Skype ile bedava konuşun
Volkan Tolga
 

İnternetten hem ücretsiz hem de sabit telefon hattı kalitesinde telefon görüşmesi yapılmasını sağlayan Skype'ın son bir yılda 29 milyon aboneye ulaşması ve günde ortalama 150 bin kişinin bilgisayarlarına Skype programını yükleyip telefon görüşmelerini internete taşımaları telekom dünyasını oldukça tedirgin ediyor. Analistler son on yılda cep telefonu şirketlerinin pazara girişinin ardından kârlılıkları azalan sabit telekom operatörlerinin gelirlerinde şimdi de Skype yüzünden bir azalma beklentisinin gündemde olduğu görüşünü taşıyor. Ayrıca Skype ile konuşurken kamerası olan kullanıcılar aynı anda görüntülü konuşma da yapabiliyor. Hem de kalitesi diğer sohbet programlarından iyi olarak.Tabii bu arada Skype'ın sadece sabit telekom şirketlerine değil yakında çıkacak yeni programlar sayesinde cep operatörlerine de rakip olması gündemde. Öncelikle ulaştığı rakamlarla kısa sürede bir başarı öyküsü haline gelen Skype'ı ve sistemin çalışma şeklini tanımakta yarar var.

Kablosuz kulaklık destekli
İnternette www.skype.com adresine girip, bilgisayarınıza birkaç dakikada kolaylıkla yükleyeceğiniz bir programın ardından internete bağlı iken dünyanın her yerindeki başka bir Skype kullanıcısıyla, sabit telefon kalitesinde görüşme yapabilirsiniz. İnternete bağlı her iki tarafın aynı anda online olmaları görüşme yapabilmek için yeterli oluyor. Görüşme için ise mikrofonlu bir kulaklık yeterli. Hatta Bluetooth 10 metre çapında cihazların birbirleriyle kablosuz olarak veri transferi yapabilmesi) kulaklık ile bilgisayardan uzaktayken de kablosuz olarak görüşme yapmak mümkün. Bu arada Skype üzerinde onlarca kullanıcı bir arada konferans görüşmesi de yapabiliyor.
Skype'ın telekom operatörleri tarafından rakip olarak görülmesinin ana sebebi ise internet üzerinden karşılıklı olarak yapılan ücretsiz görüşmenin yanı sıra Skype kullanıcılarının dakikası 10 - 15 sent civarındaki fiyatlarla dünyanının herhangi bir yerindeki normal telefon aboneleriyle görüşme yapabiliyor olması. Böylelikle bilgisayar sahipleri, bu programı yükleyerek dilediği numarayı bilgisayar üstünden çevirip görüşme yapabiliyor. Ücret ödeyerek bu uygulamadan yararlananların sayısının 1 milyon kullanıcı rakamına ulaşmış durumda.

Cep'te de kullanılıyor!
Skype'ı yüklemek kolay ve hızlı bir işlem. Görüşme yapabilmek bilgisayara programı yüklerken kayıt olmak yeterli. Sistem ayrıca noktadan noktaya yüksek korumalı şifreleme sistemine sahip. Böylelikle görüşmelerin dinlenmesinin önüne geçilmiş oluyor. Skype kullanıcıları arasından zaman kısıtlaması olmadan istenildiği kadar telefon görüşmesi yapılabilir. Bu arada Skype, geçtiğimiz haftalarda el bilgisayarlarında da kullanılmaya başlandı. Kablosuz internet bağlantısı (Wi - Fi) bulunan her el bilgisayarına özel olarak geliştirilen programı yükleyip, el bilgisayarını telefon olarak kullanabilmeniz mümkün. Sistemin bundan sonraki aşamasında el bilgisayarlarının ardından, Wi - Fi destekli cep telefonlarında da kullanılması bekleniyor.

Sanal dünyanın en iddialı telekom operatörü olan Skype'ın yaratıcılarının isimleri, aslında teknoloji dünyasını takip edenler hiç de yabancı değil. Skype, internette yasadışı paylaşım yapıldığının tespit edilmesinden sonra bir süre kapatılan, ardından yeniden düzenlenerek yeniden açılan Kazaa'nın yaratıcılarının fikri. Sistemin yaratıcıları Niklas Zennström ve Janus Friis'in, bir yatırımcı grubuyla birlikte kurduğu Skype hakkındaki görüşleri ise oldukça iddialı: "Telefon görüşmelerine para ödemek artık geçen yüzyılda kaldı. Skype, insanlara teknolojiyi kullanarak sevdikleriyle, aile ve arkadaşlarıyla sürekli iletişim halinde olma imkânı sağlıyor."

Skype'ın iddialı olduğu alanlardan biri de konferans konuşma özelliği. Bu sayede birden fazla kullanıcı karşılıklı olarak aynı anda yine sabit hat kalitesinde birbirleriyle görüşme yapabiliyor. Bu özellikle Skype, kurumsal kullanıcıların da tercihi durumunda. Konferans görüşmeden yoğun olarak yararlanan diğer kullanıcı grubunu gençler oluşturuyor. Ayrıca her bir Skype kullanıcısı kendisini tanımlamak için fotoğraf veya karakter atayabiliyor.

Anlaşılan geleceğin iletişim şeklini skype taşıyor gibi. En önemli özelliği ise bedava olmasıdır. Eğer hala bir skype hesabınız yoksa umarım yakında edinir ve denersiniz.

 

 
 
İstanbul - 21.11.2006
volkantolga@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com