Korsikalı
Kerem Güler
 
 

KORSİKALI

Tür:Komedi

Yön:Alain Berberian

Senaryo:Michel Delgado-Christian Clavier

(Petillion adlı çizgi romandan adaptasyon)

Görüntü yönetmeni:Pascal Gennesseaux

Müzik:Alexandre Desplat

Süre:92dk.

Yapım:Fransa

Oyuncular:Jean Reno(Agne Leoni),Christian Clavier(Remi François,

Caterina Murino(Lea Leoni)

“Korsika Kıyılarından Tebessüm ettiren bir bakış”

Fransız sinemasının iki takdir edilen  oyuncusu Jean Reno ve özellikle bu ülke sinemasının en büyük komedyenlerinden Christian Clavier salonlarımıza baya bir geç konuk olan Korsikalı filminde tekrar birlikteler. İki oyuncunun birlikte oluşturdukları tablo Just Visiting serisi ve bunun Amerikan yeniden çevrimi ile baya bir ilgi oluşturmuştu. Doğru bir proje,iyi bir senaryo ve komedinin ruhunu iyi anlayan bir yönetmen bu iki oyuncuyla harikalar yaratabilir. Peki

bu yapımda bu karizmatik ikiliyi bu çerçevede görmek mümkün mü? Ne yazık ki bunu söylemek biraz güç.Gerçekte durum komedilerinde bir deha olabilecek yeteneğe sahip bu ikili (özellikle Christian Clavier)’den bekleneni bu filmde pek bulamıyoruz.

Clavier’in bu projeye özellikle senaryo yazımı ve adaptasyon konusunda ön ayak olduğu ve ortaya güzel bir proje çıkarmaya çalıştığı belirgin. İster oyuncu kadrosu ister Korsika’nın doğal egzotikliği bizleri belli başlı sahneler dışında ne bir kahkahaya boğuyor nede doğaçlama güldürmeyi başarıyor.Bu bahsedilen unsurlar önceki birlikteliklerinde daha belirgin ve başarılıydı.Önceki projelerinin yarattığı etki ile belli bir önyargı oluşması eserden zevk almayı zorlaştırıyor olabilir ama bu iki oyuncunun özel oyunculuk yeteneklerinden iyi faydalanılmadığı gerçeğini değiştirmiyor.

Bu arada projeye özgü bir detayda yapımda Korsika’nın kendi insanlarından oyuncu veya figüran olarak faydalanılmış olması.Emin olduğum bir konu da yapımın kamera arkası ve çekim hatalarının filmden çok daha komik olabileceği.Özellikle komedi yapımlarında en çok eğlenen ekibin ve oyuncuların kendisi olmakta. İşte insanda bu mutluluk duygusunu oluşturan bu büyü maalesef seyirciye her aşamada bu canlılıkla ulaşmıyor.Kanımca komedi de önemli olan insanı beklenmeyen anlarda doğaçlama güldürebilmektir.O sahne o kadar komik olmalı ki diğer sahneler devam ederken seyirci halen o sahnenin ve devamı gelen sahnelerin etkisinden kurtulamamalı.

Öyle ki kendini o kadar kaptırmalı ki dışarıdan gelen bir etkime ile değil de seyirci sanki kendini o olay örgüsünün içinde hissedip bir parçası gibi görmeli kanısındayım.

Ve bunu bu yoğunlukta seyirciye ulaştırmak gerçektende çok zor bir şey. Bunda biraz da hep benzer durumların,esprilerin,temaların kullanılmış olması seyirciyi daha hazırlıklı yapabiliyor ve bu küçük bir gülümseme veya tebessümde kalıyor yada zorlama bir gülüş. Filmin konusuna değinirsek bir dedektiflik bürosu işleten Remi François işinde başarılı bir dedektiftir.Bir gün kendisine Korsika da bir gayrimenkul işi teklif edilir ve bunu takip edip bunun sahibine(Agne Leoni) ulaşması istenir.

Aslında bu işi ona teklif eden polis teşkilatından üst düzey yetkili bir kişiden başkası değildir ve polis teşkilatı Korsika da özgürlük mücadelesi veren grubun lideri konumundaki Agne Leoni yi ele geçirmek istemektedir.Bütün bu olup bitenlerden habersiz olan Remi ilginç olaylar zincirinin içinde bulur kendisini.İlginç bir diğer detayda bu filmde hem Agne Leoni’nin kız kardeşini hem de Remi’nin sevgilisini oynayan Italyan asıllı Caterina Mulino’yu görme fırsatınız olması.Aktrisi aslında bu filmden çok daha sonra çekilen son Bond yapımı “Casino Royale”de görmüş olabileceğiniz.Üç farklı dil bilen (Fransızca,Italyanca,Ingilizce) ve kariyerinde özellikle son Bond filmindeki rolünden sonra büyük bir sıçrama yapabilecek bu hanımefendiyi bu filmde de görebilirsiniz. Şayet Fransız komedilerini seviyor başroldeki aktörlerin bu tebessüm ettiren birlikteliğini görmek isterseniz bu yapıma bir şans verebilirsiniz.

 
 

 

 
 

İstanbul - 06.11.2007
http://sufizmveinsan.com
Kerem Güler
animeguy25@hotmail.com