İnsan Beyninin Şifreleri
Volkan Tolga
 

İnsanları hayvanlardan ayıran, homosaphiens in diğerlernden ayrıldığı ve en önemli nokta olan karmaşık düşünme gücünü sağlayan beyin, artık büyük bir gizem olmaktan çıktı. Şimdi, 100 milyardan fazla nöron içeren ve bu nöronların her birinin, kendi gibi 10 bin nöronla bağlantı kurarak merkezi sinir sistemini yönettiği, yaklaşık 1300 Gram’lık beyinle ilgili olarak kapsamlı bir araştırma dosyası okuyacaksınız. Aslında insanlık tarihinin en önemli konusu olan beyin için yapılan araştırmalar hem çok ilgi çekiyor hem de araştırmacıları oldukça zorluyor. Çünkü beyin hakkında ne kadar, “biliyoruz” denilse de bir sonraki aşamada aslında bildiklerinin hiç bir şey olmadığını uzmanların kendi ağızlarından buyuyoruz.

Dâhilerin beyni nasıl çalışıyor?
Ünlü mucit ve ressam Leonardo da Vinci, ya da Albert Einstein gibi dehalar, normalden farklı beyin yapılarıyla da diğer insanlardan ayrılıyor. 1955'te ölen ünlü fizikçi Albert Einstein'ın beyni alınarak saklanmıştı. Araştırmalar, diğer insanlara kıyasla, Einstein'ın beynindeki her bir nöron için daha fazla destek hücresi olduğunu ortaya çıkardı. Bu da beynin işlem yeteneğini artırıyordu. Ayrıca Einstein'ın beyninin sol bölümünde matematik yeteneğini sağlayan lob ise, incelenmiş tüm beyinlerdekinden daha büyüktü. Da Vinci ise bir proje üzerinde çalışırken beynin yaratıcılık bölgesi olağanüstü faaliyete geçiyor ve tamamen yenilikçi bağlantılar kurulabiliyordu.

Hesap makinelerinin bile yapmaya zorlandığı işlemleri saniyeler içinde yapabilen ünlü matematik dehası Rudiger Gamm ise, beynindeki uzun süreli hafıza deposunu tam kapasite kullanabiliyordu. Satranç ustalarının da beynin her iki tarafını kullanarak hem mantık hem de yaratıcılık açısından büyük gelişim gösterdikleri bilimsel olarak tespit edildi.

ERKEKLER KADINLARDAN DAHA ZEKİ DEĞİL
Yapılan araştırmalar, ortalama olarak bir erkek beyninin, kadın beyninden daha büyük olduğunu gösteriyor, ancak bilimsel çalışmalar, beyin büyüklüğüyle zekâ arasında önemli bir bağlantı olmadığını kanıtladı. Önemli olan beynin çalışma kapasitesidir.

BEYNİ GÜÇLENDİREN GIDALAR
Çok aktif bir organ olan beyin, günlük kalorinin yüzde 20 ila yüzde 30 arası bir bölümünü kendi başına tüketir. Beyninizi korumak için;

Sinirleri koruyan ve beyin fonksiyonlarını düzenleyen omega-3 yağ asitlerinin bol olduğu yağlı balıklar yemelisiniz.

Yeşilbiber, turunçgiller, çilek ve brokoli gibi C vitamini depoları; havuç, ıspanak ve kayısı gibi beta-karoten kaynakları kadar, E vitamini açısından zengin olan badem, soya fasülyesi, zeytinyağı ve yapraklı sebzeler de beyni koruyor.

Meyve ve sebzedeki antioksidanlar, beyin hücrelerine zarar veren "serbest radikaller"i etkisiz hale getiriyor.

BUNLARA İNANMAYIN

* Beynimizin yüzde 10'unu kullanırız
Yanlış... Çünkü beyin taramasında kullanılan teknolojik aletler, genellikle beynimizin büyük bölümünü kullandığımızı ortaya koyuyor. Bu beynin belirli bir yüzdelik bölgesi değildir. Fakat kapasitesinin yüzde onu denilirse doğru olabilir.

* Baskın beyin bölgesi kişiliği belirler
Beyninin sol tarafı baskın olanlar 'mantıklı', sağ tarafı baskın olanlar ise 'yaratıcı' olur şeklindeki yaygın inanç aslında yanlış... Çünkü beyin tarama sonuçları, beynin iki tarafının birlikte çalıştığını gösteriyor. Hatta fare beyninde yapılan bir araştırmada, beyninin %95’ i alınarak sadece %5’ i bırakılan farenin beyni bir zaman sonra sanki beyninin büyük bir bölümü alınmamış gibi sağlıklıydı.

* Yetişkinlikte beynimiz artık değişmez
Öğrenmeyle ortaya çıkan uyarımlar sayesinde nöronlara kan akışı artar böylece ömür boyu beynin etkinliği sürdürülebilir.

Bir alkolik ortalama olarak her gün 60 bin nöronunu kaybeder. Kronik hastalıklar, üzüntü ve tansiyon da nöron ölümünü hızlandırır. Bunun için bir insanın kendine yapabileceği en büyük kötülüklerin başında beynine zarar veren alışkanlıklara sahip olmaktır.

 

 
 
İstanbul -01.01.2008
volkantolga@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com