İlaçların yan etkileri yüzünden

binlerce kişi ölüyor


Yeni bir çalışma yılda 10.000 den fazla insanın  doktorları tarafından yazılan ilaçların yan etkileri yüzünden gereksiz yere öldüğünü belirtmiştir.

British Medical Journal’da yayınlanan bir araştırmaya göre hastanelere kabul edilen her 16 hastadan bir tanesinin problemi aldığı bir ilacın  yan etkisinden kaynaklanıyor.  Bu hastaların tedavisinin Ulusal Sağlık Hizmetlerine maliyeti yıllık 466 milyon sterline ulaşıyor.

Araştırmacılar altı aylık bir süre içinde Merseyside şehrindeki iki hastaneye yatırılan 18.820 hastanın yatış nedenlerini incelediler.  Sonuçta 1.225 hastanın kötü ilaç reaksiyonu ‘’Adverse Drug Reaction’’ ile ilgili bir sorunu olduğu bulundu. Hastaların çoğu iyileşti ancak 28 tanesi ise öldü.

Liverpool Üniversitesi Klinik Farmakoloji profesörü Munir Pirmohamed ve meslekdaşları ellerindeki rakkamlara göre  5.700 hastanın ilaç yan etkileri yüzünden öldüğünü  söylüyorlar.

Ayrıca, ADR (kötü ilaç reaksiyonları) sorunları  yüzünden herhangi bir zamanda

700-800 yataklı bir hastanedeki yatak adedine eşdeğer hastanın hastanelerde olabileceğini belirterek  ulusal sağlık hizmetlerinin üzerindeki bu yükün gerekli tedbirlerin alınarak kaldırılmasını istiyorlar.
Copyright © 2004 The Guardian.
netdocto.co.uk

İstanbul - 01.08.2004
http://sufizmveinsan.com


Top Home e-mail