Ahmet Hamdi Bey
Mustafa Kınıkoğlu
 

Ahmet Hamdi Bey deyince, hemen aklınıza Ahmet Hamdi Tanpınar geliyordur muhtemelen. Ama benim kasteddiğim Ahmet Hamdi o değil.

* * *

Günümüz Türkiye'sinin en büyük sorunlarından birisi insanların dinlerini yaşamadaki sıkıntıları.

Söz gelimi büyük bir firmayla iş görüşmesine gider ve görüşme sırasında namaz kıldığınızı söylerseniz bu garipsenebilir. Nedense namaz kılan birine karşı, hepsi olmasa da, özellikle büyük firmalar önyargılı olabiliyorlar. Aslında çoğu şirkette namazını kılan çalışanlar var ve bir probleme de sebep olmuyorlar. Bir şekilde iş yerlerinde veya yakında cami varsa camilerde bu görevlerini yerine getiriyorlar.

Hiç unutmam, bir keresinde çalıştığım yerlerden birinde namaz için yer sorduğum ilgili kişi bana "çalışmak da ibadettir, akşam kaza yaparsın" demişti.

En zor olan, çalıştığınız yerde müsait bir yer olmaması ve yakında da bir cami olmamasıdır. Allah bu şekilde çalışanlara kolaylık versin.

İşte Ahmet Hamdi bey burada devreye giriyor. Ülkemizin en büyük firmalarının birinin yanında rahmetli Ahmet Hamdi bey'in kurduğu bir fabrika var. Ve Ahmet Hamdi Bey bu fabrikanın bir bölümünü mescit olarak ayırmış. O büyük şirketin çalışanları burada hem vakit hem de Cuma namazlarını kılabiliyorlar. Kapısına birkaç musluklu abdest alma yeri bile yapılmış.

Geçenlerde bir proje için o firmaya gidince gördüm o mesciti. Cuma namazından önce yasin suresini okuyan bir abi duasının sonuna Ahmet Hamdi beyi de ekledi.

Allah senden razı olsun Ahmet Hamdi bey.. Seni görmeyen, bilmeyen, tanımayan yüzlerce kişinin duasını alıyorsun. Ne güzel bir vesile.. Düşünsenize "bir hayra vesile olan o hayrı yapmış gibidir" düsturunu.. Mekanın cennet olsun Ahmet Hamdi Bey.. 

 

 
 
İstanbul - 15.05.2007
kinikoglu@kardelendergisi.com
http://sufizmveinsan.com