İlk Aşk
Ahmet F. Yüksel
 

Tür
Dram
Gösterim Tarihi

17 Kasım 2006
Yönetmen

Nihat Durak
Senaryo

Ada Film Yazı Grubu
Görüntü Yönetmeni

Selahattin Sancaklı
Müzik

Fahir Atakoğlu
Yapım

2006, Türkiye

Oyuncular
Çetin Tekindor , Vahide Gördüm , Tarık Papuçcuoğlu , Halit Ergenç , Dolunay Soysert , Şenay Gürler, Okan Yalabık, Ayşen Gruda, Erol Günaydın.

Bir Ege kasabasının köklü ailelerinden olan Arifoğulları Ailesi'nin eski görkemli günleri artık geride kalmıştır. Ailenin reisi Arif Arifoğlu (Erol Günaydın), çok yaşlanmış ve bütün işlerden elini eteğini çekmiştir. Onun ölümü ile Arifoğulları’nda çöküş başlamıştır. Köhne, bakımsız zeytinyağı fabrikası, ailesi ile ilgilenmeyen torun İngiliz Kemal’in (Halit Ergünç) içkiye/kadına düşkünlüğü yüzünden tefecilerin eline düşmek üzeredir.

Bu arada Kemal’in amcası, büyük oğul Asaf'ın (Çetin Tekindor) geri dönmesi, yıllarca saklanmış çok büyük bir sırrın da gün yüzüne çıkmasına neden olur.

Çünkü Asaf, kardeşi Aziz’in (Tarık Pabuççuoğlu)  eski karısının (Vahide Gördüm) aşkıdır. Aziz, bunu Asaf’ın Vahide’ye gönderdiği mektuplardan anlamıştır.

Asaf’ın sevecen bir kişiliği vardır. Ancak, beklentiler hiç de umulduğu gibi olmamaktadır...

Yorum; senaryo hızlı bir akışkanlık içinde, adeta nefesleri tutacak şekilde kendini izlettiriyor. Ancak, bol miktarda geçen küfürlü konuşmalar toplumumuzun aile yapısına, örf ve adetlerimize hiç de uygun düşmemiş diyebiliriz. İlk aşkın önem taşıyan bir konumu; Kemalin oğlu Arif Ege'nin (Okan Yalabık) kendisini dikkatle izlettirecek güçlü oyunudur. Onun doğuşu ile beyaz perde yepyeni bir çocuk yıldız daha kazandı dersek doğru olur. Bahara olan sevgisi senaryonun ana temasını oluştururken filmde adını bu aşk’ tan alıyor.

Benim İlk aşk için geçerli notum 7.5 dur.

Size iyi seyirler diliyorum.

 

 
 
İstanbul - 25.11.2006
sufizmveinsan@gmail.com
afyuksel@hotmail.com
sufafy@hotmail.com

http://sufizmveinsan.com