Süper Hızlı Bilgisayarlar Var mı?
Volkan Tolga
 

Etrafta halen Celeron 600 işlemci ile kurulmuş bilgisayarlarını kullananlar varken bilim insanları, saniyede trilyonlarca işlem yapabilen süper bilgisayarlardan birçok deneyde yararlanıyor. Ancak, trilyonlarca işlem de artık bilime yetersiz kalıyor.

Halen dünyanın en güçlü süper bilgisayarı, saniyede 367 trilyon işlem gücüyle IBM yapımı BlueGene/L. Ancak ABD’nin en üst bilimsel kurumu NSF Ulusal Bilim Vakfı (National Science Foundation) saniyede 1 katrilyon işlem gücünde bir bilgisayarın yapımı için maddi destek sağlayacağını açıkladı.

Saniyede 1 katrilyon işlem gücü, petaflop olarak tanımlanıyor. NSF’in projesi gerçekleştiğinde, dünyanın en güçlüsü olan 367 teraflop’luk BlueGene/L’in 3 katı gücünde bir makine ortaya çıkacak. NSF’in 1 petaflop gücündeki süperbilgisayarında 1 milyon işlemci olacak.

University of Illinois-Urbana kampüsündeki Ulusal Süperbilgisayar Merkezi uzmanları, 1 petaflop’luk süper bilgisayarın 1 milyon PC’den daha güçlü olacağını ve biyolojiden ekonomiye, atom fizikten kara delik araştırmalarına kadar geniş bir yelpazede bilime hizmet edeceğini ifade ediyor. Bu bilgisayar mevcut süper bilgisayarların günlerce uğraştığı deneyleri saatlerle ölçüler bir zaman diliminde çözebilecek.

Terraflop Ne Anlama Geliyor?

Dünya üzerinde yaklaşık 6.6 milyar insan yaşıyor. Bu insanların her birinin elinde bir hesap makinesi olduğunu düşünün. Ve her biri, her beş saniyede bir işlem yapsın.

Şimdi, BlueGene/L'nin bir saniyede yaptığı işlemleri yakalayabilmek için, 6.6 milyar insanın 60 saat boyunca sürekli olarak işlem yapması gerekiyor.

Dev Soğutma Sistemi…

Ancak, saniyede 1 katrilyon işlem yapabilen bir bilgisayarın yapımı o kadar da kolay değil. Bu dev makineyi soğutmak için yine dev bir soğutma sistemi gerekecek. Dunning böyle bir soğutma sisteminin başlı başına enerji sarfiyatı yaratacağını vurguluyor. Ayrıca, mevcut yazılımların da özel olarak revize edilmesi gerekecek.

Top500 tarafından hazırlanan dünyanın en süper bilgisayarları listesinin tepesinde değişiklik olmadı. IBM'in BlueGene/L isimli bilgisayarı, ikinciye büyük fark atarak liderliğini korudu.

Peki, süper bilgisayarlar ne işe yarar, neden bu kadar hızlılar ve normal şartlar altında bu hıza sahip olabilmek mümkün mü? İşte bu soruların cevapları...

BlueGene/L Ne Kadar Hızlı?

131 bin 72 adet işlemcinin birleşiminden oluşan süperlerin süperi BlueGene/L, 280.6 terraflopluk işlem kapasitesine sahip. (1 terraflop, saniyede 1 trilyon işleme eşit.)

BlueGene/L'nin ardından küçük kardeşi geliyor. Yine IBM yapımı olan BGW (Blue Gene Watson) daha az sayıdaki işlemcisiyle ağabeyiyle mücadele edemiyor. BGW'nun işlem kapasitesi ise 91.29 terraflop.

Listenin 10. sırasında NEC'in Yokohama'da kurduğu Earth-Similator bulunuyor. 35.86 terraflop hıza sahip bilgisayar, 2002'den 2004'e kadar liderliği elinde bulundurmuştu, ama o dönemden beri gelişme gösteremedi.

500 bilgisayardan oluşan listenin son sırasındaki bilgisayarın hızı ise 2.026 terraflop.

Bu Hız Kimin İşine Yarıyor?
IBM yapımı BlueGene/L, her ne kadar bir teknoloji başyapıtı olsa da kullanım amacı pek iyi değil. Çünkü nükleer silah araştırmalarında kullanılıyor.

Fakat, diğer süper bilgisayarlar arasında borsa analizlerinde, iklim değişikliği raporlarının hazırlanmasında veya hava durumu tahminlerinde kullanılanlar da var.

Süper Bilgisayarların Arkasındaki Teknoloji Nedir?

Süper bilgisayar pazarının önde gelen bazı isimleri var. IBM, bu pazarın en büyük üreticisi konumundadır. 500 bilgisayarın 301'inde Intel mikroişlemci kullanılıyor. Advanced Micro Devices (AMD) da yavaş ama sağlam adımlarla ilerliyor.

İşin yazılım tarafında ise Microsoft,listenin en alt sıralarında yer alıyor. Listedeki sadece iki bilgisayar Microsoft yazılım kullanıyor. Bu lig bir Linux krallığı (yüzde 70).

Çok zenginseniz siz de bir süper bilgisayar sahibi olabilirsiniz. En hızlı süper bilgisayarların maliyeti 100 milyon doları geçiyor. Listenin en alt sıralarında maliyet 1-2 milyon dolara kadar düşüyor.

PC'leri bir araya getirip bir ekip oluşturmak ve bir süper bilgisayar kapasitesine ulaşmak da mümkün tabi. Yaklaşık bin tane bilgisayarı bir araya getirirseniz, listeye son sıradan girebilme şansınız var.

Ama üzülmeyin. Şu anda kullandığımız notebook'ların, 1992'de ortaya çıkan ilk süper bilgisayarlardan daha hızlı olduğunu biliyor muydunuz? Yani 15 yıl öncesinin süper bilgisayarlarından artık hepimizde var.

BlueGene/L Liderlikte Ne Kadar Daha Kalacak?

Bilgisayar çipi teknolojisi her on sekiz ayda bir hızını ikiye katlıyor. Bu süper bilgisayarlara da yansıyor ve onların hızları da yaklaşık her yıl ikiye katlanıyor.

Ama BlueGene/L'in diğer bilgisayarlardan farkı o kadar büyük ki, en azından 2007 Kasım listesine kadar liderliği kaptırmayacağı düşünülüyor. Bu süre, Kasım 2008'e de uzayabilir.

Kaynak: NTVMSNBC

 

 

 
 
İstanbul -17.07.2007
volkantolga@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com