Işıkla ısıtıyor ışıkla!
Volkan Tolga
 

Kış iyiden iyiye geldi. Hem de kapıya dayanmadan, paldır küldür geldi. Nereden çıktı bu ısıtıcılar konusu? Nereden çıktı bu kar, kış? Daha vaktimiz olmalıydı. Ama yok. Havalar birden soğudu ve klasik bir tartışma yeniden gündeme geldi: Hangi ısınma yöntemi daha ekonomik?

Anadolu'da yaşayanlar “kömürden şaşmam” derken büyük şehirde yaşayanlar içinse doğalgazın alternatifi bile bulunmuyor. Doğalgaz, kömür, elektrik, LPG ve tezek gibi bildik ısınma yöntemlerine güneş ışığı sistemleri gibi yeni alternatifler eklense de ısı tartışması sürüyor. Hangi ısınma yönteminin verimli olduğunu net olarak kimse bilmiyor; ancak tartışma ilkbahar ışıklarıyla sonlanacak.

Ekonomik ısınma hesaplamalarının her şeyden önce kişiye özgü yapılması gerekiyor. Örneğin, yakma sistemlerinin otomatik olması ve emniyet tedbirlerinin sağlanabilmesiyle fiyat ve kullanım avantajı veren doğalgaz, evine sadece birkaç saat uğrayanlar için pahalı olabiliyor. Yine merkezi sistem ısıtmanın pahalı olduğunu savunanlar için bazen lokal ısıtma bir servete mal olabiliyor.

Isınma tarifine göre ısınma yakıtları tamamen kişinin ihtiyacına ve bulunduğu şehre göre belirlenmeli. Eğer ısıtmada tek tercih nedeni para olsaydı herkesin linyit kömürü kullanması gerekirdi. Yine en pahalı ısınma yöntemi olan elektrik ve motorini de kimsenin kullanmaması gerekirdi. Oysa elektrik ve motorinin kullanımı linyitten daha fazladır. Ankaralılar kömürü ucuz ve pratik biçimde kullanırken İstanbullular doğalgaz tercihinde ısrarlı. Katalitikler ucuz olmasına rağmen baş ağrısı yapabiliyor. Kalabalık ailelerse ısrarla lokal ısıtıcı görevini yapan soba, elektrikli ısıtıcı, katalitik gibi araçları kullanırlarsa ısınmaya servet ödeyebilirler.

Milyonlarca hanenin ısıtma sistemindeki rahatsızlıklar firmaları da yeni buluşlar yapmaya itiyor. Son yıllarda ısıtma piyasasına iddialı bir giriş yapan UFO Güneş Isı sistemleri ise oldukça iddialı. Güneş enerjisinin özellikleri üzerinde uzun yıllar araştırma yapıp sonunda elektrik enerjisini güneş ışınlarına benzetmeyi başaran UFO Enerjisi, bulunduğu ortamı ısıtıp ortama verilen ısıyı yüzde 82 oranında arttırdığı iddiasıyla satış yapıyor.

NNR Şirketlerinin Türkiye için geliştirdiği UFO’yu anlatan şirket yöneticileri, ürünlerinin en büyük özelliğinin güneş ışığını taklit etmesi ve lokal ısı vermesi olduğunu belirterek “Bizim ürünlerimiz bulunduğu ortamda yöneldiği objeyi birkaç saniye içinde ısıtıyor ve bu ısıtma hem ucuz hem sağlıklı. Biz lokal bir ısıtıcıyız, ancak açık hava ısıtmasında da yöneldiğimiz objeyi en iyi biçimde ısıtıyoruz. Tesis maliyeti yok ve ısınma anında olduğu için masrafsızız” diyorlar.

Yetkililer, yaşanılan ortamı en iyi ısıtmak ekonomik bir tercihtir. Kullanılmayan yerleri ısıtmak ve ısınmak için büyük alt yapı yatırımı yapmak geride kalıyor. Cami, restourant gibi yerlerde bizim ürünümüz tam 50 kat verim sağlıyor; çünkü biz mekânın kubbesini değil insanların bulunduğu yeri ısıtıyoruz diyorlar.

Benim fikrim ise;
Işıkla ısıtma sistemleri, söylenmiyor ama tam da sonbahar veya ilkbahara geçiş dönemleri içindir. Kışın ayaz soğuğunda tek başına bir işe yaramamakta. Eğer şirketinizde zaten bir kalorifer varsa ve siz gene de üşüyorsanız tam da ışıkla ısıtma sistemini kullanma zamanıdır.

Şirketiniz veya eviniz soğuk ise ve tümünü birden ısıtmak istiyorsanız sakın ha sakın ışıkla ısıtan sistemlere güvenmeyin. Zira kendisi sadece ışığının yansıdığı yere sıcaklık ulaştırmakta ve bu da 30 dereceyi geçmemektedir.

Örneğin, evinizin sıcaklığını bebeğiniz için açmak zorunda kalıyorsunuz. Bu sistemi aldığınız zaman evin tamamını ısıtmak zorunda değilsiniz. Işıkla ısıttığı için zararsız olan bu sistemleri bebeğinizin yahut küçük çocuğunuzun sıcaklığını korumak için kullanmanız son derece sağlıklıdır. Yazın odayı soğutmak için nasıl elektrikli pervaneler kullanılıyorsa, kışın da bu, “ışıkla ısıtma” sistemleri aynı etkiyi görüyor. Pervane nasıl klima değilse, ışıkla ısıtmak da kalorifer veya soba gibi olmuyor. Benden söylemesi. Ürünlerin özelliklerini de sizler için araştırdım.

