Pes Doğrusu
Mustafa Kınıkoğlu
 

Malum bir gazetenin, malum bir yazarının köşesinden bir parça..

"Başbakanımız, Almanya'da yaptığı konuşmasının bir bölümünde "Ne başbakanlık, ne cumhurbaşkanlığı önemlidir. Önemli olan hizmettir. Musalla taşına konunca, ne başbakan nede cumhurbaşkanı deniyor. Sadece er kişi niyetine deniyor" diyerek hiçbir makamın önemli olmadığını anlamında açıklamalarda bulundu!
Elbette, Müslüman inanca göre bu böyle.
Gayrimüslim yada başka inanışlara göre de aynı yada daha farklı olabilir.
Laik ve demokratik bir sistemle yönetilen bir ülkede,böyle bir açıklamanın özelliklede bir başbakan tarafından yapılması çok ilginçtir! "

Bu esnada bir ara vermek isterim aslında.. Gülsem mi, ağlasam mı diyecekler için gülme veya ağlama molası..

Bir zamanlar rahmetli Turgut Özal'ın cuma namazına gitmesi çok dokunmuştu kimilerine.. Onların gözünden bakmaya çalışsam bile anlayamıyorum ama hadi cumaya gitmesine tepki gösterilmesini "normal" karşılayalım. (Bu duruma bile normal dedirtebiliyorlar..)

Ama insanın laik bir ülkede "Musalla taşına konunca, ne başbakan nede cumhurbaşkanı deniyor. Sadece er kişi niyetine deniyor" bile demesine tahhammül edilemiyor. Bu kadar tahammülsüz olmanın sebebi nedir?

Bu tür tanımlamaların, bölünmelerin kimseye bir faydası olmuyor, bilakis zararı dokunuyor. Siz cuma namazına gideni, örtüneni, dinini yaşamaya çalışanı “öteki” olarak gördükçe bu tür bölünmelerin önüne geçilmesi mümkün değil. Bu ülkenin, “hepimizin” olduğunu anlamak için daha ne bekliyoruz?

Şu günler ülkemiz için çok önemli.. İnşallah bu süreç hepimiz için hayırlı sonuçlar getirir.

 

 
 
İstanbul - 24.04.2007
kinikoglu@kardelendergisi.com
http://sufizmveinsan.com