Türk oyunları atakta
Volkan Tolga
 

Başlıca Türk oyunlarını bir sıralayalım önce:

Cumhuriyet, Kabus22, İstanbul Hikâyeleri, İstanbul beyleri, İstanbul Kıyamet Vakti, Pusu, Farcry ( Türk Alman Ortak yapım).

Cumhuriyet:
Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet’in ilan edilmesini konu alan ve binlerce soru barındıran soruları bildikçe ilerlememize izin veren bir oyundur. O zamanların zorluklarını yaşamak ve Atatürk ile beraber Cumhuriyet’i kurmaya çalışmak temel amacı…

Hükümdarlar:
İnternet tabanlı, çok oyunculu strateji oyunumuz. “Age of Empires” benzeri.
http://www.gamesultan.com/

İstanbul Efsaneleri :
Mecidiyeköy otoparkında başlayan oyunumuz, Mecidiyeköy’e hiç benzemeyen bir grafik tasarımına sahiptir. Ancak, silahlar ve adam modellemeleri çok hoş bence. Özellikle “kısa zopa” bir arkadaşım iki gün boyunca aralıksız oynadı, oradan biliyorum.

Spellcasters:
http://www.thelastmage.com

Pusu (Uyanış) :

Türü: Aksiyon, macera
Hikâyesi: Belçika’da görevli olan Üsteğmen Fatih’in İstanbul’daki babasına bir şeyler olmuştur ve karakterimiz yola çıkar ve olaylar gelişir.

http://www.oynasana.com/oyun/Pusu-PC

Hükümran senfoni:

Çıkacağı zaman oldukça ses getirmişti. Ve başından birtakım olaylar geçti. Oyun Ceiron adlı gezegende geçmekte ve oyunda Osmanlı motifleri işlenmiş. Céidot Oyun Stüdyoları adında, Ankara'da yerleşik bir Türk firması tarafından hazırlanıyor. Türkiye'de GameSultan, eski Sovyetler Birliği ülkelerinde ise Noviy Disk firması ile oyunun dağıtımı konusunda anlaşma sağlanmış durumda.

27 Aralık 2007 tarihinde yapılan açıklamaya göre GameSultan ile yollarını ayırdılar. Firma web üzerinde çalışacak olan SovSym SV üzerinde çalışmalarına devam etmektedir.

Hükümran Senfoni Projesi'nin geliştiricilerinden biriyle yapılan röportaj:

Türk oyuncularının hayalleri yavaş gerçek oluyor. Türk yapımı oyunlar birer birer çıkmaya başlıyor. Fakat aralarında öyle bir elmas var ki; karat sayısını bulamadım. Bu yazıda canı gönülden desteklediğim Hükümran Senfoni Projesi'nin geliştiricilerinden biriyle röportaj yaptım. THGTR, Türk oyuncu ve oyunlarının yanındadır bu böyle biline. Fazla uzatmadan röportajımıza geçelim.

Hükümran Senfoni Projesi: Hükümran Senfoni, 2005 yılında Ankara'da kurulmuş Céidot Oyun Stüdyolarının yürüttüğü ve Türkiye'nin ilk uluslararası platforma açılan oyunudur. İki yıldır üzerinde çalışılan Hükümran Senfoni projesi, grafik motoru olarak Elder Scrolls IV: Oblivion'dan ve Civilization 4'ten bildiğimiz Gamebryo'yu, fizik motoru olarak Unreal Tournament serisi, City of Villains / Heroes ve Ghost Recon Advanced Warfighter, Cellfactor gibi oyunlardan bildiğimiz Ageia PhysX bileşenlerini kullanmaktadır. Ayrıca Speedtree, Miles Sound System, vb. pek çok üst düzey teknolojik bileşeni içinde barındırmaktadır.

