Bilgisayar kullanıcılarına Öneriler
Volkan Tolga
 

“Hayatımızın ayrılmaz parçaları nelerdir?” diye bir soru sorulsa cevapların başında bilgisayarın geleceğini hepiniz tahmin ediyorsunuzdur. Diğer ayrılmaz parçalar nelerdir? Yiyecekler; bu konuda alış veriş yaparken ve tüketirken nasıl özen gösteririz değil mi? Son kullanma tarihi, taze olması, iyice yıkanması, pişirirken dikkât edilenler… derken, epeyce özen gösteririz. Aynı şekilde, suları artık musluklardan içmiyoruz. En azından, İstanbul halkı için geçerli olan bir yaşam tarzı da para verip dışarıdan alınan kaynak sularını iyice kontrol etmek şeklinde.

Fazla uzatmadan gelelim bilgisayarlarımıza. Ona iyi bakıyor muyuz? Peki, bilgisayar kullanırken bedenimize iyi bakıyor muyuz? İşte işin püf noktası budur. Bilgisayar kullanırken bazı şeyleri daha çok gözden geçirmeliyiz. Zira bilgisayar başında zaman su gibi akıp gider. Dikkât çekmek istediğim husus rahatsızlıklardır. Zamanla gelen ve hemen ortaya çıkan bir durum olmadığından bilgisayarların  yol açtığı rahatsızlıkları çoğu zaman fark etmeyiz. Başımız ağrır,  belimiz ağrır, kolumuz, omzumuz ağrır sanırız, ama işin aslı öyle değildir.

Özellikle çizim yapanlar ve işleri genelde fare (mouse) ile olanlarda rastlanan önemli bir rahatsızlık karpal tünel sendromu dur. Karpal tünel sendromu, el bileğinin bir hastalığıdır. Bilekteki karpal tünelden geçen median sinirin sıkışması sonucu ortaya çıkar. Genel belirtileri şunlardır:

Geceleri ellerde ortaya çıkan ve zaman içinde giderek şiddetlenen uyuşmalar ve ağrılar. Uykudan uyandıracak kadar kötü olabilir ve kola, omuza yayılabilir.

Avuç içinde ve parmaklarda his kaybı veya elektrik çarpması hissi olabilir. Özellikle baş, işaret ve orta parmaklarda görülür. Elde kuvvet kaybı, tutamama, tutulan şeyleri düşürme. Eli sallamakla bu ağrıların hafiflemesi, el-bilek kanalı hastalığı hekimler tarafından çok eskiden beri bilinmesine rağmen başka hastalıklarla karışabilmekte ve çoğu zaman hastalar doğru tanı alamadığı için hekim-hekim dolaşmaktadır. El-bilek kanalı hastalığı yerine boyun fıtığı tanısı alarak ameliyat olmuş ancak şikâyetlerinden kurtulamamış hastalara sık rastlanmaktadır.

El bileği karışık bir anatomik yapıya sahiptir. Parmak ve el hareketlerini sağlayan adale-sinir-damar kompleksi buradan geçerek, dağılır. Median sinir dediğimiz, başparmak ve işaret parmağının hareket ve duyusunu sağlayan bir sinirde bileğin iç yüzünün ortasından geçerek el içinde dallara ayrılır. Bu sinirin üstü, el bileği hizasında ve kısmen de avuç içinde kalın koruyucu özelliği olan bir bantla kaplıdır. Bu koruyucu bant, orta yaşlara doğru çeşitli nedenlerle kalınlaşarak, altında kalan ve koruduğu siniri sıkıştırır.

Başlangıçta,
Aşırı kullanmayı engellemek, el bileğine aşırı yük binmesine neden olacak işlerden kaçınmak, ağrı kesiciler ve antienflamatuvar ilaçlar, bilek egzersizleri, el bileği atelleri, gece atelleri, lokal ya da sistemik kortizon enjeksiyonları çoğu kimse için yeterli olmaktadır.

