GTA 4 o bir fenomen
Volkan Tolga
 

Bilgisayar camiasında on senem geçti. Ve birçok fenomen gördüm. Programlar, oyunlar, anti virüsler hatta hackercilik oyunları olan mini programlar. Bazıları hala kullanılmakta iken, bazıları sadece birkaç ay popüler olurdu. Bazıları ise uzun yıllar kullanıldıktan sonra sessiz sakin unutulur giderdi.

Bunların son zamanlardaki örneklerinden biri de GTA oyunudur. Genelde erkek çocukların tercih ettiği bu oyun hem vurmak, kırmak, parçalamak, adam dövmek gibi erkeksi duygulara hitap ediyor. Hem de erkeklerin gene doğasında olan gizemlerin peşinde koşma, araştırma, yeni bir şeyler bulma gibi özellikleriyle tam fanatiği olunacak bir oyun aslında.

Grand Theft Auto serisinin dördüncü oyunu (GTA 4) geçen hafta piyasaya çıktı. İlk gününde 609 bin kopya satıp 56 milyon dolarlık hâsılat rakamı yakalan GTA 4, böylece bir önceki serideki ilk gün rakamı olan 500 bin sınırını oldukça yukarıya taşıdı.
Rockstar North şirketinin 3.5 yıl aradan sonra yeni versiyonuyla piyasaya çıkardığı oyun, dünyanın birçok ülkesinde aynı anda piyasaya çıktı. Türkiye de bu ülkeler arasında yer alıyor.

PlayStation 3 ve XBox 360 oyun konsolları için geliştirilen GTA 4 kullandığı üst düzeydeki teknoloji, tasarım ve grafik özelliklerinin yanı sıra senaryosuyla da oyun dünyasında çıtayı oldukça üst seviyeye çekmiş durumda.

18 yaş sınırı var
Bu arada GTA I4’ü satın almak için yaş sınırının 18 yaş olduğunu hatırlatalım. Bunun sebebi, 2004’ün ekim ayında piyasaya çıkan GTA 3’teki uygunsuz sahneler!

Sözü uzatmadan, gelelim GTA 4’ten ilk izlenimlerimize...

Her şey serbest!
Oyundaki kahramanımız Doğu Avrupalı (Romen) Nico Bellic. İkinci karakter onun kuzeni Roman. İkili Liberty City (telif haklarından dolayı hikâye New York’ta geçmesine rağmen şehrin adı Liberty City olarak kullanılıyor) sokaklarında gezerken, beğendikleri bir spor arabanın önce camını kırar, sonra gaza basıp yola koyulur. Sonraki karelerde aklımızda kalan ilgi çekici sahneleri şöyle aktarabiliriz:

Oyunda dilediğiniz arabayı zorla, şoförünü döverek veya tehdit ederek alıp kullanabilirsiniz. Her bir arabayla birlikte o aracın tarzına uygun müzik parçasını dinlemeye başlıyorsunuz.
Müziği arabayı kullanırken radyo üzerinden değiştirebilirsiniz.
Limuzin, Hammer veya spor bir otomobili Liberty City’de dolaşmak için seçebilirsiniz. Tabii oyunda motosiklet kullanıp ön tekerleklerini kaldırarak da yol almanız mümkün oluyor.
Teknoloji öğesini oldukça güçlü kullanan oyundaki araçlar GPS (yol haritası) destekli. Böylece istenilen yerin rotası girilerek harita üzerinden kolaylıkla belirlenen noktaya ulaşılabilir. Ayrıca oyundaki cep telefonu, modern cep telefonlarındaki hemen hemen tüm özellikleri taşıyor.

Polise yakalanmayın, vurur!
Bazı arabaların camını kırıp içerisine binmeye çalıştığınızda alarm sistemi devreye giriyor. Tabii bu durumda polis de devreye giriyor ve sıkı bir takip başlıyor. Ekranın sol köşesindeki haritadan sizi kaç polis aracının, hangi sokaklardan takip ettiğini görebilirsiniz.

