Türkiye İnternette 7.
Volkan Tolga
 

Ülkemizde internetin ilk kullanılmaya başlandığı zamanları düşünün. Hızı ne kadar yavaştı. Üstelik dene sürecinde olduğundan internet bedavaydı. Sonra gelişerek bu günlere geldik.

Modem nedir?

Modulator/Demodulator. Modem, dijital sinyalleri telefon hattının tanıyabileceği analog sinyallere dönüştürür ve analog sinyalleri de dijital sinyallere çevirir. İlk zamanlar uzun mesafeler arasında, hızlı ve ucuz veri iletişimi sağladıkları için modemler çok büyük önem kazanmıştır.

Benim hatırladığım ilk modem 14,400 bps hızındaki parmak ucundan dirseğe kadar olan uzunlukdaki modemdir. Sonra 28800 bps, 32 Kbps, ve çoğunuzun bildiği 56K diye bilinen 56 Kbps hısındaki modemlerden sonra şükür ADSL modemlere kadar gelinmiş durumda.

Her ne kadar Japonya gibi bazı ülkelerde bizim ADSL hızındaki bağlantı iççin ödediğimiz ücretten pahalı olmamak kaydıyla fiber optik bağlantı sistemine gelinmişse de biz bugünlerde ADSL’ den VDSL’ ye geçme gururunu yaşıyoruz.

Umarız Telekom kazandığı bu paralarla yeni fiber optik sistemi bir an evvel getirir. Öğrenciden 30 YTL ye ucuzlattık diye bu miktarda parayı almak nasıl oluyorsa fiber optik sistemi getirmek de o kadar kolay olmalı.

Avrupa’yla aşağı yukarı aynı hızlar paralelinde gitsek de Japonya ve Amerika ile yarışacak durumda değiliz. Takdir edersiniz ki, bu şartlarda yetişen vatandaşlar da bu gibi ülkelerden geri kalır. Bunu da kimse engelleyemez. Eğer vatandaşı düşünen varsa bunları göz önüne alarak çeşitli düzenlemeler yapar.

Gene de şükür, internet kullanımında Avrupa’da 7. sıradayız.

Dünya İnternet İstatistikleri Sitesi verilerine göre, toplam nüfusu 809 milyon 624 bin 686 olan Avrupa ülkelerinde, 314 milyon 792 bin 225 kişi internet kullanıyor.

Avrupalıların yüzde 38.9’u internet kullanıcısı iken, Avrupa ülkeleri arasında en fazla internet kullanan ülke 50 milyon 471 bin 212 kişi ile Almanya.

Türkiye ise 16 milyon internet kullanıcısı ile 7. sırada yer alıyor. Almanya’da nüfusun yüzde 61.2’si, Türkiye’de ise nüfusun yüzde 21.1’i internet kullanıyor.

2000-2007 yılları arasında Avrupa’da internet kullanıcıları yüzde 199.5 artarken, bu oran Almanya’da yüzde 110, İngiltere’de yüzde 144, Fransa’da yüzde 262, İtalya’da yüzde 133, Rusya’da yüzde 664, İspanya’da yüzde 266, Türkiye’de ise yüzde 700 olarak gerçekleşti.

Lider dil İngilizce

İnternette kullanılan en yaygın dil İngilizce iken, İngilizceyi Çince ve İspanyolca izliyor. İnternette İngilizce yüzde 28.9 oranında, Çince yüzde 14.7, İspanyolca yüzde 8.9 oranında kullanılıyor. İnternet kullanıcılarının yüzde 7.6’sı Japoncayı, yüzde 5.2’si Almancayı, yüzde 5’i Fransızcayı, yüzde 3.6’sı Portekizceyi, yüzde 3’ü Kore dilini, yüzde 2,7’si İtalyancayı, yüzde 2.5’i Arapçayı kullanıyor.

Görünüşe bakılırsa böyle gidince ilerde Almanya gene Türkiye’ den işçi talebinde bulunabilir. Hoş, bizde boşta insan, onlarda da bilgisayar sistemleri var. Fakat umuyorum ki ilerde bu durumlar değişecek ve geleceği oluşturan bu sistemlerden en fazla şekilde yararlanırız. Birileri bunu düşünüp bilgisayar fiyatlarını oldukça düşük tutarak herkese bilgisayar kampanyası tarzında bir takım güzellikler yapsa. Ne güzel olurdu.

 

 
 
İstanbul -24.10.2007
volkantolga@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com