akonuksol.gif (449 bytes)akonuksag.gif (438 bytes)

 

 

 

 

 

 

ŞİŞMANLIK  VE  SAĞLIKLI ZAYIFLAMA

Uzm. Dr. Kadri Bahtiyar
Taksim Hastanesi
Dahiliye Servisi Baş asistanı


Milenyumla birlikte; ilk konuğumuz Taksim İlk Yardım Hastanesi Dahiliye Bölümü Başasistanlarından Uzm.Dr. Kadri Bahtiyar'ın, "Beslenme" ile ilgili bir yazısı, "Ayın Konuğu" köşesinde yer almaktadır. Medikal performansını ileriye dönük çalışmalarla yönlendiren konuğumuz evli ve iki çocuk babasıdır.

Günümüzde insanların en fazla meşgul olduğu konulardan birisi de şişmanlık.

Şişmanlık pek çok kişi için estetik bir sorun olabilir, ancak unutulmaması gereken şişmanlığın aynı zamanda bir sağlık sorunu olduğudur.

Şişmanlığı önlemek için oluşturulan zayıflama sektörü de milyonlarca dolarlık hacmı ile pek çok kuruluşun iştahını kabartmada..

Şişmanlığı aşırı yağ birikimi olarak tanımlayabiliriz. Görüntümüze bakarak da şişman olup olmadığımıza karar verebiliriz. Bilimsel olarak kişinin vücudunda yağ dokusu miktarının ölçülmesi gerekir. Ancak bu yöntemler pahalı ve zor olması nedeniyle basit ve uygulanabilir çeşitli ölçüm yöntemleri ortaya atılmıştır.

Formüle göre şöyle hesaplanır;

Ş.İ=80/(1,5)2= 35.5

Şişmanlık indeksi, şişman olmayan kişilerde 25 in altındadır.
25-30 arasında birinci derece 30-40 arasında ikinci derece 40 ton büyükse üçüncü derece şişmanlıktan söz edilir.

Şişmanlık pek çok hastalığın sebebi olabilir. Ancak, bu hastalıklarda en önemlilerini 4 ana başlık altında toplayabiliriz.

a) Kireçlenme: Aşırı şimanlık eklemlerde kireçlenmeye sebep olur.

b) Yüksek kan basıncı: Tüm tansiyon hastalarının tedavisinde fazla kiloların atılması ilk adımdır.

c) Şeker hastalığını: Özellikle şeker hastalığı (diabetez mellituz)tin 2 de şişmanlık şeker hastalığının (myokord infartüsü) yol açar.

Şişmanlık hareketsiz yaşama, yüksek kolestrol, kroner damar hastalığının oluşmasında önemli risk faktörleridir.

Koroner damar hastalığının insan ömürlerinde önemli bir rol üstlendiği unutulmamalıdır.

Şişmanlığın yol açtığı bu hastalıklar, insan ömrünün kısalmasına neden olurken, batı ülkelerinde şişman insanların sigorta pirimleri daha fazla olmaktadır.

Bu yüzden fazla kilolardan kurtulmak hayati önem arzeder.

Bunun içinde şahsın hayat biçimini değiştirmeyi planlaması gerekmektedir.

Fazla kilo sebebi olan yaşam tarzında genellikle aşırı yemek, yanlış beslenme ve hareketsizlik mevcuttur.

Onun için hastanın önce doğru beslenmeyi öğrenmesi ve hareketli bir yaşama başlaması gerekir.

Diet tipleri

Günümüzde kilo kaybı sağlamak amacıyla bir çok diet uygulanmaktadır. Bir çok sihirli diet tarifeleri mevcuttur ama, en doğrusu dietin dengeli olmasıdır.

Zira bu yöntemle vücudu zararlı etkilerden korumak mümkün olabilir. Kalori açısından diette toplam kalori miktarı 1200-1500 kaloridir. Kalorinin %50 si karbonhidrat, %20 protein ve % 30 u yağlardan sağlanır.

Sırf karbonhidrattan oluşan dietlerde organizma yağ ve protein ihtiyacını karşılayamayacağı için organizma için zararlı sonuçlar doğurabilir.

Dengeli bir dietle ortalama haftada 0,5 - 2. kg. Verilir. Çok düşük dietli rejimlerde (ör.=400-500 kal.) ölüm tehlikesi mevcuttur. Zira organizmanın bazal motabolizma ihtiyacı için bile en azından 800-900 kaloriye ihtiyaç vardır.

2 Ocak 2000