Otobüslerde İnternet

Volkan Tolga
 

İnternetsiz bir dünya düşünebiliyor musunuz? Hiç sanmıyorum. Daha başka nerelerde, nasıl internet kullanılır diye düşünüyordum geçenlerde. Sebep, tabi ki ihtiyaçtır. Tembellik ve ihtiyaçlar insanları düşünmeye, bulmaya ve geliştirmeye itiyor. Otobüslerde uzun yolculuklar yaparken okuduğunuz gazete size çok kısa gelebiliyor.

Gazeteler bitti, bütün firmalar açmıyor zaten ama oynatılan filmler de bitti ve siz uyuyamıyorsunuz. Bir de internete girebilseydiniz ne iyi olurdu. Fakat dizüstü bilgisayarların pil ömrü o kadar da uzun değil, 13–14 saat bir yolculuk için. Koltukların arkasında bir de şarj ünitesi olsaydı… Fakat bunun için ekstra aküler vesaire konulması gerekir otobüslere. Ama sanırım müşteri çekmek isteyen firmalar bunu yapacaklardır ilerde.

Otobüs yolcularına sunulan olanaklara yönelik rekabet unsurları arasına bilgiye kesintisiz erişimin de eklenmesinin yepyeni bir dönemi başlattı.

“ ZyXEL, ÇağSat ve Probil'in işbirliğiyle uygulamaya konan proje ile otobüs firmaları yolcularına seyir halindeyken internet erişimi sağlıyor. Probil'in danışmanlığı ve yurtçapında destek şemsiyesi altında ZyXEL'in ZyWALL 2WG yeni nesil mobil geniş bant çözümünü kapsayan uygulama, otobüs firmalarına ÇağSat'ın kapsamlı sektör bilgisi ve garantisiyle ulaşıyor. Söz konusu yenilikçi çözümden ilk etapta yararlananlar arasında Kamil Koç, Metro, Pamukkale, Ulusoy ve Varan'ın da bulunduğu 15 taşıyıcı firma ve otobüs üreticileri yer alıyor. Çözümden yararlanan otobüs firmalarının sayısı hızla artıyor.
ZyXEL, Probil ve ÇağSat'ın birlikte hayata geçirdikleri proje sayesinde, otobüs yolcuları seyahatteyken bile internete bağlanabiliyor. ZyXEL'in yeni nesil mobil geniş bant çözümü ZyWALL 2WG ile yolcularına internet erişim hizmeti sunmaya başlayan otobüs firmaları böylece hizmet kalitelerini bir adım daha ileri taşıyor. ZyXEL'in bu yenilikçi çözümünden ilk etapta aralarında Kamil Koç, Metro, Pamukkale, Ulusoy ve Varan'ın da bulunduğu 15 otobüs firması faydalanıyor. Pek çok otobüs firması da sistemi bünyelerinde kullanıma sunmak için hazırlıklarını tamamlama aşamasına gelmiş bulunuyor. Öte yandan otobüs üreticisi firmalar da çözümden yararlananlar arasında yer alıyor.

Tüm donanım altyapısı ZyXEL tarafından sağlanan, kurulumu ise Probil ve ÇağSat tarafından gerçekleştirilen proje çerçevesinde yolcularına internet erişimi sunan firma sayısının önümüzdeki dönemde artacağı belirtiliyor. Proje sayesinde otobüs yolcuları seyahat halindeyken de işlerini online olarak takip edebiliyor ve internet üzerinde sohbet edip sörf yapabiliyorlar. Böylece onlar için yolculuk daha zevkli ve verimli geçiyor. ZyXEL çözümleriyle hayat bulan sistem, 3G destekli olmasıyla dikkat çekiyor. Mevcut durumda GPRS/EDGE teknolojisi üzerinden çalışan sistem, ülkemizde 3G hizmetinin sunulmaya başlamasıyla birlikte 20 kat daha hızlı çalışabilecek özellikte
ZyXEL Türkiye Genel yetkilileri, günümüzde her yerde ve her an online olmanın büyük önem taşıdığına dikkat çekiyorlar: "Günümüzde internet eğlence, iş ve iletişim amacıyla yoğun biçimde ve herkes tarafından kullanılıyor. Dolayısıyla gittiğimiz her yerde, hatta ulaşım araçlarında bile internet bağlantısının olması gerekiyor. Biz de genişbant erişim çözümleri alanında dünya lideri bir marka olarak, kullanıcıların her türlü ihtiyaçlarına yönelik yüksek kaliteli ve benzersiz çözümler sunuyoruz. Yeni nesil ürünlerimizden biri olan ZyWALL 2WG ile yolcularına seyahat esnasında internet erişim hizmeti sunmaya başlayan otobüs firmalarının sayısı hızla artıyor. Probil ve ÇağSat ile birlikte hayata geçirdiğimiz projenin ülkemizdeki seyahat anlayışını bütünüyle değiştireceğine inanıyoruz.
ZyWALL 2WG sayesinde kablolu ağların getirdiği sınırlar ortadan kalkıyor. ZyWALL 2WG, 3G ve Wi-Fi mobil genişbant özellikleriyle kablolu ağların getirdiği sınırlamaları ortadan kaldırıyor. 3G, HSPDA, UMTS, GPRS ve GPRS/EDGE teknolojilerini kullanarak internete bağlanabilen ZyWALL 2WG, tüm ZyXEL ürünlerinde olduğu gibi güvenlik seçenekleriyle de dikkat çekiyor. ZyWALL 2WG, içerik filtreleme hizmetleri ve gelişmiş ZyNOSTM ICSA sertifikalı SPI Firewall ve IPSEC VPN korumasıyla yüksek performansa sahip sağlam ve güvenilir bir güvenlik duvarı sunuyor. 802.11 a/b/g kablosuz ağ standartları desteğiyle Çift Bant Üçlü Mod erişim noktası olarak da kullanılabilen üründe, 4 adet ethernet portu bulunuyor. ZyWALL 2WG'nin üstün özellikleri sayesinde taşıma araçlarında yolculara internet erişimi sunulabiliyor. Ayrıca ZyWALL 2WG, data hattının olmadığı şehir dışındaki benzin istasyonlarının kendi merkezlerine ve bankalara bağlantı yapabilmeleri için de kullanılabiliyor.”
Bu yeni hareketle otobüslerde internet kullanımı yolculukları oldukça eğlenceli hale getirecektir. Ve otobüs korkusu artık yaşanmayacaktır. Hatta insanlar izledikleri bir filmi ikinci sefa izlemeyecek veya hiç sevmediği bir filmi zorla izleyip işkence çekmeyecektir. İnternet üzerinden istediği filmi izleyecektir.

Bazı sokaklarda arabalar için otomatik olarak çalışan parkmetreler vardır. İleride belki de sokaklarda acil olarak kullanılabilmek için yapılan internet erişimli bilgisayarcıklar olur. Ve internet kullanımı, ayrıca hayatı hızlandırmak için belki de teknoloji için küçük, insanlık için büyük bir adım atılır ne dersiniz?

Kaynak: Firma basın bülteninden derlenmiştir.

 

 

 
 
İstanbul - 19.08.2008
volkantolga@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com