Gazze'de Çocuk Olmak
Abdullah Furkan
 

Gazze'de yaşam mücadelesi veriliyor. Oradaki kardeşlerimiz büyük bir sınav veriyor. Üzerlerine uluslararası yasaklanmış bombalar yağıyor. Dünya bu bombalara tepki veremiyor. Dünya'nın bir şey söyleyememesine anlam vermiyorum. Yıkıntılar arasından birer birer çocuk cesetleri çıkıyor. Enkaz altlarından yırtılan defter, kırık kalem vb. ders araçları çıkıyor. Onlar okumak istiyor. Arkadaşlarını kaybeden, yetim, öksüz kalan çocuklar var. Biz ailemizden kısa bir süre ayrı kalamazken onlar annelerini, babalarını, kardeşlerini kaybediyorlar. Onların acısı ancak yaşayarak anlaşılır. Onlar orada çok fazla acı çekiyor.

Bir günümü Gazze'li kardeşlerim gibi geçirdiğimizi düşündüm. Kahvaltıda bir dilim ekmek, yarım bardak su olsun. Her an üzerimize bomba düşebilir her an yetim, öksüz kalabiliriz. Ülkemizde bunu anlamak çok zor çünkü evinizin yıkılmış, işyeri veya okulunuzun yerle bir olmuş olması gerekiyor. Aslında onların kahvaltılık bulabildiklerini de sanmıyorum.

Beni en çok üzense benim yaşıtlarımın ölmesi. Çünkü savaşları yetişkinlerin işi. Yetişkinlerin toprak kavgaları neden her zaman çocukları etkiliyor? Yetişkinlerin savaşında 500'e yakın çocuk ölüyorsa bu bir savaş değildir. Hele sokağa fosfor yağıyorsa, yasaklanmış bu silahın kullanılması bunun katliama dönüşmesine neden olur. Oradakiler için o kadar çok üzülüyorum ki. Çoğu kere haber izlerken ağlıyorum.

Bize internetten gelen resimler bu vahşeti anlatamıyorsa gerisini düşünemiyorum. Gazze'li kardeşlerim olayı anlatırken ağlıyorlar bende ağlıyorum. Kelimeler oradaki vahşeti anlatmaya yetmiyor. Bu yapılan olaylara denilecek bulamıyorum. Bu olayların adı her neyse bir an önce bitmesini istiyorum. Yoksa bu vahşetin görüntüleri gözümden silinmeyecek.

Filistinli kardeşlerimi çok seviyorum. Benim bu kadar kitabım var. Eğer dillerini bilseydim haftalarımı ayırır hepsini çevirir onlara gönderirdim. Ne de olsa onların daha çok ihtiyacı var. Ben yeniden alabilirim ama Onların böyle bir lüksü yok.

Ben Filistinli kardeşlerimi çok seviyorum. Ben Onların acısını paylaşmak istiyorum. Yeter ki onlar orada yalnız kalmasınlar…

Dünya bir şeyler yapmalı.

Çocuklar bu şekilde ölmemeli.

Savaşı, terörü, kavgaları büyükler yapıyor hep.

Büyümek bu mu?

Dünyanın idaresi çocuklara bırakılsa her şey daha iyi olurdu diye düşünüyorum…

 

 

 
 
Abdullah Furkan
abdullah.furkan@yahoo.com
İstanbul - 30.01.2009
http://sufizmveinsan.com