Ürünün Özellikleri:
İNFRARED (IŞIKLA ISITMA) SİSTEMİ
ISO 9001 ve TSE BELGELİ

Öncelikle temas ettiği yüzeyleri ısıtan, derinlemesine ve homojen ısı sağlayan, rüzgârlama ve hava akımlarından etkilenmeyen, güneş gibi ısıtan, oksijeni tüketmeyen, baş ağrısı yapmayan, havayı kurutmayan, gürültüsüz, koku yaymayan, sağlıklı ısıtma sistemi. Güneş nasıl atmosferi ısıtmadan dünyamıza ulaşarak ışığını vurduğu yeri ısıtıyorsa infrared ısıtma sistemleri de öncelikle ışığın vurduğu yeri derhal ısıtır. Infraredin en büyük özelliği havayı ısıtmadan yani havayı aracı olarak kullanmadan direkt olarak objeleri ısıtmasıdır. Güneş de ısısını dünyaya kadar ışığı ile taşımakta, kışın karlı havada bile güneş varken ortam ısısı artmaktadır. Güneş ışığının en zararsız olan dalga boyu 700nm'nin üstü kızıl ötesi ışınları üretecek şekilde tasarlanmıştır. Infrared ısı enerjisi yukarıdan aşağıya doğru, ortamda bulunanlara yönlendirilir. Tavanı veya içinden geçtiği havayı ısıtmaksızın, yönlendirilen ısı ilk olarak insan ve objeleri ısıtır. Hava, infrared ışını ile ısınmış insan veya objelerden sonra ısınır.

Kapısı sık açılıp kapanan yerlerde, belirli bir süre ısıtılması gereken, tavanı yüksek olan yerlerde, açık ve yarı açık alanlarda, havalandırma gerektiren, ısı kaybı çok olan mekânlarda diğer ısıtma sistemlerine göre %82 enerji tasarrufu sağlayan ısıtma sistemi günün belli saatlerinde kullanılan oda, kiler, yemekhaneler, camiler, restoranlarda en ekonomik ısıtma sistemi. İnsanların yoğun bulunduğu yerlerde, havalandırma gerektiren imalathane, sinema, toplantı salonları, restoranlar, kafeteryalar, ofisler, kimyasal maddelerle çalışılan işletmeler, depolar, sevkıyat yükleme alanları için vazgeçilemez ısıtma sistemi.

Infrared ışınları çıkaran ve ısıtmayı sağlayan ana eleman flamentler yurtdışında, filtrasyon özelliğine sahip olarak özel imalat yaptırılmaktadır. Cihazda bulunan termostat, ortam sıcaklığını istediğimiz ısıya ayarlama imkânı sağlar. Cihazın tavana veya duvara montajını kolaylaştırmak için gövdenin arka kısmında kanallar bulunmakta, montaj aparatları ve bağlantı elemanlarıyla montaj rahatça yapılabilmektedir. Ayrıca portatif kullanıma yönelik olarak teleskopik sehpaya montajı yapılabilmektedir.

Özet…
Güneş ısısı kadar doğal bir ısı alırsınız.
Açık alanları da ısıtır.
Oksijen tüketmediği için baş ağrısı yapmaz
Termostat veya zaman saatlidir.
Duvara kolay monte edilir.
Yanma veya zehirlenme tehlikesi oluşturmaz.
Enerji tüketiminde tasarruf sağlar.
Oldukça ekonomiktir.
Elektrik enerjisini %100 ısıya dönüştürür.
Kısa zamanda ısıtma yapar.
Bakıma ihtiyacı yoktur.
Çevre dostudur.
Noktasal ve lokal ısıtma içindir.
Isı transferi ışıkla sağlandığından hava hareketi yoktur.
Ortamda tozlar hareketlenmediğinden ürünlerin ve eşyaların üzerine yapışmazlar.
Ayrıca bulaşıcı hastalıkların taşınma riski ortadan kalkar.
Bu nedenle bulaşıcı hastalıklar infrared ile ısınan mekânlarda yayılamazlar.
Sistemin rejime geçmesi 1-2 dakikadan daha az bir zaman alır.
Sistemin ilk kurulum maliyeti yok denecek kadar düşüktür.
Bakım gerektirmez.
İstenildiğinde lokal, bölgesel ve hacim ısıtması yapılabilir.
Mevcut sistem kolayca sökülüp başka bir tesiste kullanılabilir.
Zamana bağlı verim kaybı söz konusu değildir.
Isıtıcı flament ömrü 5000 saattir.
Açık alanlarda ışıma yolu ile ısıtma amaçlı kullanılır.
Bütün ürünler termostat ısı kontrollüdür.
İmalatta kullanılan bütün parçalar TSE, VDC, CE belgelidir.
Firmamız ürünlerde ve fiyatlarda değişiklik yapma hakkına sahiptir.
Cihazlar taşıma, depolama, kullanımda kesinlikle yatay konumda olmalıdır, cihazlar dikey kullanıldığında flament garanti dışı kalır.

 

 
 
İstanbul - 07.11.2006
volkantolga@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com