Kudus ve Mescid-i Aksa
Mustafa Kınıkoğlu
 

Muhtemelen duymuşsunuzdur.. İsrail Devleti, Mescid-i Aksa’yı da içinde barındıran Hamemüşşerif’in Mağrib kapısında kazı çalışmaları yapıyor.

Mescid-i Aksa’nın müslümanlar için önemi malûm. İsra suresinde de belirtildiği gibi, orası Allah tarafından mübarek kılınan bir yer. Hatırlayalım ayeti: “ Kulunu, kendisine bir takım ayetlerimizi göstermek için  bir gece Mescid-i Haram’dan, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’ya yürütenin şanı pek yücedir” (17/1)

İsrail’in, o bölgedeki din kardeşlerimize ve kutsalımıza her fırsatta yaptıklarını televizyonlardan, gazetelerden izliyoruz. Kimilerinin içi burkuluyor, kimisi için artık kanıksanmış olacak ki hiç bir önem arzetmiyor.

Geçenlerde bir Allah dostuna bir genç soruyor: “İsrail şöyle şöyle kazılar yapıyor, bunun karşısında biz gençlerin ne yapması lazım?”

Alacağı cevap ile yerinden fırlayıp birşeyler yapacak gibi..

Ama beklemediği bir cevap alıyor.. Diyor ki Allah dostu: “Benden yapamayacakları şeyleri söylememi istiyorlar. Sonra da biz bunu nasıl yapalım diye söylenip hiçbirşey yapmadan yerlerine oturacaklar. O yüzden elinizden geleni yapmaya çalışın.. Sorumluluğunuz o kadardır.. Mahallenizdeki bakkaldan alışveriş ettikten sonra çıkarken Kudüs için de dua et demen yeterlidir senin için..”

Bu cevap beni etkiledi gerçekten. Elimizden gelmeyenleri hayal ediyoruz çoğu zaman.

Ben de elimden gelen ne olabilir diye düşünürken, bu yazıyı yazmak aklıma geldi.. Çeşitli yerlerde yayınlanması ile okuyanların Kudüs için dualarına vesile olur inşallah..

Sizden de ricam, bu yazıyı okudu iseniz, birkaç saniyenizi ayırın, hem Kudüs için, hem de dünyanın dört bir yanında zulüm altındaki insanlar için dua edin..

Allah kabul etsin...

 

 
 
İstanbul - 03.04.2007
kinikoglu@kardelendergisi.com
http://sufizmveinsan.com