İnternette Üç Boyut
Volkan Tolga
 

3D VR (Üç Boyutlu Sanal Gerçeklik), Gözle görülebilir her türlü iç-dış mekânın ve etkinliğin bilgisayar ve internet ortamında etkileşimli olarak aşağı yukarı, sağa sola ve öne arkaya olmak üzere 360 derecelik 3 boyutlu bir açı ile izlenmesini sağlayan bir uygulamadır. Böylece kendinizi izlediğiniz görüntünün tam ortasında ve o anı yaşıyormuş gibi hissedebilirsiniz.

Benim en çok beklediğim 3 boyutlu sistemler televizyonlardır. Eski oyunlardan yeni nesil 3 boyutlu oyunlara geçerken, oynayanlar bileceklerdir, ne kadar heyecanlanmıştık. Bu 3 boyut, oyuna ne de güzel ayrı bir boyut(!) kazandırmıştı. O zamanlar sabahlara kadar oyun oynayıp, oyunun değişik bölümlerinde ne gibi 3 boyutlu hünerler sergilenmiş görmek isterdik. Sonraları buna artık alışıldı tabi. Ve devreye 3 boyutlu marketler, mağazalar, mankenler girdi üzerinde elbise deneyebileceğiniz.

IBM yazılım dâhil pek çok yazılım şirketi 3 boyutlu internet teknolojisi ile internet üzerinden alışverişi güvenli ve kolay hale getirmeye çalışıyor. Linden Lab adlı şirket tarafından ABD’ de başlayan oyun artık milyonlarca kişinin tutkusu haline geldi. Kaç kişinin kullandığı konusunda spekülasyonlar devam ederken firmalar mağaza almaya devam ediyor.

Vestel oyunda sanal ada alarak Vestel City’yi Second Life’a taşırken bilinirliğini artırmayı hedefliyor. Giyim firmaları insana benzer Avartar adı verilen hareketli oyun kahramanlarını giydirirken 3 boyutlu dünyada alışveriş olanağı sunuyor. Oyunda kullanılan 3 boyutlu internet uygulamalarında IBM’in yazılım teknolojisi de kullanılıyor. Böylece oyun sırasında kullanılan olanaklar ve sanal reklâm uygulamaları kullanılıyor.

Bu arada IBM yazılım Grubu’nun en büyük laboratuarlarından biri de Londra’daki Hursley Lab. 3 bin mühendisin çalıştığı tesis Avrupa’nın en büyük yazılım laboratuarı. IBM yazılım bölümü geçtiğimiz yıl 18 Milyar Dolar gelir elde ederken, toplam şirket karının da yüzde 40’ını oluşturuyor.

Kimi borcunu, kimi sağlık sorunlarını unutmak için Second Life oyununa dâhil oluyor. Gerçekte pasif kişiliğe sahip biri, yalan dünyanın seçkin kişiliği olmaya çalışıyor. Giyim firmaları, restoranlar, konsept otomobiller, beyaz eşya ve ev elektroniği ürünleri yalan dünyada kıllanıcılar tarafından kullanılıyor.

3 boyutlu internet uygulamaları çok geniş uygulama alanlarına sahip. Ancak en önemlisi şirket içi eğitim amaçlı kullanılabiliyor. Alışverişte ise kullanıcı deneyimi gerektiren giyim sektörünün sıkça kullanılması bekleniyor. Bankalar ve finans kuruluşları da internetten yapılan işlemleri basitleştirmek amacıyla kullanılıyor.

Sanal Gerçekliğin Kullanım Alanları Nelerdir?

3D Oyun Tasarımı
3D VR teknolojisi kullanılarak üretilen oyunlarla müşterilere sanal dünyada gerçek oyun oynama deneyimi yaşatılabilir. Özellikle fuar ve kongre etkinliklerinde uygulanan çok etkili ve prestijli uygulamalardan biridir.

Kültür Sanat Eğlence
Gerçekleştirilen eğlence - kültür - sanat etkinliklerinde veya mekânların tanıtımında yararlanabilir, 3D tiyatro teknolojisi ile izleyicilerin kendilerini filmin bir parçası gibi hissetmelerini ve filmi yaşamaları sağlanabilir.

Turizm
Web Sayfanız aracılığıyla, acentelere dağıtılanCD ROM'larla veya fuarlarda kurulan 3D tiyatrolar ve geliştirilmiş diğer aksesuarlar yardımı ile dünyanın her yerinden ve her milletten insana ulaşılabilir, potansiyel müşterilerin tesisi içinde dolaşmaları sağlanabilir, çeşitli yerleşim merkezlerini, müzeleri, tarihi eserleri ve turistik gezi alanları da tanıtılabilir.

İnşaat, Mimari, Dekorasyon
Daha önce gerçekleştirilen veya devam etmekte olan projelerin inşaat alanına gitmeden müşterilere gerçekten içindeymişçesine tanıtılabilir, kendilerini o an binanın içinde hissetmeleri sağlanabilir.
Tıp
Hastalara veya konferans verirken gereken makamlara karmaşık tıbbı anlatımları en aza indirerek hastalığı veya tedaviyi en ince ayrıntılarına kadar görsel olarak anlatılabilir. Bu teknoloji kullanarak sanal ameliyatlar yapabilir, uzmanlık gerektiren durumları çok daha anlaşılabilir bir biçimde açıklanabilir.

Aşağıdaki linkten bir siteye giderek Amerika’nın New York şehrinin 3 boyutlu resimlerini görebilirsiniz.

http://www.westegitim.com/new-york-3d.asp

 

 
 
İstanbul -31.10.2007
volkantolga@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com