SOHBET KONULARI:

www.sufizmveinsan.com
 

1- Ey iman edenler!.. Eğer siz Allah’a yardım ederseniz (emrettiği savaşa; seyr-i sülük çalışmalarına girerseniz), (O) size yardım eder (çünkü O, ötende bir tanrı değil?) ve ayaklarınızı sabit kılar (kaymayacağınız yere gelirsiniz). (Muhammed Sûresi[47]/7. Âyet - H.GÜLER “B” Meali)

Elmalılı Meali: Ey iman edenler! Eğer siz Allah'ın dinine yardım ederseniz Allah da size yardım eder ve ayaklarınızı sabit tutar.(47/7)

2- (Rabbin) seni dall (Zati hakikatinden sapkın) bulup da hidâyet etmedi mi?.

(Duha Sûresi[93] /7. Âyet - H.GÜLER “B” Meali)  (Açıklama: Âyette, hitap Rasûlullah Efendimize…)
Elmalılı Meali: Seni yol bilmez bulup yola iletmedi mi? (93/7)

3- Üzerinde kırmızı renkli iki giyecek bulunan bir adam geldi ve Rasulullah a.s’a selam verdi. Ama Efendimiz adamın selamını almadı. (Hadis)

4- Resûlullah s.a.v. buyurdular ki:

"Ben erguvan (koyu kızıl) renkli şeyin üzerine binmem. Ne sarıya boyanmışı, ne de (eteğinin ucuna, yakasına, yenine) ipekli geçirilmiş gömleği giymem. Bilesiniz erkeğin sürünme maddesi kokuludur, renksizdir. Bilesiniz kadının sürünme maddesi renklidir kokusuzdur." (Hadis)

5- Bir gün, Rasûlullah s.a.v’in zevcelerinden Zeyneb'in yanında idim ve kızıl toprakla onun elbiselerini boyuyorduk. Biz bu işle meşgulken Resülullah s.a.v. çıkageldi. Ancak kızıl toprağı görünce geri döndü. Zeynep bu hali görünce, Efendimizin bunu mekruh addettiğini anladı ve derhal elbiselerini yıkadı ve bütün kırmızılığı örttü. Efendimiz geri döndü ve âniden geldi. (Boyadan) hiçbir şey görmeyince içeri girdi." (Hadis)

6- İman edin. İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız. (Hadis)

"İman, edilesi bişey değildir. Şiron gezegeninden gelen kozmik bir mikrodalga tesirdir. Beşeri duygu ve değer yargılarından arının." (Ahmed HULÛSİ)

Bu iki söz arasındaki bağlantı noktası nedir?

7- Hz. Âli : Ya Rabbi bilgi cevherinin halka öğretilmesini arzu etseydim, bana; “Sen putlara tapanlardan imişsin!…” derlerdi, Müslümanlar kanımı dökmeyi helâl sayarlar ve hakkımda en çirkin muamelenin yapılmasını güzel ve yerinde görürlerdi… demiştir. (Varidat)

8- Sınama amaçlı belâ dua ile eş zamanlıdır. Sınandığın sürece dua etme, istekte bulunma. (Arabî)

9- İbadet, âdetleri terktir. (Geylâni)

 

 

 
 
Derleyen: Hamdi Cenik
İstanbul - 03.05.2007
hamdicenik@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com