Kurda kuzu teslim etmek
Volkan Tolga
 

Adalet sistemi çok garip işleyen bir şeydir aslında. Geçenlerde vizyona giren bir polisiye filmde de benzer bir işleyişten bahsediyordu. Aslında garip olan ve galiba olması da gereken şey kanunların doğru işlemesi için kanun koyucunun bazen kanunların dışına taşabilmesidir.

Bazen suçluları halkın gözü önünde infaz edildiğini, bazen yeni bir devletin veya sistemin oturması için, bu kurallara uymayan şeylerin katı kurallarla elendiğini biliyoruz. Ama medeni kanunun ortaya çıkmasından beri insanların yaşama hakkı daha da öne alınarak idam cezaları bile birçok ülkede kaldırılmıştır.

Bilgisayar çağından sonra da bazı değişikliklerin olduğunu görüyoruz. Kısa bir örnek vereceğim. Birçok bilgisayar korsanı artık bankaların veya devlet güvenliğinin korunması için tutuluyor. Yani kabaca, bu yüzden suçları affediliyor diyebiliriz.

Bunun bir örneğine bakalım:

Bilgisayar sistemlerinde yaptığı usulsüzlükler ile yetkisinin çok üzerinde işlem yapan ve Fransız Societe Generale bankasını batma noktasına getiren Jerome Kerviel yeni bir iş buldu. Wall Street Journal'ın haberine göre, dünyanın en büyük bankacılık skandalının baş aktörü Fransa'da Lemaire Consultants adlı şirkette ağ bağlantıları ve güvenlik süreçlerinden sorumlu danışmanlık görevi üstlenecek. Kerviel'in avukatı Guillaume Selnet “Bırakıldıktan kısa süre sonra bir iş görüşmesi yaptı ve teklifi kabul etti” dedi.

Fransız Bankası Societe Generale, 24 Ocak'ta Kerviel tarafından yapılan yetkisini aşan ve usulsüz işlemler nedeniyle uğradığı zararın 7.68 milyar dolar olduğunu bildirmişti. Kerviel, güvenlik sistemleri konusunda bilgi sahibi olduğu için sıkıştığı yerde yeni pozisyon açarak yetkisini aşmayı başarmıştı.

Fransızlar bu olayda genelde kapitalist sistemi suçlarken, 31 yaşındaki Jerome Kerviel hayran kitlesi giderek büyüyen bir kahramana dönüştü. Yapılan bir kamuoyu yoklamasına göre halkın yüzde 50'si bu olayda bankanın hatalı olduğunu ve yanlış bir yönetim anlayışı çerçevesinde hareket ettiğini düşünüyor. Aynı araştırmaya göre Kerviel'in hatalı olduğunu düşünenlerin oranı yalnızca yüzde 13. Kerviel adına kurulan Jeromekerviel.com sitesinde yapılan oylamaya göre ise işlemcinin suçlu olmadığına inananların oranı yüzde 63. Kerviel skandalı ile ilgili kronolojinin verildiği sitede işlemcilere yönelik mesleki kitapların tanıtımı da yapılıyor.

Facebook taki arkadaş listesi 11 kişiden 1 kişiye düşmüştü olaydan sonra ama sonradan adına sahte kimlikler açılıp gruplar kurulmaya başlandı. Kurulan gruplardan birinin ismi "2008 Nobel Ekonomi Ödülü Jerome Kerviel'e verilsin". Bu gruba üye olanların sayısı bir anda 1209 kişi olmuş. "Eğer 5 milyon kişi bu gruba üye olur ve 1 euro verirse Jerome Kerviel'in kariyerini kurtarabiliriz " isimli gruba üye olanların sayısı ise şimdiden 455 kişi. Hatta jeromekerviel.com web adresi bile satın alınmış.

www.misskerviel.com sitesinde "Jerome Kerviel'in kız arkadaşıyım" yazılı pembe tişörtler 17.99 dolara satılıyor. Aynı sitede "Jerome Kerviel bir kahramandır", "Jerome Kerviel bir dahidir", "Büyüdüğüm zaman Jerome Kerviel gibi olmak istiyorum", "Jerome Kerviel, 4 milyar 900 bin euro, saygı duy", "Jerome Kerviel'i seviyorum" baskılı tişörtler de satışa sunulmuş durumda.

Bu arada, 5 milyar euroluk yolsuzluk skandalı Societe Generale'in kredibilitesini ciddi anlamda zarar uğrattı. Şimdi, bankanın bu durumdan kurtularak başarılı yatırım bankacılığı birimini büyütmeye devam edip edemeyeceği konusunda ciddi endişeler var.

Bu tür kişilerin zekâsını tabi ki dikkate almak lazım gelir. Belki de onları kullanarak doğru da yapıyorlar. Olan tabi ki bankaya oldu. Ve ona bağlı yüzlerce, belki binlerce çalışan ve belki de milyonlarca müşteri zarar uğradılar. Ama bunun sorumlusu olan kişi yeni bir iş buldu. Birçok hayranı var. Onun açtığı yolda ilerlemek isteyen genç insanlar var. Onun adını bile kullanarak para kazananlar var. İşte insanın anladığı adalet ile yapılabilen adalet aynı olmayabiliyor. Dengeler sürekli değişiyor. Adalet de öyle…

Kaynak:

www.milliyet.com.tr

www.referansgazetesi.com

 

 
 
İstanbul - 29.04.2008
volkantolga@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com