Mitokondrideki giz
Ahmet F. Yüksel
 

Midi-klorian, mitokondri demektir. Mitokondri, vücudumuzdaki hücrelerde yaşayan, bakteri benzeri mikroskopik yapılardır.

Eskiden mitokondri hücreye enerji sağlayan bir “enerji santrali” olarak değerlendiriliyordu. Ancak son yıllarda Schon ve diğer bilim adamlarının yaptığı araştırmalar, mitokondrinin başka işlevlerini daha ortaya çıkarttı. Star Wars’ta dile getirildiği gibi mitokondrinin gizli güçleri teker teker deşifre ediliyor. Mitokondri, yaşamın kritik kararlarının pek çoğunda son sözü söyleyen bir otorite. Örneğin,
“Annenizin tohum hücrelerinden hangisi olgunlaşarak sizi oluşturan yumurtayı meydana getirecek?” veya ''100 yaşına kadar yaşamanız için gerekli koşullar oluşacak mı?'' gibi soruların yanıtları hep mitokondride gizli.
Bu arada Parkinson veya Alzheimer gibi pek çok hastalıkta da önemli bir rol oynayan mitokondri, insanların niçin iki cinsiyetli
olduğuna da açıklama getiriyor. İnsan hücresi çekirdeği yaklaşık 10 bin gen içerirken, her bir mitokondride yalnızca 37 gen bulunuyor.
Mitokondrinin üreme sistemi üzerindeki etkisi belki de bilinenden daha karmaşık.

Tek bir cinsin değil, dişi ve erkek gibi iki farklı cinsin ortaya çıkmasının nedeni de mitokondri olabilir.

Mitokondrinin az sayıdaki genleri yalnızca üreme konusunda etkin değildir; bunlar aynı zamanda doğumdan sonra sağlığımızı etkiler. Mitokondri hücrenin yaşam sürecinde çok kritik bir rol oynadığı için, uzmanlar bunların DNA'larındaki mutasyonun hastalıklara neden olabileceğini akıllarına dahi getirmiyorlardı.

1988 yılından bu yana genetikçiler mtDNA'larındaki mutasyonun pek çok hastalığa neden olduğunu keşfettiler. Pek çoğunun, enerji ihtiyacı çok fazla olduğu için kasları veya beyni etkilediği ileri sürülüyor. Yol açtıkları hastalıkların başında mide bulantısı, sağırlık, yoğun bir jimnastikten sonra duyulan yorgunluk, şeker hastalığı, zeka geriliği, felçler, konuşma bozuklukları ve kısa boy geliyor. 37 genin bu kadar çeşitli hastalıklara yol açması oldukça şaşırtıcı. Daha da şaşırtıcı olanı benzer mutasyonların farklı kişilerde farklı hastalıklara yol açması.(1)

'Gen' deyip geçmeyelim, genetik o denli geniş bir sahayı kapsar ki, insanın kaş, göz, saç, cilt, karakter yapısı, hastalıkları, kaderi eceli, sait veya şaki oluşu, yani Cennet ve Cehenneme gitmesi, aklınıza gelecek tüm oluşlar, bilgi bankası ismiyle de anılan gen yapısı ile ilgilidir. (2)

Gen konusunda yeterli bilgileri edindiğinizi düşünmeye çalışıyorum. Bu anlatılan ise tamamen farklı bir durum.Anladığıma göre  gen boyutunun altında mitokondiri denilen bir başka gizli bölümün deşifre edilmesidir, ki çok özel bilgileri içermektedir

Mistizmin Evrensel boyutları içeren kitabında varlık alemi ile ilgili oluşlar günün şartlarına göre insanların akıllarının algılayabileceği basit ifadelerle anlatılırken, populer bilimin varlığı bugün inanılmazı gerçekleştirmiş Gerek Kur’an'ın, gerekse Hz. Resulullah'ın verdiği mesajları deşifre etmeye başlamıştır.

Hz.Muhammedin,

“ Her şey kader iledir!... Hatta acizlik ile zeka ve beceriklilik bile!.. Yahud Beceriklilik ve zeka ile acizlik bile...” (3 ) şeklindeki sözleri, bilimin ulaştığı Mitokondri/Genler'deki araştırmalara kaynak teşkil ediyor.

Bugün müspet bilim sayesinde İnsanın Gerçeğini doğru atılan adımlar, bilinmeyeni bilinir hale getirecek ve malumdan sahip olunan bir ilimin varlığı da söz konusu bile olamayacaktır.

Tasavvuf ehlinin “İlim maluma tabi  değildir “ veya “ ilim maluma tabidir”  şeklindeki sözlerini bir kez daha düşünmenin gereği ortaya çıkıyor.

Kaynakça
( 1 ) Cumhuriyet Bilim
( 2 )  İngiltere’de Güneş Battı
( 3 )  Hadis/Kütübi Sitte

 

 
 
İstanbul - 15.02.2001
sufizmveinsan@gmail.com
afyuksel@hotmail.com
sufafy@hotmail.com

http://sufizmveinsan.com