlik ve imza kontrolü yapılmayan iş yerlerindeki alışverişlerde kayıp ya da çalıntı kartları kullanıyorlar. Bunu engellemek için kredi kartı kaybolan kişinin en kısa sürede bankasına bildirim yapması gerekiyor.

Ele geçmeyen kartlar: Kredi kartının müşteriye, posta ya da kargo yoluyla ulaştırılırken çalınarak kullanılması. Bu dolandırıcılık, sahte kimlik belgeleriyle banka şubesinden kart alınarak da yapılabiliyor.

Boş plastik: Kredi kartı boyutundaki boş plastik plakalara gerçek kredi kartlarına ait numaralar basılıyor. Müşteri sanki alışveriş yapmış gibi bu kart,  imprinter cihazından geçirilerek satış belgesi düzenleniyor. Sonra bu para bankadan tahsil edilmek suretiyle dolandırıcılık gerçekleştiriliyor. Bu dolandırıcılıkta işyerlerinin de parmağı bulunuyor.

Değiştirilmiş kart: Dolandırıcının kendisine ait ya da bir şekilde ele geçirdiği kredi kartındaki numara, ütüleme yöntemiyle yok ediliyor ve yerine yeni ve başkasına ait bir numara basılmak suretiyle dolandırıcılık yapılıyor.

Sahte kartlar: Sahte para gibi önce sahte kredi kartı basılıyor. Dolandırıcılık, kartın arkasında bulunan manyetik şeride, encoder (kodlayıcı) adı verilen bir cihazla gerçek kredi kartı bilgilerinin kodlanması suretiyle gerçekleştiriliyor.

Manyetik şerit sahteciliği: Dolandırıcı, kendisine ait kredi kartının arkasındaki manyetik şerit bilgilerini siliyor ve encoder cihazıyla başkasına ait bilgileri yüklüyor.

Kart kopyalama: Alışveriş yapan müşterilerin kartları müşteri görmeden encoder cihazından geçirilip kopyalanıyor. Sonra bu bilgiler, üretilen sahte bir kartın şeridine aktarılıyor. Bu, en tehlikeli dolandırıcılık olarak nitelendiriliyor, karttaki bilgiler gerçek olduğu için yolsuzluğun ispatlanması zor oluyor.

ATM dolandırıcılığı: Dolandırıcı, bankaya gelen müşteriden önce ATM’nin kart giriş haznesine bir cisim yerleştiriyor. Sonra gelen müşterinin kartı ATM cihazında kalınca, dolandırıcı, yardım etmek bahanesiyle şifreyi öğreniyor. Müşterinin bankadan ayrılmasından sonra da kartı ATM cihazından çıkarıp kullanıyor.

İnternetle mal siparişi: Dolandırıcı, internette şirket ve kişilerin güvenlik şifrelerini aşarak, kart numaraları ve özlük bilgilerini çalıyor ve bu bilgilerle sipariş veriyor.

Hesap yönlendirme: Kart sahibinin kimlik bilgileri, kredi kart bilgileri öğrenilerek bankaya telefonla veya başvuru formuyla müracaat ediliyor. Eldeki bilgilerle kartın adresi değiştiriliyor ve bir süre sonra kaybolma bahanesiyle yeni adrese yeni kart isteniyor. Gelen kartın arkasına imza atan dolandırıcı kartı kullanmaya başlıyor.

Telefonla kredi kartınızı kullanarak sipariş verirken, tehlikeli olmayacak bilgileri vermelisiniz. İnternet üzerinden de güvenmediğiniz sitelerden alışveriş yapmaktan kaçının. Mümkünse bilinen, güvenli sitelerden alışveriş yapın. Ekstrelerinizi sürekli kontrol etmelisiniz ki kredi kartınızın istem dışı kullanımında hemen engel olasınız. Sanal kart kullanırken de limitine dikkat edin ve düşük tutmaya gayret edin.

Şu bilgileri gizli tutun:

— İsim ve soyisim

— Kredi kartı numarası

—Kredi kartının son kullanma tarihi

—Kişisel adres bilgileri

—Üç haneli özel güvenlik numarası

Kaynak:
www.ntvmsnbc.com

 

 
 
Bingöl - 27.02.2007
volkantolga@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com