E-postalar insanı hasta ediyor
Volkan Tolga
 

“O da nasıl olur” demeyin. Eğer işleriniz önemli ölçüde e-posta sistemine güdümlü değilse doğal olarak bunu düşünemeyebilirsiniz. Oysa bazen sektör olarak özellikle yurt dışı görüşmeler ve yazılı anlaşmalar yapan firmaların internetlerinde problem olduğunda ne hissettiklerini, ne hale düştüklerini bilirim. Gerçekten çok zor ve stresli bir durum oluyor.

Örneğin, bir ithalat-ihracat firmasını ele alarak düşünelim. Firma, tüm işlerini telefonla ya da yazıyla yapmaktadır. Ve telefonla yapılan görüşmeler dahil her şeyin bir belgesini veya anlaşma metnini, koşullarını bir şekilde onlara ulaştırmak yahut arıza oluşmuş bir durumda sorunu anlatmak için e-posta yolunu kullanmaktadır.

Ve tüm olaylar internete bağımlı olduğundan, internetin olmadığı bir gün alınması gereken e-postalar alınamayabiliyor. Ve internetsizlik süresi uzadıkça işlerin bozulması düşüncesi ve stres giderek artıyor.

İngiltere'de enformasyon teknolojileri sektöründe yöneticilik yapan kişiler, hiç e-posta gelmeden geçen bir haftanın' ev değiştirmekten ya da boşanmaktan daha travmatik olduğunu söylüyor.

Teknoloji sektöründe yapılan bir araştırmayla ortaya çıkan bu sonuç, iş yapma süreçlerinin e-mail'e nasıl bağımlı hale geldiğini gösteriyor. BBC'nin web sitesindeki habere göre, yazılım şirketi Veritas için yapılan araştırma elektronik mektubun şirketler için hayati derecede önem taşıdığını, yarım saat süreyle e-posta'ya ulaşamayan çalışanların sinirlenmeye başladıklarını ortaya koyuyor.

E-posta'nın rolü ile ilgili araştırmaya Avrupa ve Ortadoğu'da 800 teknoloji çalışanın katıldığı belirtiliyor. Veritas şirketi, e-posta'nın giderek bir iletişim aracından daha fazla anlam taşımaya başladığını ifade ediyor. Şirketlerde e-mail sisteminin düzgün çalışması büyük bir sorumluluk haline geldi. Bu işten sorumlu olan yöneticiler, başarısız olduklarında psikolojik baskı altına giriyor ve bütün bir organizasyonun iş yapma süreçlerini sekteye uğratıyor. Şirketlerin yüzde 99'u düzenli olarak e-mail'leri ve onlara ekli dosyaları yedekliyor, ancak bazen belli bir e-posta’yı yedeklenen mesajlar arasından bulmak son derece zor oluyor.

Araştırmaya katılan yöneticilerin ancak beşte biri, tarihi bir yıldan eski bir mesajı bulabileceğini söylüyor. Veritas'a göre, mevcut e-posta sistem yönetiminde karşılaşılan yetersizlik ya da yedeklemedeki herhangi bir eksiklik, işyerlerinde gereksiz yere strese yol açıyor. Ve sistemdeki sorun bir hafta sürdüğünde, e-posta sistem yöneticileri için taşınmak, evlenmek ya da boşanmak kadar travmatik bir tecrübe haline geliyor.

Görüldüğü gibi hayatımızı adadığımız şeyler elimizden gittiğinde hayatımız alt-üst oluveriyor. Sanırım onlara çok bağlanmamalıyız ya da elimizden gidince çok zorlanmamak için alternatif yolları da hali hazırda kullanır durumda olmalıyız. Çağımızın hastalığı stres ensemizdeyken ondan bir nebze olsun uzak durmaya çalışmak akıllıca olacaktır.

 

 
 
İstanbul - 31.10.2006
volkantolga@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com