Sanal Bankacılık Korkusu
Volkan Tolga
 

İnternetten aktif olarak yararlanan pek çok kişi, sanal bankacılığı tercih etmiyor. Bunun bilgisayar korsanları yüzünden yaşanan mağduriyetlerin sonucu olduğunu biliyoruz. Yapılan araştırmalara göre internet bankacılığın %80’i sanal banka işlemleri kullanmıyor. Bu çalışma İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Erzurum, Gaziantep, Kayseri, Konya ve Manisa başta olmak üzere toplam 16 ilde gerçekleştirildi. 15–55 yaş arası kişilerin katıldığı anket kapsamında yüzde 60’ ı erkek, yüzde 40’ ı kadın 1300 kişi ile görüşüldü. Bunların yüzde 67’ si internet kullandığını belirtti.

Kullanıcıların yüzde 45’i günde en az birkaç kez, yüzde 22’ si ise günde sadece bir kez internete girdiğini söyledi. Online işlemler için en çok tercih edilen banka Garanti Bankası. Bunu İş Bankası, Yapı Kredi, Akbank, Ziraat Bankası, Finansbank, HSBC ve Fortis izliyor. İşlemlerin başında yüzde 23,4 ile kredi kartı yer alıyor. Bankalar arası Kart Merkezi üyesi kuruluşların çıkartmış olduğu kredi kartlarının cirosu 1999-2006 arasında 20 kat artarak 108,4 milyon YTL’ ye ulaştı. Kredi kartları sayısı 32,4 milyona, kart kullanıcıları ise 15 milyona çıktı.

Kullanımı yaygınlaşan kredi kartı, dolandırıcıların da en çok kullandığı sahtekârlık yöntemi oluyor.  Bugüne kadar on  değişik, kredi kartı dolandırıcılığı polis kayıtlarına girdi. Dolandırıcıların en çok e-posta yoluyla gönderilen kartları ele geçirdiklerini saptayan polis, en tehlikelisinin mağazalardan, kredi kartının kopyalanması olduğunu söylüyor. Söz konusu yöntemde, karttaki bilgiler gerçek olduğundan, dolandırıcılığın ispatı da mümkün olmuyor. Buna bir de çalıntı kimliklerle kredi kartı çıkaran sahtekârlar eklenince yüzlerce müşteri mağdur oluyor.

Mağduriyetlerin artması üzerine harekete geçen polis ve bankalar, yeni bir çözüm arayışına girdi. Kredi kartı kaybolan ve çalınan kişinin vakit geçirmeden bankayı arayarak iptal ettirmesi için şahsa ait bilgiler bilgisayara kaydediliyor. Bu bilgilerle aradan beş on yıl geçse bile çalıntı kimlikle başvuru yapmaya çalışan kişi tespit ediliyor. Kimliğin asıl sahibine ulaşan banka, başvuru yapıp yapmadığını soruyor. Müşteri yapmadığını söylediği anda sahtekârlar polise şikâyet ediliyor. Müşteriden de savcılığa başvurması isteniyor.

Güvenlik için nelere dikkat etmeliyiz?

-         Kimlik ve kişisel finansal bilgilerinizi isteyen e-postalara dikkât edin.

-         Kişisel bilgilerinizin talep edildiği e-postaları kesinlikle dikkâte almayın.

-         Bankalar tarafından verilen müşteri numarası, parola ve şifre gibi bilgileri üçüncü şahıslarla paylaşmayın.

-         Bankalar ve ticari kurumlardan gelmiş gibi gösterilen ve sizden şifre, kullanıcı adı, müşteri numarası, kredi kartı numarası, kimlik numarası gibi bilgileri talep eden e-postalara güvenmeyin.

-         Bankalar, müşterisinin kişisel bilgilerini hiçbir şekilde e-posta yoluyla istemez.

-         Bankalar hiçbir zaman e-posta yoluyla şifleri işlem yaptırmaz.

-         E-postalar içinde yer alan linklere girmeyin.

-         Kredi kartınızı kullandığınız bilgisayarın güvenliğine dikkât edin.

-         Phising web sitesi web sitesi sahtekârlıklarına karşı uyarılmak için bilgisayarınıza uyarıcı bir web tarayıcı isteyebilirsiniz.(http://www.earthlink.net/earthlinktoolbar internetten ücretsiz olarak yüklenebilir.)

Ayrıca, sahtekârların her gün yeni yöntemler bulduklarını da aklınızdan çıkarmayın. Güvenliğinizi iyi derecede sağlasanız da gerek bankaların size gönderdiği, gerekse haberlerde yayımlanan yeni korunma yöntemlerini de takip edin. Böylelikle korkacak bir şey kalmaz. Gönül rahatlığıyla işlemlerinizi internetten yapabilirsiniz.

Kaynak: Türkiye Bankalar Birliği

 

 
 
İstanbul -18.09.2007
volkantolga@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com