Hükümran Senfoni bugün Intel ile kurduğu ortaklık ve eski Sovyet Bloğunu oluşturan on beş ülkede yayınlanmayı garantilemesi ile (Rusya, Ukrayna, Azerbaycan, Türkmenistan, Türkistan, Beyaz Rusya, vb...) dünya çapında dikkat uyandırmış, Türkiye'den de yurt dışına açılan ilk oyunumuz olmuştur. İzometrik (eşölçülü) kamera ile oynanan bir rol yapma oyunu (RPG) olan Hükümran Senfoni, 2008 yılında tamamlanmasını beklediğimiz ve çok yakında dünyanın geri kalan bölgeleri için de yayıncılarının açıklanması muhtemel olan, medar-ı iftiharımız bir oluşumdur.

THGTR: Merhaba Erkan Bey, öncelikle röportaj isteğini kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Erkan Bey kimdir? Hükümran Senfoni için ne yapmaktadır?

Erkan Bayol: Ben Céidot'ta yönetici yapımcılık ve baş tasarımcılık görevlerini yürütüyorum. Ayrıca, üzerinde yedi yıl çalışılmış çok önemli bir kurgu / tasarım havuzu olan Céiron isimli retro-futüristik evren projemizin Hükümran Senfoni oyununa yansıtılmasından sorumluyum.

THGTR: Farklı bir konuya değinmek istiyorum. Diğer röportajlardan farklı sorular sorabilirim hazırlıklı olun. Bizzat stüdyolarınıza gelerek Hükümran Senfoni'nin yayıncılara özel oynanabilir gösterimini (demo) beta halindeyken ve daha sonra bitmiş sürümündeyken tek tek test ettim. Aradaki gelişmeler dudak uçurtacak türdendi. Takip edenler gayet bilgililer ve destekliyorlar. Peki, sizi hâlihazırda takip eden kitle dışında genel olarak Türk oyuncularının HS projesine ilgisi nasıl? Gereken ve beklenen değeri gördünüz mü?

Erkan Bayol: Bizi Türkiye'de oldukça destekleyen, az da olsa, çok önemli birçok insan ve grup var. Her ne kadar özellikle devletin ve finans çevrelerinin hayal kırıklığı yaratan yaklaşımları olsa da, özellikle az önce değindiğim bizi destekleyen bu kişi ve çevreler ve tabi ki Türk oyun severler olmasa herhalde HS ekibi olarak çoktan havlu atmıştık. Aslında, bazı şeylerin uzaması ve bazı şeylerin olması gerektiğinden kat kat zor olmasının yegane sorumluluğu, bu ülkede yenilikçi ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayabilecek büyük projelere destek vermesi gereken, bu amaçla kurulmuş devlet temelli kurumların ve kendini bu konuda öncü olarak ilan edip duran, fakat iş gerçekten desteklemeye geldi mi balon gibi sönen bazı özel sektör temsilcilerinin vizyon problemi oldu. Yoksa biz Türk oyun severlerinin desteğinden ve ilgisinden çok memnunuz.

Aslında şunu unutmamak gerek, Hükümran Senfoni projesi oldukça şeffaf ve halka açık bir proje. Bizi kuruluş aşamamızdan bu yana izleyenler bilir ki her gelişmeyi iyisiyle kötüsüyle paylaşıyoruz. Hiçbir şeyi gizlemiyoruz. Ancak, buna rağmen sonuçta gelişim aşamasında olan bir oyun projesi sürekli olarak bir kitleyi peşinden sürükleyecek materyalleri (görselleri, ekran görüntülerini, videoları, vb...) yayımlayamıyor. Kimi zaman aylar süren bir sessizlik oluyor. Dolayısı ile oyuncuların çıkmasına yıllar olan (şimdi bile en az bir yıl var) bir oyun projesini bu kadar desteklemesi dahi çok önemli bir gelişme oldu. Hepsine sonsuz teşekkürler.

THGTR: Game Developers Conference 2007 için San Francisco'ya gittiniz. Burada küçüğünden büyüğüne birçok oyun firması, oyun projelerine bakıyor ve anlaşmalar yapılıyor. Bizi uluslararası oyun piyasasında temsil ettiniz. Yabancılara "Bu Türkler nerden çıktı?" dedirttiniz. Belirtme gereği duyuyorum bu bir ilk, GDC07 de size gösterilen ilgi nasıldı? Oyunlar için yayıncılar çok önemlidir. İstediğiniz anlaşmaları sağlayabildiniz mi?

