Ölüm anında yaşananlar
Nazım Akpınar
 

Dünyanın önde gelen bilim dergisi New Scientist,  İskoçya’daki Caledonian Üniversitesinden psikolog Cynthia McVey’in ölümün eşiğinden dönenlerle görüşerek ve bilimsel araştırmaları bir araya getirerek yaptığı araştırmayı yayımladı. Araştırma,  kafa kopmasından boğulmaya,  yanmadan yüksekten düşmeye kadar birçok ölüm şeklinde asıl sorumlunun, beyne oksijen gitmemesi olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre ölüm anlarında şunlar yaşanıyor:

BOĞULMA: Kişi ilk anda büyük panik yaşıyor. Nefesini tutuyor. Ardından su ciğerlerine doldukça bir yanma ve yırtılma hissi duymaya başlıyor. Son olarak hissettiği şey ise sakinlik ve dinginlik oluyor. Oksijen alamadığı için bilinci kapanıyor, ardından ölüyor.

ELEKTRİĞE KAPILMA: Elektrik akımına kapılma, kalbi durdurabiliyor. 10 saniye sonra da bilinç kapanıyor. Ancak elektrikli sandalyede idam edilen mahkumların ölüm nedeni beynin aşırı ısınması ya da boğulma oluyor.

KAFANIN KOPMASI: Beyin, kafa koptuktan sonra saniyelerce fonksiyonunu sürdürebiliyor. Giyotinli idamlarda kopan kafada 30 saniye kadar yüz mimikleri görülebiliyor.

YÜKSEKTEN DÜŞME:  ABD’deki Golden Gate Köprüsünden atlayan 100 kişi, akciğerin iflas etmesi, kalbin patlaması ve kırık kaburgaların iç organlara zarar vermesi sonucu öldü.

YANMA: Yanıklar,  çok şiddetli acıya yol açıyor. Sinir uçlarının yanması ise bu acı hissini bir süre sonra ortadan kaldırıyor. Ardından kişi, biraz his kaybına uğruyor. Yanarak ölen kişilerdeki asıl ölüm nedeni çoğunlukla zehirli gazların solunması ve nefessizlik oluyor.

KALP KRİZİ: 1. 5 litre kan kaybeden kişi kendini halsiz, susamış ve korkmuş hissediyor. İki litre kan kaybedildiğinde baş dönmesi ve bilinç kaybı başlıyor.

DEKOMPRESYON: Ani basınç kaybı denilen dekompresyondan kurtulanlar,  göğsüne vurulmuş gibi ani bir acı yaşadıklarını anlatıyor. 15 saniyeden az süre içinde bilinç kaybı yaşanıyor.

ASILMA: Yağlı urganla asılarak boğulma 10 saniye içinde bilinç kaybına yol açıyor. Fırlatma tarzı asılmalarda amaç, boynun kırılmasını sağlamak. Ancak bu yöntemle asılan mahkûmlarda ölümlerin yine boğulmadan kaynaklandığı belirlendi.

ZEHİRLİ İĞNE: ABD’de idamlarda kullanılan yöntem, doğrudan kalbi durduruyor. Araştırmalar, mahkûmların yanma ve büyük acı hissettiğini gösteriyor.

Tüm bu tespitlerden ve yaşananlardan sonra bize sadece şu duayı yapmak kalıyor.

“Allahım bütün inananlara hayırlı ömürler ve hayırlı ölümler nasip eyle. Amin…. . ”

 

 
 
Samsun - 22.01.2008
ahad103@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com