Tutulma bizi nasıl etkiliyor
 
Hakan Kırkoğlu  
 

 

Paylaş » 14 Ekim Güneş Tutulması ve Türkiye yazısını FaceBook'ta paylaş14 Ekim Güneş Tutulması ve Türkiye yazısını Twitter'de paylaş14 Ekim Güneş Tutulması ve Türkiye yazısını Google'de paylaş14 Ekim Güneş Tutulması ve Türkiye yazısını Delicious'ta paylaş14 Ekim Güneş Tutulması ve Türkiye yazısını Digg'de paylaş14 Ekim Güneş Tutulması ve Türkiye yazısını MySpace'de paylaş

 

Yarın Yengeç burcunda gerçekleşecek olan Tam Güneş tutulmasının etkilerini zaten bir süredir hissediyoruz. Tutulmalar yılda en az iki kez kuzey ya da güney ay düğümü çevresinde gerçekleşirler. Bu dönemdeki tutulma, güney ay düğümü Yengeç’te ilerlediği için güney düğümü çevresinde oluyor. Güney düğümündeki tutulmalar özellikle Yengeç burcunda gerçekleşiyorsa, duygusal açıdan oldukça yaralayıcı olabilir. Güney düğümü kopmalar, yıpranmalar ve geçmişten kalan izlerle doludur. Bir bakıma içerisinde arınma, temizlenme ve boşalma vardır. Eskiler tutulmaları gökyüzündeki bir ejderhanın Güneş’i yutması gibi düşünmüşlerdir. Bu açıdan bakıldığında kuzey düğüm ejderhanın ağzına (alım noktası, yeni başlangıçlar ve tutumlar) güney düğümü ise boşaltım organına (boşalma, temizlenme, geçmişten kalan ve atılan şeyler) işaret eder.

Belki sizin de çevrenizde yaşanıyordur, ki ülkemizin yükselen burcu Yengeç olduğu için aslında ülkece bu dönemde sıkıntılar dönemler yaşıyoruz, bugünlerde yorucu, üzücü haberler birbiri ardına gelmekte. Yakın bir arkadaşım bu süreçte babasını kaybetti, bir başka arkadaşımın yakını bir yaşındaki bebeğini yitirmiş, bir başka arkadaşımın annesi yoğun bir hastalık yaşıyor. Biliyorum olumsuz olaylardan söz edip sizleri germek istemiyorum. Evet Yengeç burcu duygusal bağları, aileyi, yakınları ve aynı zamanda vatana ait konuları anlattığı için bu dönemde kayıplar içinden geçiyoruz. Astrolog Bernadette Brady’ye göre sözünü ettiğimiz 11 Temmuz tutulması yorucu olayların ardından gelen daha olumlu olaylara da işaret ediyor. İlk aşamada yaşanan yıpratıcı olayların gelecek için pozitif bir gelişme sağlayacağını söyleyebiliriz. Şerden hayır doğarmış misali, bugünlerde gündeme gelebilecek yorucu koşullar yeni bir döneme işaret edebilir.

Tutulma 19 derece Yengeç burcunda gerçekleştiği için belirli günlerde doğan kişiler bu tutulmadan daha fazla etkilenebilirler. Eğer 8-11 Ocak, 8-11 Nisan, 10-13 Temmuz ve 11-14 Ekim tarihlerinde doğmuşsanız, söz konusu tutulma yakın çevrenizde ve sizde daha fazla etkilerini gösterebilir. Bu arada eğer astrolojik haritanızda 19 derece Yengeç burcunda herhangi bir gezegen varsa, söz konusu gezegenin konuları da gündeme daha fazla gelebilir. Örneğin bu Venüs ise ilişkiler, Merkür ise iletişim ya da sözleşmeler yaşadıklarınızla yakından ilgili olabilir. Tutulmanın genel etkileri 23 Temmuz’a kadar çok daha fazla hissedilebilir ve bu tarihten sonra etkisi özellikle azalacak. Böyle bir dönemde geçmişle bağlar, ailevi konular daha fazla endişe ve duygusal yıpranma getirebilir. Bu tutulma bize duygularımızı kontrol altına alabilmek konusunda önemli dersler getirmekte. Yengeç’in karşıt burcu Oğlak gibi bu süre içerisinde hayata daha gerçekçi bakmamız, metin olmamız ve kendimizi harap etmek yerine kendi iç dünyamıza daha fazla önem vermemizi ancak bunu zayıflık duygusu içinde değil, kendimizi güçlendirerek yapabilmeliyiz. Duygusal bağlarımız test edildiği için, gerek ilişkilerimize, gerekse ailevi ilişkilerimize daha sorumlu biçimde bakmamız gerekiyor.

Tutulmalar sıklıkla ani olaylar şeklinde ortaya çıkar ancak içinde bulunduğumuz tutulma döneminde uzun bir süredir devam eden yorucu bir sürecin bittiğini de görebileceğiz. Bu nedenle, sıkıntıları aşmak üzereyiz ve artık geleceğe bakmalıyız. Bir sonraki güneş tutulması 4 Ocak 2011’de Oğlak burcunda gerçekleşecek. Bundan yaklaşık altı ay sonra şimdi sözünü ettiğimiz sorumlu bakış açısının yapıcı sonuçlarını almış olacağız. Bu tutulma ülkemizin yükselen burcunda gerçekleştiği için içinden geçtiğimiz süreçte ülkece soğukkanlı olmaya bakmalı ve güvenlikle ilgili önlemleri daha fazla önemsemeliyiz.
 

 

 

 

 

 
 

web: www.hakankirkoglu.com
e-mail: hkirkoglu@superonline.com

İstanbul-27.11.2010
http://sufizmveinsan.com

Bu yazı http://www.hakankirkoglu.com' dan Alınmıştır