Erkan Bayol: GDC oyun dünyasının kalbinin attığı, en önemli etkinlik. Bundan bir yıl önce E3 fuarı varken, en önemli ikinci etkinlikti. E3'ün kapatılmasıyla birinci sıraya geldi, fakat aslında bakarsanız yayıncı-yapımcı ilişkileri açısından ve oyun şirketleri ile sektör çalışanları ve oyun geliştirme sektörü açısından her zaman en kritik etkinlik olmuştur. E3 daha çok bitmiş ürünleri pazarlamaya yönelik, daha farklı bir stildeydi.

Lafı uzatmayalım, şunun için söylüyorum, GDC'de Türk oyun sektörünü temsil etmek inanılmaz önemliydi. Biz ilk olarak geçen sene katıldık, dolayısı ile "Bu sektörde Türkler de varmış" sözünü aslında 2006 yılında söylettik. Samimiyetle söylüyorum, bütün yayıncılar Türkiye'den gelmiş olduğumuzu gördüklerinde gözlerine inanamadılar. Maalesef, yurt dışında çok yanlış tanınıyoruz. Bizi hakkıyla tanıyan çok ufak bir kitle var, gerisi bizi Arap'tan bozma ya da İran'dan bozma bir millet olarak biliyor. Kebap, fes, döner gibi klişe şeyler ya da dansöz gibi imajlar var kafalarında, o kadar... Tabi böyle bilinen bir ülkeden oyun geliştiriyoruz diye gelince özellikle ilgi topluyorsunuz. Bir de getirdiğiniz materyaller iyi olunca şok daha da artıyor. Eğer bir nebze ülkenin doğru tanıtılmasına katkı sağladıysak ne mutlu bize ancak çok daha büyük atılımlar ve projeler gerekiyor.

İkinci incelememiz de CRYSIS adlı oyun:

CRYSIS:

Şüphesiz oyun sektörünü hareketlendirecek en büyük gelişme lokalizasyon, yani tamamıyla kendi dilimize çeviriler ile mümkün olabilir. Crytek'in son oyunu Crysis belki bu konuda bir çığır açacak

Crysis, birinci kişi perspektifiyle oynanan, 3 boyutlu bir aksiyon oyunudur. Türk asıllı Yerli kardeşler'in (Avni YERLİ, Cevat YERLİ ve Faruk YERLİ) sahibi olduğu Almanya'da bulunan  Crytek firması tarafından geliştirilmiş, Electronic Arts tarafından yayınlanmıştır.

2020 yılında Güney Çin Denizi'ndeki Spratly Adaları'na bir meteor düşer. Ana karakterler Teğmen Nomad,Aztec,Lider Prophet, Psycho,Jester'ın bulunduğu Ekip Raptor adaya inceleme yapmak için gönderilir.Ancak haberi sadece Amerika almamıştır,Kuzey Kore de haberdardır.Adaya varıldığında Kuzey Kore ile ABD arasında savaş başlar.İkinci bölümde ise meteor açılır ve adaya soğuk bir iklim hakim olur.Tüm ada buz örtüsüyle kaplanır.Gizemli yaratıkların adaya gelmesi için uygun zemin yaratılmıştır. Ve savaş bu sefer de insan ile uzaylılar arasında geçmeye başlar. Kuzey Kore ordusu adayı terk etmiştir. ABD bu uzaylılarla savaşmak zorunda kalır. Senaryonun üçüncü bölümü bu savaş etrafında geçmektedir ve istediğiniz tarafta olabiliyorsunuz.

Kaynaklar:
Röportaj:
http://www.thgtr.com/column/20070426/index.html

Crytek:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Crytek

http://www.oynasana.com/oyun/Crysis-PC
http://www.ea.com/crysis/home.jsp

Electronic Arts:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Electronic_Arts

Hükümranlık senfoni:
http://www.ceidot.com/

 

 

 
 
İstanbul - 27.05.2008
volkantolga@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com