Meğer vicdansız insan yokmuş!

 
 
 

Bir insan yalan söylerken beyin dürüst davranması için aynı anda protestoya başlıyor.

Uzmanlar yanlış bir şey yaptığımızda beynimizin bizi uyardığını ve vicdanımızın harekete geçtiğini söylüyor...Rus bilim insanlarının yaptığı araştırma, her insanın bilimsel olarak vicdan sahibi olduğunu ortaya koydu.

Rusya'daki Beyin Araştırmaları Enstitüsü'nden uzmanlar, yalan söyleme üzerinde çalışırken tesadüfen vicdan olgusuyla karşılaştı. Araştırmacılar özel bir bilgisayar programıyla insan beyninin faaliyetlerini değişik durumlarda izledi.

 BEYİN PROTESTO EDİYOR

Maxim Kireev, "Özel bilgisayar programı sayesinde beynin reaksiyonları algılanabiliyor ve beynin yalan söylerken ya da doğru söylerken ne durumda olduğunu bilgisayar üzerinden görebiliyoruz. Bir insan yalan söylemek üzereyken bile beyni, aynı anda protestoya başlıyor. O anda vicdan uyanıyor. Ancak bu durum çıplak gözle görülemiyor. Kişi herhangi bir acı hissetmiyor, terlemiyor ya da elleri titremiyor" dedi.

Beyin Araştırmaları Merkezi müdürü Svjatoslav Medvedev, "Beynimizde bizi bir şeyi yanlış yaptığımız konusunda bilgilendiren bir mekanizma var. Bu mekanizma vicdan azabı ya da pişmanlık olarak bilinen olguyu devreye sokuyor” ifadesini kullandı.

 

 

 
 
İstanbul - 22. 06. 2009
http://sufizmveinsan.com