İnternet ve Çocuğunuz
Volkan Tolga
 

Her şeyi olduğu gibi interneti de rasyonel kullanmak büyük önem taşıyor. Kimimizin işinde ya da hobi olarak değerlendirdiği internet, kimilerinde ise alkol gibi bağımlılık yapabiliyor. Fiziksel zararları o kadar da olmasa bile aşırı kullanımlarda fiziksel tahribatlar olmuyor denilemez. Eklemlerde, derilerde ve kaslarda çeşitli arazlar oluşabiliyor.

Yanı sıra, özellikle gelişme dönemindeki çocukların aşırı internet kullanımı sosyal ilişkilerde yetersizliğe sebep olabileceği gibi gereksiz bir hayal dünyasına hapis olmaları nedeniyle yaşam performanslarını düşürebilir. Kullanıcıların oyunlara kendini kaptırmaları, oradaki şiddetten etkilenmeleri direkt göze çarpmasa da beynin etkilenmesiyle ve zamanla psikolojik rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Önemli olan, çocuklara yasak koymak değil, bilinçli olmalarını sağlamak. Oyunun oyun, bilgisayarın araç, internetin de çok iyi bir derslik olduğunu bilirlerse kendilerini daha iyi yetiştirebilirler. Aksi halde, çocuklar çoğu yasağı aşıyorlar emin olun.

Böyle aşırı kullanımı sürdürürken gece geç saatte internete bağlanmalarından dolayı uyku düzenleri bozulur. Çok görmüşümdür, özellikle bilgisayara yeni sahip olan çocuklar bir çeşit açlıkla önceden beri hayalini kurduğu her işi yapmaya çalışıyor ve çoğu ilk zamanlarda sabahlara kadar bilgisayar başında vaktini geçirebiliyor.

Ertesi gün okula, işe gitmek için sabah altıda kalkacak olmasına rağmen çoğu kişi, normal uyku saatini geçirip gece iki, üç, dört gibi saatlere kadar uyanık kalıyor. Bazı kullanıcılar daha fazla uyanık kalabilmek için aşırı kahve içiyor hatta kafein hapları kullanıyorlar. Uyku düzeninin bu denli bozulması aşırı yorgunluklara sebep olur ve bu da akademik ve mesleki çalışmaları zayıflatabilir, bağışıklık sistemini çökertebilir ve kişinin hastalıklara daha dayanıksız olmasına sebep olabilir.

Karanlıkta uyumak, beynin melatonin hormonu salgılamasını sağlayarak kişiyi kanserden koruyor. Işıkta bu hormon salgılanmadığı için kanser hücreleri daha çabuk gelişiyor.

Bulguyu destekleyen Dünya Sağlık Örgütü, gece çalışmayı “muhtemel kanserojen etkisi bulunanlar” listesine dâhil etti. Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi ise gece aydınlatmalarının zararlarını anlatmak için hazırladığı raporda melatonin hormonunun önemini vurguluyor.

Melatonin hormonu saat 23.00 ile 05.00 arasında tam olarak salgılanıyor. Bu saatler arasında karanlıkta uyunduğunda hormon, hücreleri yeniliyor. Bağışık sistemini düzenliyor. Vücudun biyolojik saatini koruyor, ritmini ayarlıyor. Üreme sistemini geliştiriyor. En önemlisi kanserli hücrelere karşı koruma sağlıyor. Görme engellilerin kansere daha az yakalanması bu durumu destekliyor. Bu sebeple çocukların gece kesinlikle ışıkta uyutulmaması gerekiyor.

Sağlığınız için bunlara dikkât edin:

—Gece mutlaka karanlık ortamda uyuyun.

—Gece lambası kullanmayın. Zaruriyse solgun kırmızı ışık olanları tercih edin.

—Erken yatarak hücreleri yenileyen melatonin hormonunun tam salgılanmasını sağlayın.

—Televizyon karşısında uyumayın.

—Akşam çalışmalarınızı mümkünse gündüze kaydırın.

—Vişne, lahana, badem gibi melatoninden zengin besinler tüketin.

 

 

 
 
Volkan Tolga
İstanbul - 04.03.2009
volkantolga@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com