MSN şifrelerine dikkat!
Volkan Tolga
 

Bu konu bazıları tarafından zaten biliniyor, ama bilmeyenler de vardır, belki biraz yardımımız dokunur diyerek bu konuyu ele almaya karar verdim. Daha önceden de arkadaşlarımın başına geldi. MSN Messenger diye bildiğimiz sohbet (chat) programının şifresi çalınıyor insanların. Ve ne kadar çok kişinin başına geldiğine bakarak da bu işin o kadar zor olmadığını düşünebiliriz. Yani bu işin küçük çaptaki programları bile çıkmış ve çoluk çocuğun eline oyuncak olmuştur. Çocukların bile bunu yapabildiğini göz önüne alarak suçu biraz da kendimizde aramalıyız diyorum. Çünkü MSN’ den gelen her mesajı açmak, her gelen dosyayı sorgulamadan almak gibi bir zaruretimiz yok değil mi? Bunu da biliyoruz.

Bizim işleyeceğimiz konu ciddi olanı. MSN adres listesindekilere mesaj atıp para istemek de neyin nesi, desek de böyle olaylar oluyor sevgili bilgisayar kullanıcıları. Kullanıcıların msn şifrelerini kıran bilgisayar korsanları, listedeki isimlere ulaşarak kullanıcı adına para istiyor, hatta listedekilerin banka bilgilerine ulaşabiliyor.

Hürriyet Gazetesi'nin internet sitesinde yer alan habere göre son zamanlarda bir zincir şeklinde ilerleyen olay şu şekilde gelişiyor:

Bilgisayar korsanı önce bir kullanıcının msn şifresini ele geçiriyor. Daha sonra kullanıcının listesindeki isimlere ulaşarak onlardan kullanıcı adına, zor durumda olduğunu söyleyerek para istiyor. Kullanıcıyı tanıyan ve ona güvenenler genelde bu tuzağa düşüp, çeşitli miktarlarda para kaptırıyor ve bilgisayar korsanının istediği hesaba parayı gönderiyorlar.

Ancak kendi hesaplarından kullanıcıya para gönderenler şanslı kişiler. Bir de hesabını dolandırıcılara kaptıranlar var.

Bunun nasıl olduğunu da bilgisayar korsanlarının son mağdurlarından biri şöyle anlattı:

"Dolandırıcılar benim msn şifremi kırdıktan sonra tüm arkadaşlarımdan para istemişler. Ancak hesapta teknik bir sorun olduğunu ve hesabın bloke vaziyette bulunduğunu belirterek başka bir hesap numarası söylemişler.

Hatta benim adıma bazı arkadaşların banka hesap şifrelerini de istemişler. Sonuçta o an için işlem yapamayacak durumda olan ve bana güvenen bazı arkadaşlarım da şifreleri verince onların hesaplarına girip boşaltmışlar..."

Bu olayın zincir şeklinde devam ettiğini ve dolandırıcıların yeni msn şifreleri ele geçirip insanları tuzağa düşürdüğünü belirten mağdurlar, kullanıcıları dikkâtli olmalarını yönünde uyarıyorlar.

Dolandırıcıların telefon numarasını açıkça yazdığını ve aradığı zaman şifreleri geri verme karşılığında kendisinden de para istendiğini belirten bir mağdur: "Şu anda savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Umarız, başka kimse mağdur olmadan bu iş sonuçlanır" dedi.

Tavsiyem şudur:

Her gelen mesajı veya dosyayı hemen almayın. Daha selamlaşmadan bile gelen mesajları almadan önce bir sorun, acaba gerçekten gönderilmiş midir? Çünkü bazı virüsler bilgisayarınızda hiçbir şey belli etmeden, sizden kendi virüs dosyasını yollayabiliyor. Yani kısaca tek yapmanız gereken, biraz dikkâtli olmak, çok değil. İnternetin artık ciddi bir ortam olduğunu ve insanların hayatlarının büyük bir bölümüne yerleştiğini de akıldan çıkarmamakta fayda var.

 

 
 
İstanbul -26.09.2007
volkantolga@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com