Windows Vista Hackerlara Emanet
Volkan Tolga
 

İşletim sistemi deyince sanırım%98 oranında herkes Windows haricinde bir işletim sistemi hayal edemiyorlar. Tecrübeleri de olmamıştır. O açıdan windows’ un nasıl güvenlik açıkları olduğunu da karşılaştırma yaparak bulamazlar. Bu arada Türkiye’ den bahsediyorum. Örneğin Çin’ de Windows yasaklanmış bir işletim sistemi olarak biliniyor. Onun yerine Linux işletim sistemini kullanıyorlar. Linux nispeten hem daha ucuz, hem de güvenlik açıklarıyla ilgilene hacker sayısı az olduğundan virüslere çok da maruz kalmıyor.

Fakat yıllardır güvenlik açıklarıyla uğraşan Microsoft, gelece kuşak işletim sistemi Windows Vista’yı sağlama almak için yeni bir taktik kullanıyor: Hacker’lar.

Microsoft, Windows Vista işletim sistemindeki potansiyel açıkları bulmaları için hacker’lardan danışmanlık alıyor. Microsoft, Vista’nın son halini 3.000 civarında güvenlik uzmanına gönderdi ve işletim sisteminde kişisel bilgilerin çalınmasına yol alabilecek yazılım hatalarını bildirmelerini istedi. Windows işletim sistemlerinde çıkan açıklar, hacker saldırılarına olanak veriyor.

Microsoft’un güvenlikten sorumlu üst düzey yetkilileri, Las Vegas’ta toplanan Black Hat Konferası’nda hacker’lara hitaben “İşte işletim sistemi karşınızda, elleyin, dokunun ve kendinizi gösterin” diye konuştular. Yetkililer aynı konuşmada, işletim sisteminde açık bulmak için daha önce Google’ı kullandıklarını da söyledi.

Vista Güvenlikte iddialı…

Microsoft işletim sistemlerinde çıkan güvenlik açıkları nedeniyle bilişim sektöründe sert eleştirilere maruz kalıyordu. Eleştiriler genellikle, şirketin ürünü geliştirme evresinde yeterince testten geçirmediği savına odaklanıyor. Vista Microsoft’un güvenli bilişim stratejisiyle çıkardığı ilk büyük ürün olacak. Şirket sadece Vista’daki potansiyel güvenlik sorunlarını ortaya çıkarabilmek için kurum içi ayrı bir güvenlik birimi oluşturmuştu. Bu ekip izin vermeden ürün lansmanı yapılmıyor.

Şirket ayrıca yılda iki kez uluslararası yazılım uzmanlarının çağrıldığı kurumsal konferaslarda işletim sisteminin güvenliğini tartışıyor. Microsoft, Vista’yı son olarak da dünyaca ünlü hacker’ların toplandığı Black Hat Konferansı’nda yazılımcıların eleştirisine açmış oldu.

 

 
 
İstanbul -03.07.2007
volkantolga@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com