Ancak, zaman içinde şikâyetler tekrar başlar ve kalıcı çözüm basit bir cerrahi girişimle sinirin serbestleştirilmesidir. Lokal veya genel anestezi altında, mikroskop kullanılarak el bileğinden avuç içine doğru yapılan 1–2 cm'lik bir kesikle, sinirin üstündeki bant kesilerek, sinirin sıkışması ortadan kaldırılır. Bu yöntem kalıcı bir rahatlamaya neden olur. Ameliyat sonrası 3–5 gün el bileği istirahatını takiben, hasta normal yaşantısına döner.

Boyun fıtığına aday mısınız?
Duruş ve oturuşuna dikkât etmeyen herkes, boyun rahatsızlığı yaşar. Bir de boyun fıtığına potansiyel aday meslek grupları vardır.

—Şoförler,
—Bilgisayar operatörleri,
—Masa başı iş yapanlar,
—Telefon operatörleri (ki bazen telefon yoğunluğunda iki telefonu birden idare edeceğim derken, telefon ahizesini başıyla omuz arasında tutmak için boynunu bükerler ki, bu çok yanlış bir harekettir),
—Boynu sağa sola, öne arkaya hareket ettirmeyip, rutin halde kalmasına sebep olan meslek gruplarında çalışanlar,
—Aşırı stres içinde bulunan kişiler boyun fıtığına aday kimselerdir.

Boyun hareketsiz kalırsa ne olur?
Boyun bölgesi yeteri derecede kan alamaz,
Beyin dokusu yeteri kadar kan alamaz,
Bu durumda kalp beyine kan göndermek için daha çok zorlanır,
Sindirim sistemi etkilenir,
Hazımsızlık ve şişkinlik oluşur,
Bağırsaklarda gaz ve kabızlık oluşur,
Kollarda uyuşma ve karıncalanmalar başlar,
Karaciğer fonksiyonunu yerine tam olarak getiremez olur,
Böbrekler süzme görevini tam olarak yapamaz olur,
Kan dolaşımında aksamalar sebebiyle, kan dolaşımı sistemi zorlanmaya başlar,
Genel uyuşukluk baş gösterir,
Özellikle kol ve bacaklarda kuvvet kaybı ortaya çıkar.
Bunlar zaman içersinde vücuttaki bütün sistemi etkiler, vücudun dengesini alt üst eder.

Bilgisayara bağlılığımız artıkça; bel, sırt ağrıları, boyun bölgesinde rahatsızlıkların yanı sıra gözlerimizde CVS ( göz yorgunluğu rahatsızlığı ) hastalığı ile karşılaşabiliriz.

Göz yorgunluğu rahatsızlığının nedenleri arasında en genel belirti bilgisayar ekranında pixellerden oluşan görüntülerin hafızada kayıtlı tutabilmesi için normalden çok daha fazla çalışması gerekiyor.

Bilgisayar ekranının gözlerimizdeki olumsuz etkileri:
Bulanık görme, uzaktan ve yakından bir noktaya odaklanmanın zorlaşması, gözlerin kuruması ve kızarması, göz yorgunluğu belirli bir dinlenme süresi sonucunda geçen baş ağrısı, kontak lens kullananlarda lenslerin rahatsız etmeye başlaması olarak sıralanabilir.

Bazı öneriler:
Eğer gözlük kullanıyorsanız sizin için doğru gözlük olup olmadığını kontrol edin.
Gözünüzün kurumasına izin vermeyin ve sürekli olarak kırpın.
Ara sıra ekrandan farklı bir yere bakarak konsantre olmaya çalışın.
Ekrana yakın oturmayın.
Monitörünüzü göz seviyenizden aşağı şekilde yerleştirin.
Ekranınızın renk ve parlaklığını ayarlayın ve öyle kullanın. Çok parlak ve göz alıcı olmamasına dikkat edin.
Sık sık oturuş pozisyonunuzu kontrol edin. Dik oturun.

Umarım yararlı olmuştur. Daha verimli ve sağlıklı yaşamak için ufak birkaç noktaya dikkât yeterli olacaktır. Sağlıklı günler.

Kaynaklar:
http://www.marasakupunktur.com/yeni/boyunfitigi.htm
http://www.neseeczanesi.com/karpaltunel.html
http://www.isnet.com.tr/Channels/saglik/bolumler/goz/goz_yorgunlugu.asp
http://www.ntvmsnbc.com/news/209809.asp

 

 
 
Bingöl - 16.01.2007
volkantolga@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com