Türkiye’ de internet yasaklanıyor
Volkan Tolga
 

“ Değerli Müşterimiz, 3 Haziran 2010 tarihinde Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'ndan firmamıza iletilen karar sebebi ile Google'a ait bazı IP'lere hukuksal nedenlerden dolayı erişim engellenecektir. Erişimi engellenen IP'ler dolayısıyla, Google'in bazı uygulamalarına erişememe ya da yavaşlık yaşanması beklenmektedir. Bu engellemenin muhtemel etkileri içerisinde; - Google web sitesine erişimde sorun yaşanması, - Reklam vb. analiz verisi için web sitelerinde Google analytics, Google maps gibi Google uygulamalarını kullanan portal veya web sitelerinde erişimlerin yavaşlaması, - Google Toolbar yüklü bilgisayarlarda bazı sitelere yavaş erişme, - Web siteleri dahilinde #8220;google search#8221; kullanan alan adlarına erişimde yavaşlama, - Firmanıza ait Google uygulamalarıyla entegre ya da Google Search' a dayalı bir takım uygulamalarınızın bu erişim kısıtlamasından etkilenmesi, söz konusu olabilecektir. BiRi adsl'in internet erişim performasından bağımsız şekilde, yaşanacak olası erişememe ve yavaşlık probleminden minimum ölçüde etkilenmeniz için konuyu bilginize sunarız. 
Erişimi engellenenlerin başlıcaları ; ”

Bu yazıyla uyandık bir gün ve o gün kara komedi bir gündü! Aziz milletim, Türkiye’de internet yasaklanıyor! Bu yavaş yavaş ve sinsice yapılıyor.

Geçtiğimiz günlerde Freedom House örgütü tarafından yayınlanan bir rapora göre “2010 yılı dünya basın özgürlüğü” listesinde Türkiye 106. sırada yer aldı. 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününde listenin ilk dört sırasında Finlandiya, İzlanda, Norveç, İsveç paylaştı. Türkiye Maldivler(!) ve Tanzanya(!) nın ardından 106. sırada yer aldı.

Tıpkı Çin’ deki gibi İran’ daki gibi yasakçı zihniyetler, üzerindeki suyun yeterliğine insanları inandırıp o sudaki yosunlardan, sudaki bulanıklıktan yararlanmak isteyenler, kendi çıkarlarını ülkemizin geleceğinden, günümüzden ve yetişen neslimizden büyük gören, “yararlanamayacağım hiç bir şeyi istemiyorum, bana faydası dokunmayan kâr hiç yaşamasın” diyenler emellerini ufak ufak gerçekleştiriyorlar.

Youtube’ dan sonda Google’ ın da yasaklanması meselesi çoğumuzu çileden çıkardı. Düşünce dernekleri düşünmeyi önermeli, insanların devekuşu gibi kumlarla vakit geçirmesini değil…

Youtube kime yasak? Bize yasak, oradan birsürü bilimsel makale takip eden, araştıran, yaratıcılığını göstermeye çalışan, ilimle arzusuyla dolan kalbini oradan izledikleriyle doyuran öğrencilere yasak. Kime zararı var? Hepimize, geleceğimize zararı var.

Yapabiliyorsanız, o güç sizde varsa gidin yasaklamak için kılıf bulduğunuz o sitelerin kaynağını engelleyin diyesi geliyor insanın değil mi? Youtube ve google gibi siteleri kaptık diye insanları kandırıp sitelerin sadece Türkiye’den erişilmesini yasaklıyorlar. Siz sitelerin Türkiye’den izlenmesini yasaklıyorsunuz; siteleri değil. Kuma gömmek istediğiniz kafalar uyanıyor, artık o karanlığa mahkûm kalmayacak diyesi geliyor insanın.

Google internettir! Google yaşamdır; internete erişen herkesin en önemli yardımcısı Google’dır. Sakın yapmayın böyle bir hata. “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir” diyerek bizi öğrenmeye yönlendiren atamızın, Atatürk’ün kemiklerini sızlatmayın. Bu kadar cahilliği kabul etmemizi beklemeyin, diyelim mi?

 

 

 
 
Volkan Tolga
İstanbul - 09.06.2010
volkantolga@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com