Telefonsuz Adsl Geliyor!
Volkan Tolga
 

Çok çekmedik mi ADSL Türkiye’ye gelmeden önceki çevir sesinden, meşgul sesinden, internetten düşmek kavramından. ADSL hizmeti geldikten sonra da hızın Avrupa, uzak doğu gibi diğer dünya ülkelerinin hızına gelemedik, fiyatlar dünya standartlarının üstünde, modemler pahalı idiler.

Bu arada devreye cep telefonları girdi. Cep telefonundan internete girmek, mesajlaşma programlarını kullanmak, e-maillerini kontrol etmek özellikle gençlerin çekim alanına girdi ve kullanım oranları da arttı.

Şimdi de 3G teknolojisi, mobil telefonundan görüntülü iletişim kullanma sırasındayız. Bundan sonraki sıraları da özlemle bekliyoruz. Hoş, beklemeyenler bile bu nimetlerden yararlanacak.

Kameralı cep telefonu isteyen dedelerimiz bir yandan, “sadece yeşil tuşa basarak gelen aramaya cevap veriyorum ve çok işime yarıyor” diyen nenelerimiz sonuçta elektriği, hatta suyu olmayan devirleri şimdi unutmuş durumdalar çok şükür.

Şimdi düşünelim; telefon hattı olmadan internete girebilseydik ne güzel olurdu. Umarım yakındır bunu da yaşamamız. Tıpkı hava alanlarındaki gibi olabilir. Çok da zor olmasa gerek. Şimdilik biz sabit telefon fazlalığından kurtulalım yeter. Bunun için de çalışmalara başladılar. Bu zamana kadar geçen süre de oldukça kötü oldu kullanıcılar açısından. Hatta son zamanlarda başımıza gelen, “kotayı aştınız, fatura tutarınız iki katına ulaştı” ekstrelerinden de çok ah aldılar sanırım. Allah hayır etsin. Yakında bunlardan kurtuluruz inşallah.

Evet, yakında bir takım yenilikler gelecek ve biz bazı fazlalıklardan kurtulacağız. Şöyle ki;

Türk Telekom İcra Kurulu Başkanı (CEO) Paul Doany, abonelerinden gelen şikâyetleri dikkate aldıklarını ve yakın bir tarihte yalnızca ADSL hizmeti almak isteyen kullanıcılardan sabit telefon hattı yükünün kaldırılacağını açıkladı.

ADSL abonesi olmak için telefon hattı alma zorunluluğu kaldırılıyor. Türk Telekom İcra Kurulu Başkanı (CEO) Paul Doany, abonelerinden gelen şikâyetleri dikkate aldıklarını ve yakın bir tarihte yalnızca ADSL hizmeti almak isteyen kullanıcılardan sabit telefon hattı yükünün kaldırılacağını açıkladı.

ADSL abonesi olmak için öncelikle telefon hattına sahip olma koşulunun kaldırılması için çalışmalara başladıklarını belirten Paul Doany, “Çıplak ADSL” projesi üzerinde çalıştıklarını söyledi. İnternet hizmeti üzerindeki vergilerin indirilmesiyle birlikte alternatif ISP'lere (Internet Service Provider / Internet Servis Sağlayıcısı) yönelik fiyat avantajları sunacaklarını söyleyen Doany, bunun için fiyatların belirlenmesini beklediklerini ifade etti.

Doany, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) fiyatların belirlenmesi üzerinde çalıştığını, önümüzdeki yıl içinde “Çıplak ADSL” uygulaması üzerinde konuşmaya başlayacaklarını söyledi. Fiziksel hat maliyetinin çıkarılması gerektiğini ifade eden Doany, BTK'nın belirleyeceği fiyat belli olduktan sonra hizmetin ücretlendirmesini yapacaklarını belirtti.

Doany ayrıca, sabit telefonda hatlarında rekabet piyasasının UMTH (Uzak Mesafe Telefon Hizmeti) lisansları ile çoktan başlamış olduğunu, ödemede güçlük çeken 1.5 milyon civarındaki abone için özel tarifeler sunacaklarının da haberini verdi.

 

 

 
 
İstanbul - 24.12.2008
volkantolga@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com