Kaçmayı başaramayıp, polise yakalanırsanız, 'ortalığı fazlaca karıştırmanızdan’ olsa gerek, polisler hiç de nazik değil. Haklarınızı bile okumadan size direkt olarak silah çekiyorlar. Kaçmaya kalkışırsanız da hazin son, vuruluyorsunuz.
Araba hızlı bir şekilde binaya çarptığında kahramanımız Nico ön camdan fırlıyor. Tabii ki bazı durumlarda hastaneye gittikten sonra yoluna devam etmesi gerekiyor.

İngilizce altyazı uygulaması bulunuyor. Böylece senaryolu bölümlerde aksanlardan kurtularak ne denildiğini yazılı olarak takip edebilmeniz mümkün oluyor.

Nico’nun aklı fikri...
Liberty City’de biraz gezip ortalığı karıştırdıktan sonra güzel bir kızla tanışmanın vakti geldi. Akşam içkisi için bir bardayız. Bir süre sonra kahramanımız Nico Bellic, Fransız asıllı Michelle ile tanışır. Kısa bir sohbetten sonra, ona akşam yemeği teklif eder. Michelle ise Nico’ya kıyafetinin düzgün olmadığını söyleyerek onu reddeder. Ama Nico’nun ısrarları Michelle’in cep telefonu numarasını almak için yeterli olur. Nico bunun ardından bir mağazaya gidip üzerine giyecek bir şeyler alır (elbette ki parasını ödemeden).

Ertesi gün telefonla Michelle’i arayan Nico, bu kez yemeğe çıkmayı başarır. Hoş bir yemekten sonra Michelle’i evine bırakan Nico, yeniden buluşmak üzere veda öpücüğüne razı olur...

Amerikan rüyası
GTA 4’ün hikâyesi, başrol karakteri Nico’nun etrafında geçiyor. Amerikan rüyasını yaşamak isteyip zengin olmak için Romanya’dan Liberty City’e gelen Nico, şehirdeki kuzeninin (Roman) yanına yerleşir.

Roman’ın borç batağı ve mafyanın eline düştüğünü sonradan fark eden Nico hayallerini bir süreliğine erteleyerek araba çalar, hırsızlık yapar ve kuzeninin borcunu kapatmaya çalışır. Bu arada Amerika’ya gelirken on yıldır aradığı bir kişinin de izini sürmeyi ihmal etmez.

Oyundaki şehir genel olarak ABD’nin New York kenti ele alınarak oluşturulmuş. Hikâye Liberty City’de geçiyor. Şehir beş parçadan oluşuyor. Bu bölgeler Broker (Brooklyn), Algonquin (Manhattan), Dukes (Queens), Bohan (The Bronx) ve Alderney (New Jersey).

Türkiye’de sadece PS3’te oynanacak!
GTA 4 sadece iki konsol üzerinden oynanabiliyor. Bunlar Sony PlayStation 3 (PS3) ile Microsoft XBox 360. Bu iki konsol gelişmiş seviyedeki işlemci özellikleri sayesinde oldukça üst seviyede teknolojiyi destekleyen GTA 4’ün sorunsuz oynanabilmesini sağlıyor.

Fiyatı 180 YTL
Türkiye pazarında Sony, PS3 konsolunun satışını yapıyor. Microsoft ise XBox’ı Türkiye’de satmıyor. Öte yandan GTA 4’ü Türkiye’ye Aral İthalat firması getiriyor. Oyun tekno-marketler başta olmak üzere birçok farklı noktada 180 YTL fiyatla satılıyor.

Oyun uzmanlarından 10 üstünden 10 puan
YAYINCI  SKOR

Eurogamer 10/10
GameSpot 10/10
IGN 10/10
Game Informer 10/10
TeamXbox 10/10
GamesRadar 10/10
PlayStation World 10/10
Xbox World 360 9.8/10
GameTrailers 9.8/10
Computer&Video Games 9.5/10
Electronic Gaming A+
UGO A+
GameSpy 5/5
X-Play 5/5
Empire 5/5

Kaynak
www.milliyet.com.tr

 

 
 
İstanbul - 06.05.2008
volkantolga@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com