Türk İnternetinin Güzide Siteleri
Volkan Tolga
 

Dijital sistem giderek güçleniyor. Ve insanlar artık plan-programlarını, hayallerini, hatta yaşamlarını dijital sisteme göre düzenlemek durumundalar. Bunu yapamayanın güncel dünyada yaşamaya hakkı yok gibidir. Her şey dijital oldu. Kullandıklarımıza bakalım: Uydu, cep telefonu, bilgisayar, databank v.s v.s… Muhasebeye ilişkin işlerimiz artık word adlı belgeyle saklanıyor, faturalarımız bile dijital ortamdan ödenip makbuzlarını dijital ortamda saklayabiliyoruz. İstersek yazıcıya gönderip çıktısını da alabiliyoruz, ya bilgisayarımıza bir şeyler olursa! Eskiden aşk mektubu denen bir kavram vardı, yerini aşk mesajlarına bıraktı, eskiden kartpostal vardı, yerini hareketli mesaja (MMS) bıraktı.

“Görüyoruz ki bütün yaşam sistemli bir şekilde artık dijitalleşiyor.” Artık ödüler bile buna göre oluşuyor. İnternette en çok girilen site, en kullanışlı site, en lazım site diye bu “en” ler giderek çoğalıyor. Web yarışmaları artık hem reklâm açısından, hem de kullanıcılar açısından oldukça önemli durumda. Mademki web ortamı bu kadar ehemmiyetli biz de bu önemli sitelere bir baksak fena olmaz değil mi?

MEDYA-EĞLENCE:

www.youtube.com

Belki de kimse youtube ne demek bilmiyor, ama nasıl bir yer olduğunu hemen her internet kullanıcısı biliyor. İçeriğinde bir sürü video bulunan bu sitede sanırım, aradığınız her türlü videoyu bulabilirsiniz. Eğlenceden türlü derslere, belgeselden filmlere, sevdiğiniz kliplere ve aradığınız daha birçok bilgiyi görüntülü ve sesli olarak bulma olanağına sahipsiniz. Katılımcıların-üyelerin de istediği görüntüyü eklemeleri sayesinde büyük bir karşılıksız paylaşma ortamı hazırlanmıştır.

www.mynet.com

Türkiye’nin en büyük ve en popüler portalı. Bu sitenin en büyük avantajı kullanıcılarına Türkçe e-posta olanağı sunmasıdır. Kullanıcılarının büyük bir bölümünü böyle kazandığına ben gözlerimle şahit oldum. İngilizceyle uğraşmak istemeyen tembel kullanıcılar Türkçe postalaşma imkânı veren bu siteye kolayca adapte oldular. Ve sitenin kendini geliştirmesiyle özellikle oyunlar konusunda insanların büyük beğenisini ve reytingini toplamıştır.

www.babylon.com.tr

Beyoğlu’ndaki eğlence dünyasının en önemli yerlerinden biri olan Babylon’ un web sitesinde, mekan ile ilgili her türlü bilgiye ulaşmak mümkün. Babylon’ un nerede olduğu, günlük programlar, arşivde yer alan bilgileri, mekâna nasıl ulaşılabileceği bilgileri yer alıyor. E-posta adresini vererek üyelik aldığınızda da her türlü bilgi posta adresinize gönderiliyor.

www.sozluk.web.tr

İngilizce öğrenmek şart oldu. Yani internette gezinirken İngilizce bilmeyenlerin ne zahmetler çektiklerini bilirim. Öğrenmek isteyenler bir nebze de olsa kendini kurtarıyor, ama istemeyenler için yapacak bir şey yok gibidir. Bu durumda ikide bir sözlüğe bakmaları gerekecek. Bu duruma gene internetten çözüm bulundu ve artık birçok online sözlük sitesi bulunmakta. Siz de buyurun buradan yakın.

www.gazeteler.com

Tek bir gazete okumakla yetinmeyenler çoktur. Onlar için çok uygun bir site. Bütün büyük gazetelerin web adresleri yanında yerel gazetelerin adresleri bile bulunmakta. Konulu gazeteler, yabancı gazeteler, başlıca yabancı kaynaklar, çeşitli yararlı siteler ve yurt dışındakilerin sesi bölümleriyle gerçekten içerikli bir site olduğu görünüyor. Bu siteyi kullanan biri olarak da tavsiye ederim.

www.livescore.com

Bütün maçların sonuçlarını online olarak saniye saniye izleyebileceğiniz bir internet ortamı. İzlemekten kastım ise sonuçlarını görmektir. İstediğiniz anda merak ettiğiniz herhangi bir maçın sonucunu o ülkenin linkine tıklayarak buradan öğrenebiliyorsunuz.

www.beyazperde.com - www.fragman.tv

Sinema tutkunu olmak ayrı bir şeydir. Bütün filmlere gidebileceksiniz diye bir olanak her zaman olmaz tabi ki. Bu açıdan, gidebileceğiniz veya gidemeyeceğiniz filmleri de bu sitelerden takip edebilirsiniz. Yıllardan beri aynı çizgide olan ve çok beğendiğim beyazperdeyi takdim etmekten gurur duyarım. Bir de onunla ilintili olan fragman TV ile filmlerin vizyona verilen fragmanlarını izleyebilirsiniz üye olduktan sonra.

Evet, bu aralar en popüler olan web sitelerini bir çırpıda işledik, ama onlarla iletişime geçince o kadar kolay kurtulamayabilirsiniz. Zaten bu sitelerden yararlanmak gerekiyor, çünkü internetin en güzide siteleri bunlardır. İnternete girmiyorsanız sorun yok, ama girmeniz durumunda bunlardan bazılarıyla haşır neşir olmanız gerekecektir.

 

 
 
İstanbul - 05.12.2006
volkantolga@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com