Playstation'dan Alzheimer'e Yardım!
Volkan Tolga
 

Herkes internetten bedava program indiriyor. Herkes deneme sürümü diye verilen programları bedava kullanıyor. İnterneti bir iyilik havuzu sayarsak bu havuzdan tüm kullanıcılar yararlanıyor. Peki, hep alırken biraz vermeye ne dersiniz?

Aslında PC kullanıcıları bu işi zorla(!) da olsa çoktandır yapıyorlar. Bugün virüs olarak kabul ettiğimiz bir zamanların masumane reklâm programları Spamlar değiştirilip virüs yapıldığından beri kullanıcıların bilgisayarlarını istem dışı da olsa istatistikler için bilgisayarımızdan çeşitli bilgiler alıp kullanıyorlardı. Gönüllü hayırsever Playstation 3 kullanıcılarına iyi haberler var. Onlar için başlayan çok güzel bir kampanyaya katılmak ellerinde.

Bilim adamları, dünyadaki 10 bin Sony Playstation 3’ü internet üzerinden bağlayarak, Alzheimer araştırmasında değerlendirecek. Küresel PS3 ağı, dünyanın en güçlü bilgisayarı olacak. Dünya çapında binlerce Sony Playstation 3, tıp araştırmaları için birleşiyor. Tam adıyla folding@home (FAH) projesinde, PlayStation 3’lerin kullanılmayan bölümleri internetten birbirlerine bağlanarak Alzheimer araştırmalarında kullanılacak. İnternet üzerinden bağlanan Sony Playstation 3’lerden küresel bir süperbilgisayar kurulacak. Ortaya çıkan ağ, dünyanın en güçlü süperbilgisayarı olacak.

Folding@home projesinde ilk etapta 10.000 makine birbirine bağlanacak, bu şekilde oluşturulan süperbilgisayarın işlem gücü saniyede 1.000 trilyon işlem olacak. Bu gerçekleşirse, PlayStation 3’lerden kurulu küresel bilgisayar dünyanın en güçlü

süperbilgisayarının 4 katına yakın bir güce sahip olacak. Dünyanın en güçlü süperbilgisayarı IBM yapımı BlueGene/L’in işlem gücü saniyede 280.6 trilyon işlem.

Normal bilgisayarların birleştirilerek dev bir ağ yaratılması, bazı büyük

araştırmalarda işe yarayabiliyor. Bu sisteme bilgi işlem terminolojisinde ‘grid computing’ deniyor. Bu tip projelere en güzel örnek, yine evlerdeki bilgisayarların birbirine bağlandığı SETI@home projesiydi.

Çorbada herkesin tuzu olacak…

Folding@home projesinde gönüllü PlayStation 3 kullanıcıları internetten bir yazılım

indirerek bunu cihazlarına yükleyecek. Yazılım, cihaz esas işini yapmadığı boş zamanlarda işlem kapasitesini folding@home projesine yöneltecek. Her bir makine tekil olarak kendi payına düşen küçük veri paketlerini işlemleyecek ve merkez bilgisayara internetten geri

gönderecek.

Protein katlanması…

Folding@home, yaşlılıkta ortaya çıkan Alzheimer hastalığında proteinlerin rolünü

inceliyor. Vücudun önemli yapıtaşları proteinlerin bölünmesinde meydana

gelen aksaklıklar Huntington, Parkinson ve kansere yol açabiliyor.

Bir protein katlanması saniyenin 10 milyon’da 1’inde (10 mikrosaniye)

gerçekleşiyor. Ancak bir bilgisayar protein katlanması simülasyonu yaparken, bu işlemi çok daha yavaş yapıyor; güçlü bir bilgisayar 1 günde saniyenin 1 milyar’da biri süresinde meydana gelen protein katlanmasını simüle edebiliyor. Bu durumda bir bilgisayarın 1 tam

protein katlanması simülasyonu 10.000 gün sürüyor. İşte, folding@home projesinde protein katlanması 10.000 bilgisayara bölününce, deney daha hızlı gerçekleşiyor.

PlayStation 3, PC çiplerinin 10 katı hızlı Cell çipleriyle çalışacak. Sony ayrıca oyun konsoluna deney konusu proteini farklı açılardan gösteren gerçek zamanlı bir grafik arayüz de ekleyecek. Gelecek belki de insanların bir bütün olup birbirine bu şekilde yardım etmesiyle daha da gelişecek. Böyle olursa, belki de insanoğlunu güzel günler bekliyor diyebiliriz. 

 

 
 
İstanbul -11.12.2007
volkantolga@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com