Pıhtı oluşmaması için varis tedavisi ihmal edilmemeli

 
 
 

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Uğur Bengisun, tek başına varisin bir risk faktörü olmadığını, ancak başka faktörlerle birleşince hayati risk oluşturabileceğini belirterek, özellikle halk arasında "pıhtı atımı" olarak bilinen rahatsızlığın oluşmaması için tedavinin ihmal edilmemesi gerektiğini ifade etti.

Prof. Bengisun, toplardamarın uzayıp kıvrılması, genişlemesi ve deri altında mavi-yeşil kesecikler halinde belirginleşmesi şeklinde ortaya çıkan varislerin en yaygın görülen damar hastalıklarının başında geldiğini söyledi. Prof. Bengisun, başlangıçta küçük kılcal damarlardaki mavi-yeşil renkteki damar genişlemelerinin, ileri safhalarda kahverengi renge dönüşüp varis ülserlerine dönüşebildiğini bildirdi.

Yeterli toplumsal bilinç oluşmadığı için bu tür rahatsızlıkların göz ardı edildiğini anlatan Bengisun, hastada belirgin bir ağrı ortaya çıkmadıkça sorunun önemsenmediğini, bunun da hastalığın ilerlemesine yol açtığını söyledi.

Bengisun, şunlara dikkati çekti:

"Tek başına varis bir risk faktörü değildir. Ancak başka faktörlerle birleşince hayati risk oluşturabilir. Kişinin varislerinin olması ve hareket kısıtlılığı önemli bir risk faktörüdür. Dizler bükülü durumda uzun süre oturulursa, bacaktaki derin toplardamarda pıhtı oluşabilir. Bu pıhtıdan kopan parçanın akciğere ulaşarak ani solunum yetmezliği ortaya çıkmasıyla kişi hayatını kaybedebilir. Kopan pıhtının büyük olması, ölüm riskini artırır."

Menopoz sonrası ya da meme kanserinde hormon tedavisi ile gebeliğin varise sebep olabileceğini kaydeden Bengisun, "Genetik açıdan halkımızın yüzde 5'inde kan pıhtılaşmasına meyil söz konusu. Bu durum söz konusu faktörlerle birleşince, varis oluşumu daha kolaylaşabiliyor." diye konuştu. Büyük bir ameliyat geçirmesi gereken hastalarda, varis ya da kanın pıhtılaşması sorununun bulunması durumunda da riskin yüksek olduğuna işaret eden Bengisun, bu hastaların ilgili uzman tarafından değerlendirilerek, altta yatan sebebin giderilmesinin yerinde olacağını söyledi.

Hareketsiz kalmayın

  • İşyerinde veya uzun yolculuklarda ba-

  • cak hareketleri yapıp, mola verilmeli.

  • Fazla kilosu olanlar kilo vermeli.

  • Ağrısı artanlar soğuk suyla duş almalı.

  • Sıcağa maruz kalmamalı.

  • Topuklu ayakkabı tercih edilmemeli.

Nasıl tedavi ediliyor?

Varis, cerrahi operasyonun yanı sıra, damar içi lazer yöntemiyle tedavi edilebiliyor. Genel anestezi gerektirmeyen bu yöntem işgücü kaybını önlüyor ve hastanın yatış süresini de azaltıyor. Hastaya lokal anestezi uygulanarak gerçekleştirilen lazer yöntemiyle bacağın iç yüzeyi ve üst kısmı uyuşturuluyor. Özel bir kataterle (ince plastik boru) içine girilen varisli damar ultrason altında işaretlenerek yok ediliyor.

 

Kaynak; Zaman .com.tr

 

 
 
İstanbul - 15.12.2008
 http://sufizmveinsan.com