Hokkabaz
Ahmet F. Yüksel
 

Hokkabaz

Tür
Komedi

Gösterim Tarihi
20 Ekim 2006

Yönetmen
Ali Taner Baltacı  , Cem Yılmaz

Senaryo
Cem Yılmaz

Yapım
2006,
Türkiye

Oyuncular
Cem Yılmaz (İskender) , Mazhar Alanson (Sait) , Özlem Tekin (Gelin), Tuna Orhan  (Maradona) , Tuncer Salman , Kemal İnci , Gürgen Öz , Sennur Kaya

İskender, her ne kadar kendisinin sihirbaz olduğunu iddia etse de, yakın arkadaşı (kendisi gibi şişe dibi gözlüklü) Maradona haricinde  kimse bunu kabul etmez ve onun hokkabaz olduğunu söyler. İskender'in babası Sait de, oğlunu asla takdir etmemiştir. Çünkü yaptığı işin milleti güldürmek olduğunu söylemekte ve onunla dalga geçmektedir.
Bir türlü dikiş tutturamayan ikili, çalıştıkları yerden kapı dışarı edildikten sonra şanslarını İstanbul dışında aramaya, karar verir. Çıktıkları turneye babası Sait'i de almak zorunda kalırlar. Baba ve oğul, bu turne sayesinde biraz olsun yakınlaşır ancak, yaşanacak birbirinden ilginç olaylar, her şeyin farklı bir seyirde gitmesine neden olacaktır.

Arabalarının bozulması nedeniyle, Trakya’nın bir köyüne uğrarlar. Köyde düğün vardır. Düğün sahibi onları gösteri için tutar. Hokkabaz çeşitli hünerlerinin sonuncusunda gelini bir sandığa koyup kaybeder. Ancak sandık tekrar tekrar açıldığında o gerçekten yoktur, kayıptır.

İş jandarmaya intikal eder. Ve bir şekilde oradan uzaklaşılır. Bizimkileri takip eden gelinin ağabeyi bir yerde düğün takılarını ellerinden alır. Babası ile şehitlikten gelen gelin, bunu fark edince deliye döner. Ve çeşitli oyunlara başvurur. Artık hayal dünyasından çok, gerçekler dünyası yerini almış, mutsuz, ıstıraplı günler başlamıştır.                                                              Hokkabaz, esasen kötü bir film değil; ancak senaryonun bildiğimiz, tanıdığımız İskender’in (Cem Yılmaz’ın) alışılagelen tarzına uygun olduğunu söyleyemeyiz. Cem Yılmaz, bu filmde hiç de yaratıcı olamıyor. Hoşlanılmayan bir görünüm sergiliyor. Dinamizmi ve sıcaklığı olmamasından ötürü beklentileri karşılamadığı için seyirci boşlukta kalıyor. O nedenle babası Sait’in (Mazhar Alanson) ön plana geçtiğine ve oyunu ‘ciddi biçimde götürdüğüne’  tanık oluyoruz.

Ben ayrıca finali de beğenmedim.

Şayet, beklentilerin dışında sonuçlansaydı seyirci üzerindeki tesiri daha güçlü olurdu diye düşünüyorum. Bu yıl izlediğim ilk film için geçerli notum 6.5 ( altı buçuk oluyor).

Hokkabaz, asla bir G.O.R.A değil.

Size iyi seyirler diliyorum.

 

 
 
İstanbul - 13.11.2006
sufizmveinsan@gmail.com
afyuksel@hotmail.com
sufafy@hotmail.com

http://sufizmveinsan.com