Kutlu Doğum ve Başakşehir
Bilal Atış
 
 

Sevgililer sevgilisi Peygamber efendimizin doğumu münasebetiyle ülkemiz ve dünyanın dört bir tarafında gerçekleştirilen etkinliklerde katılanların ufku açılmakta ve insanımıza kâinatın yaratılmasının sebebi olan Efendimiz sav. daha iyi tanıtılmaktadır. Nisan ayı gül ayı olmakta, nisan ayı sevgi ve medeniyet ayı olmaktadır. Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri bütün bir nisan ayına yayılmakta ve insanımızın değişik sivil toplum kuruluşları vesilesiyle Efendimizle sav. daha doğrusu kendi öz benliğiyle sımsıkı kaynaşması sağlanmaktadır.

Efendimizin sav. doğumunu kutlama etkinliklerinin yoğun olarak yaşandığı, bu etkinliklerin dışında da değişik vesilelerle halka kendi öz değerlerini hatırlatan etkinliklerin gerçekleştirildiği seçkin semtlerden birisidir Başakşehir. Hali hazırda yepyeni bir geleceğe, ilçe olmanın heyecanı içinde hazırlanan Başakşehir sakinleri Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri ile de Hazreti Muhammed sav. Efendimizin sevgi ikliminde benliklerini tazelemekteler. Başakşehir, İstanbul'un yeni yıldızı. İnsanı daraltan ve yaşanması güç anakent ikliminin dışında Eyüp ve Fatih ilçelerinin manevi iklimini hissettiren belde.

20 Nisan 08 tarihinde sımsıcak bir Pazar gününde, Mehmet Akif Medeniyet Derneği Başakşehir'lileri ve şehrin diğer köşelerinden gelen Muhammed sav. sevdalılarını saat 14.00'da Çınar Koleji'nin Konferans Salonunda topladı. Etkinliğe katılan hanım kardeşlerimi ayrıca takdir ettim. Kutlama programı başlamadan hanım müminler kendilerine ayrılan yerleri doldurmuşlardı bile. Beyler biraz daha sakindi sanki.

" Biz…

Anlayışımızın merkezine insanı alan…

İnsanımızın ihtiyaç duyduğu her alanda etkin çalışma yapan…

Sadece maddi gereksinimleri değil aynı anda manevi ihtiyaçlarımızı da karşılayan…

Eğitim, kültür, sosyal faaliyet ve yardımlaşma sahasında etkin, kalıcı ve kaliteli faaliyetleri olan..

Referansını, inanç, ahlaki değerler ve birlik gücünden alıp uzana bildiği mazluma el uzatan…

Eksende insan anlayışıyla; muhataba, yoksula, düşkün ve muhtaca etnik kimlik sormayan…

Bu ve benzeri faaliyetleri sevap bilinciyle yapan, iyiliği başa kakmak suretiyle boşa çıkarmayan..

İstişareli ve dengeli hareket eden, topluma hizmet sevdalısı bir kadro olan

Mehmet Akif Derneğiyiz…"

Diyerek tanıtıyor dernek kendisini. Gül Sultanım programı bir sunuş konuşması ve Kur'an tilavetiyle başladı. İzzet Keleş hoca'nın okuduğu tilavetten sonra Dursun Ali Erzincanlı'nın seslendirdiği Bedrin Aslanları sinevizyan gösterisi ile devam etti. Bu sırada heyecan dorukta idi.

Ardından Dernek başkanı Erol Demir program ve derneklerinin faaliyetleri hakkında bir konuşma yaparak çalışmalarını Başakşahirlilere yakından tanıttı.

Gül Sultan programı Hilal T.V. programcılarından Sayın Muhammed Emin efendinin Peygamber Sevgisi ve Efendimizi anlayabilmek hakkında gerçekleştirdiği etkili konuşma ile devam etti. M. Emin Hoca'nın konuşması ufkumuzu açmada ve Allah Resulü'nü sav. nasıl anlamamız gerektiği konusunda fevkalade faydalı oldu.

Güzel bir Pazar günümüzü böyle faydalı bir etkinlikle değerlendirmemize vesile olan Mehmet Akif Medeniyet Derneği ve bu etkinliğe mekânını açan Çınar Koleji bu manevi hazineden hisselerini ziyadesiyle alacaklardır. Bu ve benzeri toplantılara o kadar muhtacız ki. İstanbul'un her semtinde benzeri etkinliklerin gerçekleşmesine vesile olanlara Allah hak ettikleri ecri verecektir. Bugün yirmi birinci asırda Efendimizin sav. mesajına, sevgisine ve O'nu anlamaya okadar muhtacız ki, her anımız her saniyemiz Peygamber Efendimizle hemhal olmalıdır. Efendimizi tefekkür etmek ve O'nu anlamak, kavramak ve yaşamak asrı hazırda bir sahabe olabilmemizin yegane şartıdır.

Rabbim bu kutlu davadan ve Efendimizin yolundan ayırmasın. Buram buram Resulullah kokan bu mutlu günün sonunda saatler artık pazartesiye saptığında başka bir mukaddes atmosfere, Çanakkale Şehitliğine doğru yolculuğa başlıyorum. Ne saadet Allahım.

Selam ve dua ile…