Fizyon, Füzyon, Enerji
Volkan Tolga
 

Enerjiye o kadar muhtacız ki, her şeyimiz buna bağlı. Lüksten basite doğru gidersek, bilgisayar, cep telefonu, arabalar, gemiler, fabrikalar, evimizdeki ışık vesaire hep enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Ve teknoloji geliştikçe alternatif enerji ihtiyacı da artmaktadır. Vu da birçok karışıklığı da beraberinde getirmektedir.

Petrole bağımlı bir dünya varken yeni enerji kaynakları bazı gruplar tarafından pek de hoş karşılanmaz. Örneğin suyla çalışan araba yaparsanız kendinizi bir anda tabutun içersinde bulabilirsiniz. Fakat bu yenilikler daha fazla bekleyemez, her geçen gün bir başkası, benzer ya da farklı birçok yenilik buluyor.

ABD’de 17 yaşında bir lise son sınıf öğrencisi, evinin bodrumuna kurduğu laboratuarda nükleer füzyon gerçekleştirerek, dünyada bu işi yapan 18. ve en genç amatör oldu.

“Michigan eyaletinin Stoney Creek lisesi son sınıf öğrencisi Thiago Olson’ın, ailesinin evinin bodrumunda küçük ölçekli bir nükleer füzyon yaratabilmesi iki yıldan uzun zamanını aldı.

Hidrojenin bir şekli olan "deuterium gazı"nı vakum bölümüne enjekte ettikten sonra 40 bin volt elektriği eski bir mamogram makinesinden yapılan füzyon odasına yükleyerek nükleer füzyonu gerçekleştiren Olson, bunun için 1000 saati aşkın araştırma ve çalışma yaptı.

İlk füzyonu daha önce yaptığını ve küçük yoğun enerji topları oluşturduğunu anlatan Thiago Olson, Siemens Vakfı’nın düzenlediği ulusal araştırma yarışmasının yarı finalisti olmuştu.

Arkadaşları tarafından "çılgın profesör" olarak çağrılan Olson, Detroit ve New Mexico’da düzenlenecek iki uluslararası bilim fuarlarında da boy göstermeyi hedefliyor bu genç arkadaş.”

Nükleer Fizyon ve Nükleer Füzyon…
Nükleer silahlarda ve elektrik santrallerinde kullanılan, atom çekirdeğinin parçalanmasıyla enerji elde edilen nükleer fizyon yöntemine alternatif olarak düşünülen nükleer füzyon (çekirdek kaynaşması), güneşin içinde olup bitenlerin meydana gelişi sırasındaki yolu izlemeyi amaçlıyor.

Nükleer füzyonda (hafif elementlerin atom çekirdeklerinin, daha ağır bir elementin çekirdeğini oluşturmak üzere birleşmesi), birleşen çekirdeklerin, küçük atom numaralı elementlerin çekirdekleri olması durumunda önemli ölçüde enerji açığa çıkıyor.

Alman asıllı fizikçi Hans A. Bethe, 1939’da Güneş ve benzeri yıldızların saldığı enerjinin, 4 hidrojen çekirdeğinin birleşerek bir helyum çekirdeği oluşturması biçimindeki bir ısıveren (eksotermik) kaynaşma tepkimesinden kaynaklandığını keşfetmişti.

ABD, İngiltere ve eski SSCB’de 1950’lerin başlarında, kontrollü çekirdek birleşmesinden enerji üretilmesi konusunda çalışmalar başladı.

Nükleer silah ve santrallerde elektrik üretiminde kullanılan ve atom çekirdeğinin bölünmesiyle enerji elde edilen nükleer fizyon yöntemine karşılık, hidrojenin kullanıldığı çekirdek birleşmesi (füzyon) sonrasında, bölünmedeki (fizyon) gibi yüksek radyasyon açığa çıkmıyor.

1 kilo füzyon yakıtıyla 10 milyon litre petrole eşdeğer enerji üretilebiliyor. İşte bu yüzden bilgisayarı daha yeni yeni görmüş gençlerimizin ve bu gencin haline bakmak ve gelişimlere ayak uydurmak lazım. Alternatif enerji çözümleri geleceği asıl şekillendirecek, tüm savaşları ve barışları belirleyecek bir kavram olmaya aday gibi…

Kaynak:
www.milliyet.com.tr

 

 
 
İstanbul -15.01.2008
volkantolga@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com