Google' dan Bedava İşletim Sistemi
Volkan Tolga
 

Bilişim dünyasının devleri arasındaki mücadele kızışıyor. Google, Microsoft’a şimdi de işletim sistemi alanında çıkaracağı yeni ürünle rakip oluyor. İyi de oluyor! Yeni sistemin bedava olması Microsoft yöneticilerini düşündürüyor. Hep beraber dua ediyoruz ki bu düşünceler biraz da kullanıcıları düşünmek olsun. Ama bakalım… 

İnternet devi Google, yakında piyasaya işletim sistemi sürüyor. 2010'un ikinci yarısında “çok hafif” bilgisayarlarda kullanılmaya başlayacak Google Chrome OS adlı işletim sistemi, dünyadaki bilgisayarların yüzde 90'ında kullanılan Microsoft’un Windows’una rakip olacak.

Yeni sistem, internette gezinti amacıyla geliştirilen “netbook” bilgisayarlara öncelikle yüklenecek.

Yeni işletim sistemi, şirketin Microsoft’un internet tarayıcısı İnternet Explorer’la rekabet etmek için eylülde çıkardığı Chrome yazılımı esas alınarak geliştirildi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, “yeni işletim sistemi; sade, hızlı ve güvenli olacak. Ara yüz sıkıcı olmayacak. İnternete birkaç saniyede girilebilecek.”

Artık yalnızca arama motoru değil

Uzmanlar, Google’ın yalnızca arama motoru ve dünyanın en çok ziyaret edilen portalı olmakla kalmadığına, aynı zamanda geliştirdiği birçok hizmetle kullanıcı sayısını her geçen gün artırdığına dikkat çekiyorlar.

Bu servisler arasında Google Docs dikkat çekiyor. Google’ın Microsoft’un Office paketine rakip olarak sunduğu internet tabanlı bu uygulamanın yanı sıra beta aşamasını tamamladığı ilan edilen Gmail e-posta servisi de Google’ın güçlü özelliklerinden birini meydana getiriyor.

Google, geçen yıl gündeme getirdiği web tarayıcının ardından yazılım sahasında yeni adımlar atmayı planlıyor. Google, Chrome adlı tarayıcısıyla Microsoft’un Internet Explorer ürününden piyasa payı koparmaya başladı. Microsoft’un yüzde 90'lık piyasa hâkimiyetinin söz konusu olduğu işletim sisletim sistemleri, Google’ın yeni hedefini oluşturuyor.

Google, işletim sistemlerinde ilk tecrübesini mobil platformlar için geliştirilen Android ile başarıyla tamamladı. Google şimdi aynı başarısını Chrome OS ile tekrarlamak istiyor.

Google’ın temel ilkesi olan yalınlık ve hız, yeni üründe de geçerli olacak. Sistemin birkaç saniye gibi kısa bir süre içerisinde açılması hedefleniyor.

Uyum, Google’ın işletim sistemi geliştirirken önem verdiği bir başka nokta. Google geliştiricileri Chrome OS’un hemen her bilgisayarda hiçbir sıkıntıya neden olmadan çalışacağı müjdesini veriyor.

Yalnızca virüsler değil artık Truva atları, solucanlar ve diğer malware’lerden ötürü internette güvenliğin ön plana çıktığı bir dönemde Google da bu yönde hazırlıklarını yapıyor. Chrome OS, kullanıcıya güvenli bir işletim sistemi olarak sunulacak.

Chrome OS’un elbette en önemli özelliği Linux tabanlı ve açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olarak ücretsiz dağıtılacak olması da önemli özelliklerinden birini meydana getiriyor.

Böylelikle Allah’ ın izniyle piyasayı ele geçirmiş olan Windows ve benzerlerini kullanma zorunluluğundan kurtulacağız. Google’ a hep destek, tam destek!

 

 

 
 
Volkan Tolga
İstanbul - 24.01.2010
volkantolga@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com