İlginç Sorular Cevaplanıyor
Volkan Tolga
 

İnsan beyninin ne denli muazzam olduğunu anlatmaya gerek yok sanırım. Artık, bunu herkes biliyor. Beynin benim ilgimi çeken özelliklerinden biri de sorduğu sorular. Enstein’a yardımcı olan en önemli şeylerden biri, soru sormaktan vazgeçememesidir. Örneğin “aya, yürüyerek ne kadar zamanda gidilir?” sorusu.

İnsanlar bununla beraber birçok soru soruyor tabi ki. Güzel, ilginç, şaşırtıcı sorular… Biz bunlardan ilginç ve şaşırtıcı olanları inceleyeceğiz.

Discovery kanalının hit şovlarından 'Mythbusters'ın yapımcıları, bu hilenin ve bunun gibi onlarca ilginç şehir efsanesinin gerçekten de hayat kurtardığını bilimsel verilerle açıkladı.

İşte sizin için bazıları…

- Şimşeklerin çaktığı bir havada cep telefonuyla konuşan bir kişiyi elektrik çarpar mı?
'Mythbuster' ekibi bu teoriyi bir kuklaya 200 bin voltluk elektrik vererek test etti. Ve sorunun cevabının kesinlikle 'çarpar' olduğunu kanıtladı.

- Tavanda dönen bir pervane yerinden çıkıp bir insanın üzerine gelirse o kişinin kafasını keser mi?
Dönen pervanelerle bir dizi deney gerçekleştiren 'Mythbuster' ekibi pervane son hızda dönse bile bir insana çarptığında kırılıp kimseye zarar vermeyeceğini ispatladı.

- Göğüslere takılan silikonlar yüksek irtifada veya alçak hava basıncında patlar mı?
Çılgın ekip, yaptığı testlerden sonra silikonların birçok farklı çevre koşuluna uygun olarak tasarlandığını ve asla patlamayacağını kanıtlayarak bu sorunun cevabını 'hayır' olarak belirledi.

- Balıkların hafızası 3 saniyede bir silinir mi?
Bir grup balığı engel testlerinden geçiren Mythbuster ekibi, bir ay sonra aynı teste tabi tuttuğu balıkların testi nasıl tamamlayacaklarını hatırladıklarını ortaya çıkardı. Bu sonuca göre yukarıdaki sorunun cevabı için kesinlikle 'hayır' diyebiliriz.

- Benzin istasyonunda cep telefonuyla konuşmak patlamaya neden olur mu?
'Bir cep telefonu statik elektrik birimini keserek benzini tutuşturamaz. Yine de telefonunuzla sürekli arabaya çıkıp girerseniz düşük bir ihtimal bile olsa bu durum bir patlamaya neden olabilir'. Mythbuster ekibinin ortaya koyduğu bu bilimsel gerçeklerin ışığı altında bu sorunun cevabına rahatlıkla 'hayır' diyebiliyoruz.

- Elektrik teline tuvaletinizi yaparsanız çarpılır mısınız?
'Mythbusters' ekibi bu sorunun cevabını bulmak için de kapsamlı bir deney yaptı. Bir cansız mankeni birkaç litre idrarla ıslatarak elektrikli tele bağladı ve olanlar oldu. Bu deneyin sonuçlarına göre elektrik teline tuvaletinizi yaparsanız %100 çarpılırsınız.

- İnsan sesi bir bardağı çatlatabilir mi?
Bir bardağı çatlatacak insan sesi frekansını bulmak için en son teknolojiyle donatılmış araçlarla deney yapan çılgın ekip bu deneyimlerine opera sanatçısı Jaime Vendera'yı da ortak etti. 'Mythbuster' ekibinin bulduğu frekansı sesiyle taklit eden Vendera cam bir bardağı çatlatmayı başardı. Bu deneyin sonucuna göre bir insanın sesini bir şarap bardağını çatlatacak frekansa getirerek eğitmesi mümkün.

- Bir köpekbalığının burnuna yumruk atarsanız saldırıya uğrar mısınız?
Bu konuda da çalışmalar yapan ekip köpekbalıklarının aldıkları darbelere kaçarak tepki verdiklerini, fakat siz onları yumrukladıktan kısa bir süre sonra geri geldiklerini belirtti. Eğer hayatta kalmak istiyorsanız köpekbalığını yumruklamaya devam etmeniz gerektiği de sıra dışı ekibin verdiği bir başka tüyo.

- Bir gökdelenden düşen bozuk para, birinin kafasına gelirse ölümcül sonuçlar doğurabilir mi?
'Mythbuster' ekibi bozuk paranın bir silahtan çıksa bile derinin içine işlemeyeceğini, fakat temas ettiğinde insanın canını feci şekilde yakacağını belirtirken bu sorunun cevabını 'hayır' olarak belirledi.

Eğlenceli ve eğitici bir belgesel izlenimlerini sizinle paylaşmak istedim. Çocuğunuzun ilginç ve garip gelen sorularınız olabilir, size tavsiyem bunları sabırla cevaplamanız ve peşinden koşmanız. Belki de yeni bir Einstein, size gülümseyerek garip sorular sormaya başlamıştır.

 

 
 
İstanbul - 25.10.2006
volkantolga@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com