Birlik bilinci oluşturma nefesi (Pineal Gland aktivasyonu)

Mustafa Kartal
mkartalll@yahoo.com
 

 

Dışarı kavramını ve kendi içimizdeki karşıtlığı yok etmek için kurguladığım birlik nefesi çalışması aynı zamanda pineal bezi aktive etme ve melatonin salgılanmasını temin etme çalışmasıdır. 

Melatonin üretimi ve salınımı karanlık ile başlar, aydınlık ile sonlanır.Bu nedenle melatonin "Karanlığın kimyasal anlatımı" ve ya "Endokrin Sistemin Drakulası" gibi isimlerle de anılır. Aydınlık dönemin uzaması veya aniden ışığa çıkılması melatonin üretimini durdurur. Bu sebepten çalışmanın tamamen karanlıkta yapiılması çok önemlidir. Karanlık sağlanamadığında, gözlerin hiç ışık sızdırmayan bir bantla kapatılması uygundur. Karanlık temin edilemiyorsa en azından gözleri sıkıca kapatmak gerekir. Çünkü, pineal bez en ufak bir ışık algıladığında melatonin salgılamasını keser. 

Mümkünse sırtüstü olarak rahat bir şekilde yatın veya dik olarak oturun. Gözleriniz kapalı olarak burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan yavaşça vermeye başlayarak sakinleşmeye, gevşemeye başlayın. Burnunuzdan aldığınız derin nefesi, yavaşça ağzınızdan verirken vücudunuzun sıkı ve kasılı bölgelerinin farkına vararak sıkışıklarınızı tamamençözmeye çalışın. Birkaç dakika sürecek nefes çalışması ile gevşek, sakin vedengeli olarak çalışmaya hazır hale gelmelisiniz.

Hayalinizde, başınızıntam üstünden (bebeklerin başının üzerinde üçüncü ayda kapanan bıngıldak adıverilen bölgeden) imajinatif geniş bir delik açın. Şimdi nefesi normalde burnunuzdan alıp verdiğiniz halde havayı hayalinizde başınızın üzerinizden açtığınız delikten nefes alıp vereceksiniz. 

Üç aşamalı çalışmanın birinci aşamasında saniyede bir kere nefes alış verecek şekilde, hayalinizde açtığınız başınızın üstündeki delikten 100 adet nefes alıp vermeyeve içinizden saymaya başlayacaksınız.  

İkinci aşamada solunumu yavaşlatarak eşit zamanda burundan nefes alış verişi yapmaya devam ederken, ikinci bir yüz sayı sayarak hayalinizde başınızın üstünden açtığınız delikten aldığınız nefesi kalp bölgenize kadar getirip sonra tekrar başınızın üstünden geri vermeye çalışın.

Üçüncüaşamada saymayı bırakın ve solunumu iyice yavaşla-tın. Başınızın üstündenaçtığınız delikten havayı içinize çekerken, deliğin bir kara deliğe dönüşerek hernefes alışınızda evrenin tamamını başınızın üzerindeki delikten çekerek içinizdeyok ettiğinizi verirken tekrar aynı kara delikten dışarı çıkarttığınızı ve beraberinde kendinizide dışarı çıkartarak tamamen evrende yok olduğunuzu hayaledin. Başınızın üstünden nefes alırken evreni çekerek içinizde yok ediyorsunuz, başınızın üstünden nefes verirken evrenle beraber kendinizide dışarı çıkarıp evrende yok oluyorsunuz. Alırken evreni içinizde yok ediyorsunuz, verirken kendinizi evrende yok ediyorsunuz. Nefes alırken evreni, verirken kendinizi yok ediyorsunuz. İyice yavaşlayın. Başınızın üstünden nefes alıp vermeye devam edin.

Artık evren siz, sizde evren oldunuz. Nefes alanda evren, nefes verende evren. Artık ayrılık yok. Kendinden kendine nefes alıp vermek var. Al ver. Al ver. Artık alan ve veren olduğunuzu, alış verişin kendi içinizde olduğunu biliyorsunuz. Alan sen, veren sen. Nefes al, nefes ver. Daha yavaş al, daha yavaşça ver. Kendini iyice yok edinceye kadar nefes al, ver. Yok olduğunu hissettiğinde herşeyi bırakmış ve iyice yavaşlamış olarak hiçliği hisset. Bir süre boşluktakal. Sessizlik………………………

Şimdi,geri dönüyoruz. Nefes verirken evreni başındaki delikten içeri almaya, nefesi verirken evrenle beraber kendini dışarı çıkarmaya devam et.  Başının üstünden nefes alarak, başının üstündenvererek içinden yüz adet nefes alış verişi say.

Şimdi saniyede bir kere olmak üzere başının üstünden hızla yüz kere nefes al, ver. Bitince tamamen dinlenmiş, enerjilenmiş, mutlu ve huzurlu bir şekilde gözlerini açabilirsin.

Çalışma gevşeme bölümü haricinde tamamen burundan nefes alıp verilerek ve mutlaka karanlıkta ya da göz bandı takılarak ışıktan tecrit edilmiş şekilde gerçekleştirilmelidir.

Pineal glan nedir?

Beynin tavanındangelişen çok küçük bir bezdir. En önemli salgısı Melatonin hormonudur.Beyindeki biyolojik saat olarak, uyku ve uyanıklık, çeşitli organlarının günün belirli saatlerindeki farklı çalışma periyotlarını ayarlayan Melatonin, elektron transferini düzenleyebilmekte, reaksiyon zincirlerini kontrol edebilmektedir. Temel antioksidan etkisi hücre ve dokunun bütünlüğünükorur. Biyolojimizin biyo kimyasal işleyişinde oluşan oksidatif strese karşıdaetkin bir antioksidandır. Diğer hormonların eksik çalışmalarını giderici jokerözelliğe sahip olarak endoktrinsiste-min en önemli çalışanıdır. Gençlik ve mutluluk hormonu olarak anılır.

Kaynak;
http://www.nefesteknik.azbuz.com/index.jsp

Mustafa Kartal
mkartalll@yahoo.com
0555 697 50 64

 

 
 
İstanbul - 25.02.2008
 http://sufizmveinsan.com